20 kişi yazıyor o zengin oluyor

90 milyon dolarlık geliriyle dünyanın en çok kazanan yazarı James Patterson. Üstelik 2001'den beri... Yılda 14 kitap yayımlayan Patterson kitapların hikayesini yazıyor gerisini 20 kişilik ekip hallediyor

Giriş Tarihi: 23.8.2015
20 kişi yazıyor o zengin oluyor
James Patterson'ın tüm dünyada 300 milyonu aşkın sattığı tahmin ediliyor. Kitapları her yerde. Öyle ki Amerika'daki kitapçılarda satılan her 17 romandan biri onun. 16 kitabı İnkilap Kitabevi tarafından Türkçe'ye çevrilen yazar Türkiye'de de popüler. Peki ama kim bu James Patterson? Başarısının sırrı ne? Patterson, 68 yaşında. Asıl mesleği reklamcılık. İlk romanı The Thomas Berryman Number. Kapı kapı gezip kitabını bastırmak istemiş fakat tam 31 yayınevi tarafından reddedilmiş. 1976'ya kadar. Bu ilk kitap 10 bin satmış ve yazara 8 bin 500 dolar kazandırmış.

1996'DA BAŞLADI

Yazmaya tüm zamanını ayırmaya emekli olduktan sonra başlamış Patterson. 1996'da. Bir dedektif tipi keşfetmiş. Siyah dedektif, polis olmak istiyor fakat bir türlü olamıyor. Seri cinayetler işleyen ve çocukları kaçıran katillerin peşine düşen Alexis Cross adındaki bu sevimli karakter tutmuş. Ama bunun için de iyi çalışmış Patterson. Televizyonlara reklamlar verdirmiş. Reklama önce Amerika'daki okuyucunun yüzde 20'sini barındıran New York televizyonlarıyla başlamış. Kitap 5 milyon satınca devamını yazmaya karar vermiş. Patterson'ın çok satan romanları bir ekip çalışmasıyla ortaya çıkıyor. Yaklaşık 20 kişilik bir ekip, onun için yazıyor. Romanlarının hikayesini 80 sayfa kadar kaleme alıyor. Sonra her sahnesini resmediyor. Ekibe bu notlar paylaştırılıyor. Sonra herkes yazdıklarını ona gönderiyor. Patterson, kitaplarını Palm Beach'teki evinde kurşun kalemle yazıyor. Kitaplar, elektronik ortamlara taşınıyor. Sabah 5.30'dan 10.00'a kadar yazıyor. Sonra yürüyüşe çıkıyor. Başarının en önemli şartı disiplin, ona göre. İkincisi çalışmak. Üçüncüsü ise hedefe odaklanmak. Yürüyüşten döndükten sonra oğluyla sohbet ediyor, yardımcısı Jack ile konuşuyor. Senede 365 gün yazıyor. Yuvarlak bir yazı masasında, hafifçe eğilerek. Akşamları da evde film ya da dizi seyrederek geçiriyor. Bugünlerde en sevdiği dizi Türkiye'de de gösterilen The Good Wife. Kriminal romanlar kaleme alıyor. Hikayeleri yüksek tempolu ve kısa. Kısa cümleler kuruyor. Hikâyeye, zarif ve sanatlı cümlelerden daha fazla önem veriyor.

KISA CÜMLELER KURUYOR
Kelime fabrikatörü, çoksatan ustası James Patterson reçeteyi iyi biliyor. Romanda okuyucunun seveceği bir kahraman olmalı; hobileri olan, insanlara yardım etmeyi seven biri. Elbette çok iyi katiller olmalı. Dedektif onların peşine düşmeli ve sonunda yakalamalı. Bu kadar da değil. Patterson çok kısa cümleler yazıyor. Kısacık bölümleri olan romanlar bunlar. Bir bölümü dört sayfayı geçmeyen. Zaten onun okur kitlesi çalışan, çok zamanı olmayan insanlar. Ele aldığı başlıca konularsa ölüm, seri cinayetler ve cinsellik. "Nezaketten nasibini almamış insanlar arada bir 'Emekli olmayacak mısınız?' diye soruyor" diyor Patterson, "Ama insan eğlenceden emekli olmaz ki, işten emekli olur. Ben çalışmıyorum. Ben sadece sevdiğim şeyleri yapıyorum." Aslında epeyce bir süredir James Patterson'ın kitaplarını, sayısı yaklaşık iki düzineyi bulan bir yazarlar ekibi yazıyor ama parayı o kazanıyor. "Hikâye bulmak kolay ama cümle kurmak zor" diyen Patterson, yılda 90 milyon dolar kazandığı halde, yazarlar ekibinin kendisine borçlu olduğunu söylüyor. "Çünkü" diyor, "Onlar benden çok şey öğreniyor. Sonra da bunları kullanarak kendi yollarını çiziyor, kendi romanlarını yazıp çok para kazanıyorlar. Stephen King tarafından "berbat bir yazar" olarak tanımlanan Patterson, bu eleştiriyi, "Ben bir düzyazı ustası değilim, sadece iyi hikâye söyleyen biriyim" diye cevaplıyor. Zaten başka yazarların kendi uyguladığı yöntemi uygulamasını istemiyor. Doğrusu uzaktan bakınca kimsenin uygulaması da pek mümkün gözükmüyor.

BAĞIŞ YAPIYOR
Peki parasını nasıl harcıyor? Bir yazlık bir de kışlık evi var Pattersonların. Karı koca birbirinin eşi Mercedes sedanlar kullanıyorlar. Florida'daki yazlık evlerine giderken özel jetlerine biniyorlar. Ancak sadece kendilerine harcamıyorlar onca parayı. Örneğin 2013 yılında, bizlerin tam da "Beyoğlu'ndaki pek çok kitapçının maddi sebepler ve tutarsız kent politikaları yüzünden yitip gidişini" konuştuğumuz günlerde, James Patterson, Amerika'daki bağımsız kitabevleri için 1 milyon dolar bağışladığını açıklamıştı. James Patterson'ın ABD'deki okul kütüphanelerinin iyileştirilmesi adına 1,25 milyon dolar bağışladığını da biliyoruz. Patterson, maddi desteği yeterli olmayan okullara son kitabından kopyalar da armağan ediyor.

SEVGİSİZ BİR ÇOCUKLUK
Patterson 18 yıllık evli. Karısı Sue bir sanat yönetmeni. Bir oğlu var. Jack 17 yaşında ve halen lise öğrencisi. Patterson Newburgh, New York'ta büyümüş. Küçükken anne ve babası yazarla çok fazla ilgilenmemiş. Babası sigortacı olan Patterson'ın amcası ona altın değerinde bir nasihatte bulunmuş: "Basketbolcu olamazsın çünkü boyun kısa. Okumalısın çünkü okumak insanı daha zeki yapar." O da amcasının nasihatini dinleyip okumaya başlamış. Özellikle de bir yaz aile bütçesine katkıda bulunmak için bir psikiyatri kliniğinde çalışırken, geceleri sabaha kadar okumuş. James Joyce, Jean Genet gibi ünlü yazarlar sayesinde hem nöbetlerini tamamlayabilmiş hem de onu dünyanın en zengin yazarlarından biri olma yolunda tohumlar atılmış.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
20 kişi yazıyor o zengin oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN