Bu hayvanlar Süpermen gibi!

Kimi evde, kimi sokakta, kimi vahşi doğada yaşıyor. Hepsinin ortak özelliği tehlikede olan insanları kurtarmaları... İşte kahramanlıklarıyla konuşulan hayvan dostlarımız

Giriş Tarihi: 11.10.2015
Bu hayvanlar Süpermen gibi!
Çocukluk yıllarında hepimizin bir kahramanı olmuştur. Benim ki Husky cisni köpeğimiz Efe'ydi. Yanımdan hiç ayrılmazdı. Tek başıma geçmeye cesaret edemediğim yerlere o yanımdayken gözümü kırpmadan giderdim. Aslına bakarsanız annem ilk başlarda istememişti Efe'yi... Çok tüy döküyordu ve annem o dönem üç yaşında olan kardeşimin sağlığı için endişeleniyordu. Ancak bir gün Efe, yaptığı kahramanlıkla annemin de kalbini çalmayı başardı. Birgün annem ve arkadaşları otururken, Efe duvarın üzerinde duran dev oyuncak ayımızı usulca annemin önüne bırakıp dışarı çıktı. Anneme göre Efe, balkon duvarının üzerinde duran oyuncağı küçük kardeşim sanmıştı. Yere düşmesinden korktuğu için böyle bir hareket yapmıştı. İşte o günden sonra Efe ailemizin bir üyesi oldu. Eminim sizin de buna benzer anılarınız vardır. Kedi, köpek, kuş veya türü ne olursa olsun zamanla ev hayvanı olmaktan çıkarak ailenin bireyi oluyorlar. Efe de ölene kadar hep bir ağabey gibi yaklaştı bize. Bu yüzden ölümünün üzerinden 16 yıl geçmesine rağmen hala unutamıyorum onu. Bu yazıma da o ilham verdi aslına bakarsanız. İşte onun gibi dünyanın dört yanında kahramanlıklarıyla gazetelere haber olan hayvan dostlarımız:
20 gün önce ABD'nin Oklahoma eyaletinde Masha gibi sokakta yaşayan bir köpek de küçük bir kızı kurtardı. Görgü tanıklarından Charles Saxton'un anlattıklarına göre; küçük kız, bir anda yolun ortasına doğru koştu. Karşıdan gelen araba kıza çarpmak üzereyken, sokak köpeği kendi vücudunu araba ile kızın arasına koydu. Kız böylece hafif bir darbe ile kurtuldu. Arka ayaklarından yaralanan köpek tedavi altına alındı. Şimdilerde Angel ismi takılan köpeğe bir aile hemen kapılarını açtı.
Geçtiğimiz mart ayında İngiliz Joanna Mellor isimli kadın da uykusunda kalp krizi geçirdi. Leo isimli köpeği Mellor'un uykusunda can çekiştiğini hissetti ve hemen havlamaya başladı. Leo'nun gürültüsü Mellor'ın sevgilisi Andrew Rayment'i uyandırdı. Sevgilisini uyandıramayan Rayment hemen ambulans çağırınca Mellor hayata döndürüldü.
Belçika'da yaşayan Leatitia isimli kadını ise kedisi kurtardı. Leatitia uyurken mutfakta yangın çıktı. Evi bir anda dumanlar kapladı. Ama Leatitia hala uyuyordu. Evin kedisi de soluğu Leatitia'nın yatağında aldı ve kadının yüzünü yalayarak uyanmasını sağladı.

BALİNA YÜZEYE ÇIKARDI

1996 yılında Levan Merritt isimli çocuk, ailesiyle gittiği hayvanat bahçesinde gorillerin bulunduğu kafesin içine düştü. Yere çarpmanın etkisiyle bilincini kaybetti. Goriller, hemen çevresine toplandı. Yaşam alanlarına girdiği için Merritt'e saldıracaklardı. Ama devreye Jambo girdi. Çocuğun yardıma ihtiyacı olduğunu anlayan Jambo, görevliler gelene kadar olay yerinden ayrılmadı. Böylece diğer gorillerin çocuğu öldürmesini engelledi.
Todd Endris isimli sörf tutkunun yaşadıkları bunun en somut örneği. Endris, köpekbalığı tarafından üç kez ısırıldı. İmdadına bir grup yunus yetişti. Yunuslar, Endris'in çevresindeki oluşturdukları güvenlik kalkanı ile köpekbalığını bölgeden uzaklaştırdı.
2009'da Yang Yun isimli dalgıç, büyük bir akvaryumda düzenlenen serbest dalış yarışmasına katıldı. Tüpsüz dalışının ardından yüzeye çıkarken ayağına kramp girdi. Mila isimli balina hemen devreye girdi. Mila, a Yun'u hızlıca suyun üstüne çıkardı.

ACİL SERVİSİ ARADI
Hayat kurtaran hayvanlardan bahsederken Willie isimli papağanı atlamamak gerekiyor. Üç yıl önce yaşanan olayda Willie, iki yaşındaki Hannah Kuusk isimli bebek ile aynı odada duruyordu. Kuusk, ağzına attığı bir oyuncak yüzünden nefes alamamaya başladı. Willie hemen yüksek sesle ötmeye başladı. Hatta "Anne" diye bağırdı. Sesleri duyan bebeğin ailesi odaya koştu ve Kuusk'ı boğulmaktan kurtardı.
Yardıma muhtaç kişilerin evlerinde görevlendirilen Yolanda isimli köpekle gözleri görmeyen sahibinin yaşadığı evde iki ay önce yangın çıktı. 60 yaşındaki kadın dumandan zehirlenerek bayıldı. Bunun üzerine Yolanda, hemen acil servisi arayarak sahibinin hayatını kurtardı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu hayvanlar Süpermen gibi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN