Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çinliler geliyor

Gezegenin en kalabalık ülkesi Çin en güçlü ekonomi olmaya hazırlanıyor. Online alışverişe yılda 250 milyar dolar harcayan, çalışanlarını 15 milyon dolara tatile götüren Çinlilere dair merak ettikleriniz...

Giriş Tarihi: 31.5.2015
Çinliler geliyor
1,4 milyar kişi. 700 milyon internet kullanıcısı. 1,29 milyar cep telefonu sahibi. Online alışverişe harcanan 250 milyar dolar... Bu verileri okuduğunuzda aklınıza direkt Çin gelmiştir herhalde. Dünyanın en kalabalık ülkesinden bahsedince sayılar böyle büyük oluyor. İnsanlık tarihinin en kalabalık üst ve orta sınıfının yaşadığı ülke unvanına sahipler ayrıca. Asya'nın devi, dünyada ABD'nin ardından en büyük ikinci ekonomiye sahip. Birçok ekonomiste göre de 2020'ye doğru Çin, yeni süper güç olacak. Çinliler, sanayi, teknoloji, askeri, diplomasi, turizm, sağlık ve diğer birçok alanda etkilerini hızla artırıyorlar. Ancak kimse henüz Çin'in nereye varmak istediğini kestiremiyor. Yani eğer dünyanın en büyük gücü olursa, ABD gibi kendi kültürlerini dünyaya yaymaya çalışacak mı? Rusya ile işbirliklerini ne kadar ilerletecek? ABD'ye askeri alanda nasıl kafa tutacak? Cevaplar zamanla ortaya çıkacak. Ama tüm dünyanın Çin ile daha yakından tanışmaya hazırlanması gerekiyor. İşte Asya'nın geleneklerine bağlı ve hızla zenginleşen ülkesi Çin'den sıra dışı hikayeler:

EN ZENGİNİ ÖĞRETMEN

Ülkenin en zengin iş adamlarından biri olan Li Hejun, kısa bir süre önce sadece bir saat içinde tam 15 milyar dolar kaybetti. Hejun, sahibi olduğu güneş enerjisi paneli şirketi Hanergy'nin borsada yüzde 47 değer kaybetmesiyle bu büyük kaybı yaşadı.
Forbes dergisine göre Çin'de 400 milyarder bulunuyor. 2010'da bu sayı 189'du. Ülkenin en zengini Alibaba isimli online alışveriş sitesinin kurucusu Jack Ma. Kişisel serveti 30 milyar dolar olan Ma, eski bir öğretmen. Çin'de ayrıca 1 milyondan fazla milyoner yaşıyor.
Dünyanın en çok seyahat edenleri artık Çinliler. Asyalı turistler, 2014'te yaklaşık 500 milyar dolar harcama yaptı.
Çin'deki turistik bölgelerde tuvalet devrimi yapıldı. Buna göre ülkede 33 bin 500 yeni tuvalet yapılmasına ve 25 bin tuvaletin de yenilenmesine karar verildi.
İnternette her yıl 250 milyar dolarlık alışveriş yapılıyor. Ülkedeki online kazanımlar o kadar yüksek ki, bir çöpçatanlık sitesinin 240 milyon dolarlık kârı oluyor.

Çin ordusu, ABD, Rusya, Almanya ve Fransa'nın ardından dünyanın en çok silah üreten beşinci ülkesi...

ARKADAŞINA GÖNDER
Çinliler geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN