Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk troleybüs Tosun ilk vapur Buğu

Giriş Tarihi: 11.10.2015
İlk troleybüs Tosun ilk vapur Buğu

İstanbul'un iki asırlık ulaşım tarihini kronolojik bir şekilde gözler önüne seren İlk Vapurdan Marmaray'a Seyrü Sefer İstanbul adlı sergi dün açıldı. Sergi için 50 bin fotoğraf arasından 4 bin ulaşım fotoğrafı seçen araştırmacı Akın Kurtoğlu'yla konuştuk

Akın Kurtoğlu (49) 35 yıldır İstanbul'un ve ulaşım araçlarının tarihi üzerine araştırma yapıyor. Kendini "kentiçi ulaşım tarihçisi" olarak tanımlıyor. İstanbul'daki arşivlerde ve özel koleksiyonlarda bulunan 50 bin fotoğrafı araştıran Kurtoğlu, İstanbul ulaşım araçları üzerine yaptığı araştırmayı da iki yıllık bir hazırlık sonunda tamamlamış. Araştırmasının İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş tarafından İstanbul'un 100 Ulaşım Aracı ismiyle basılmasının ardından sergi fikri ortaya çıkmış. İki aylık hazırlıktan sonra 1820'lerden günümüze kentiçi ulaşımında hizmet veren kara, deniz, raylı sistem ve hava ulaşımı araçlarına dair fotoğraflar ve efamerik malzemelerin yer aldığı sergi dün açıldı.

ATLI TRAMVAY DA VAR
İlk Vapurdan Marmaray'a Seyrü Sefer İstanbul adındaki sergide toplamda 150 nostaljik ulaşım aracı fotoğrafı ve özel koleksiyonlardan derlenen efemeralar bulunuyor. Sergiyi hazırlayan Kurtoğlu, farklı ulaşım araçlarının iki asırlık süre zarfındaki değişimini gözler önüne sermek istediklerini söylüyor. Kurtoğlu, "Sergiyi hazırlarken İETT'nin arşivinden, koleksiyonerlerden ve kendi kişisel arşivimden yararlandım. İstanbul'a dair 50 bin fotoğraflık bir arşiv taraması yaptım. Bu fotoğraflar arasında İstanbul'un son 50 yılını kapsayan 2 bin, 1800'lü yılları da içerisine alırsak toplamda ulaşımla alakalı 4 bin fotoğraf bulunuyor. Tarihlendirebildiğimiz ve bilgilerine ulaşabildiğimiz fotoğraflar arasından seçim yaptık. Sergide ilk kez görülecek olan, az bilinen ulaşım araçlarının fotoğrafları ön plana çıkıyor. 1958'de hizmete giren İstanbul'un ilk telerefiği, İstanbul'da ilk defa 1880'lerde çalıştırılan iki katlı atlı tramvaylar bunlardan birkaçı. İki asrı kapsayan ulaşım tarihi için de 10'ar yıllık kronolojik bir sergileme biçimi tercih ettik. Ulaşıma dair her türlü bileşen sergide yerini aldı. Eski otobüs biletleri, jetonlar, karton tramvay ve vapur biletleri, Boğaz Köprüsü geçiş biletleri gibi efemeralar sergileniyor" diyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.'nin açtığı, ulaşımın değişen yüzünün gösterildiği sergide 1800'lü yıllardan günümüze İstanbul kentiçi ulaşımın tüm yönlerini görmek mümkün. Eski biletler, jetonlar, durak, istasyon ve yönlendirme levhalarının yanı sıra kara, deniz, raylı sistem ve hava ulaşımına dair fotoğraf kareleri dikkat çekiyor. Sergi 23 Ekim'e kadar açık.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk troleybüs Tosun ilk vapur Buğu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN