Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bize böyle babalar lazım

Çocukluğu yoksulluk içinde geçen Sinoplu Ramazan Kurnaz dört çocuk babası. Zor koşullarda büyüdü Kurnaz. Karate kursuna gitmek istedi, gidemedi. Üniversiteyi kazandı ama çalışmak zorundaydı. İçinde ukde kaldı. "Benim yaşadıklarımı çocuklarım yaşamasın" dedi ve imkansızı başardı... Kurnaz'ın kurduğu dövüş sporları kulübü onlarca çocuğa umut oldu

Giriş Tarihi: 1.11.2015
Bize böyle babalar lazım
Süper baba onlarca çocuğun hayatını değiştirdi

Adı Ramazan Kurnaz. 37 yaşında. İstanbul Sultangazi'nin Cebeci Mahallesi'nde yaşıyor. Aslen Sinop'un Bayabat İlçesi, Alibeyli köylü. Sinop'ta hayalini kurduğu üniversiteyi kazanmış ama ailesinin maddi gücü yetmeyince kayıt yaptıramamış okula. Hayallerini geride bırakıp koyulmuş çalışmaya. 15 yıl önce İstanbul'un yolunu tutmuş, abisinin yanında altın bileziği marangozluğu konuşturmak için. Kısa sürede evlenip ev, bark sahibi olmuş, çoluk çocuğa karışmış. Şu an dört çocuk babası. Onu diğer babalardan ayıran bambaşka bir özelliği var. Lisede okurken yoksulluktan gidemediği, gidenlerin arkasından baktığı, içinde ukde kalan karete kursuna ilk oğlunu göndermeyi zihnine, yüreğine yazmış o. Yıllarca oğlunu Gazimahallesi'ndeki spor kulübüne götürmüş.

ETİ SENİN KEMİĞİ BENİM


Baba Ramazan Kurnaz: "Benim yaşadıklarımı çocuklarım yaşasın istemedim!" diyor. Sonrasında hedef büyütmüş ve neredeyse imkansızı başarmış, çocukları onun hayalini gerçekleştirsin diye Cebeci Mahallesi'ndeki bir bodrum katında Şampiyon Spor Kulübü'nü kurmuş. Bir de çocuklarına eğitim versin diye dövüş sporu antrenörü tutmuş. Sırf çocukları sokaklarda kötü alışkanlıklara kapılmasın diye. Kendi çocukları için başlayan serüven kısa sürede mahallede kulaktan kulağa yayılmış. Kurnaz da teşvik etmiş çevresindekileri. Üç yıl önce yolu iki dövüş antrenörüyle kesişmiş. Biri Sultangazi'nin medarıiftiharı profesyonel dövüşçü milli sporcu Emrah Öğüt (30). Sayısız şampiyonluğu var, hem Türkiye hem de dünyada... Diğeri Türkiye şampiyonluğu olan Abdullah Karagöz (32). Birlikte Sultangazi Buğlem Esma Spor Kulübü'nü kurmuşlar. İşletmesini de hocalara bırakmış. Çocukları Ayhan Emre (13), Rabia (11), Efe (10) Ensar (7) da yeni hocalarından kulüpte kick boks, muay thai ve boks dersleri almaya başlamış. Çocuklar hem okulda hem dövüş sporlarında o kadar başarılı olmuş ki ödüllerin, madalyaların ardı arkası kesilmemiş. Eş, dost, akraba çocukları derken ardından mahallenin diğer çocukları da spor kulübüne başlamış. Ramazan Kurnaz'ın kızı Rabia da yakın zamanda Türkiye Şampiyonu olunca daha bir nam salmış Cebeci Mahallesi'nde dövüş sporları. Gelecek hafta da Rabia'nın Avrupa Şampiyonası'na katılacağını, milli olacağını öğrenince ailenin evine konuk oluyoruz bizde. Sıcak bir karşılama yapıyor aile. Evlerinin en özel köşesinde üç yılda kazanılan kupaları ve 100'e yakın madalyayı gururla saklıyor onlar. Sohbet sohbeti açıyor, ardından baba Kurnaz, sosyal sorumluluk olarak gördüğü spor kulübünü kurma nedenini paylaşıyor bizimle: "Varoş denen bölgeler buralar, ortam kötü. Her yerde olduğu gibi uyuşturucu da hap da satılır, başka şeyler de. İlkokul çağına kadar düştü uyuşturucu. Çocuklar uyuşturucudan, sokaktan uzak olsunlar, kötü alışkanlıkları olmasın, dövüş sporuyla kendilerine uğraş edinsinler istedim, korumak için dövüş sporlarına yönlendirdim. Spor yapan insanın kötü alışkanlığı olmaz. Okulları da sote yerde olduğu için sorun çıkarsa kendilerini savunmaları da öncelikti. Mahalleden kolundan tutup çoğu çocuğu spor salonuna attım, hocalarımıza 'Eti senin kemiği benim' dedim. Mahalledeki çocukların da kötü alışkanlıkları olmasın, sokaklara kapılmasınlar istedim" diyor.

HOCAM BENİ KURTAR!


Kısa bir süre sonra evden çıkıp, Ramazan Kurnaz ve şampiyon çocuklarla birlikte spor kulübüne doğru yol alırken mahalleden bir amca çocukları görünce "Şampiyonlar geliyor!" diye bağırıyor. Belli mahallede çocukların başarısının etkisi büyük... Sultangazi Buğlem Esma Spor Kulübü ise eve çok yakın. Spor kulübüne bambaşka hikayelerle karşılaşacağımızdan ve ortak bir mücadelenin yeşerdiğinden habersiz varıyoruz. İkinci kattaki spor salonunda dövüş sporu hocalarından Emrah Öğüt ve Abdullah Karagöz karşılıyor bizi. Her iki hocada Sultangazili. 15 yıldır spor camiasında ikili. Sultangazi gençliği arasında namları da almış başını gitmiş. Ama her iki hoca da dertli. Sultangazi'nin belli mahallerinde suçun kol gezdiğinden, uyuşturucu belasının büyük bir sorun olduğundan dem vuruyor, varoştaki gençler için dövüş sporlarının tek umut kapısı olduğunu söylüyorlar. Emrah Hoca sözü alıp: "Bize Gazi'den, Uğur Mumcu'dan, İsmetpaşa'dan, Cebeci'den, 50. Yıl'dan yani Sultangazi'nin birçok mahallesinden gençler gelir. Aileleriyle paylaşamadıklarını bize anlatırlar. Dövüş sporları onlar için umut kapısı oldu. İdealleri yoktu, artık bir idealleri var" diyor. Abdullah Hoca da araya giriyor: "Sultangazi'de suçun kol gezdiği, orta halin altında ailelere mensup, yaşam mücadelesi veren çocukları, gençleri sokaklarda birçok tehlike bekliyor. Bugüne kadar suça bulaşmış, madde kullanan çocukları da spor kulübüne çekebildik. Böyle çok kurtardığımız kardeşimiz var. Bazen 'Hocam beni kurtar' diye gelen bile oluyor" diyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Bize böyle babalar lazım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN