Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul'da sanat buluşması

Gelecek hafta tüm dünyadan sanatseverler gözünü İstanbul'a çevirecek. Bu yıl 10. kez düzenlenecek olan Contemporary Istanbul'a 24 ülkeden 102 galeri katılıyor. Sergilenen eserleri, ilkleri ve enleriyle fuarı mercek altına aldık...

Giriş Tarihi: 8.11.2015
İstanbul'da sanat buluşması
İstanbul, çağdaş sanatın dünyadaki önemli merkezlerinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Uluslararası platformda birçok koleksiyoner, galeri ve sanatçı şu aralar İstanbul'a odaklanmış durumda. Bunun nedeni elbette 12-15 Kasım tarihleri arasında İstanbul Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı ve İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek olan Contemporary Istanbul. SABAH ve Daily Sabah'ın medya sponsoru olduğu fuara bu yıl rekor bir katılımcı sayısı bekleniyor. Üstelik bu yıl hem Çin hem de İran sanatı konuk oluyor. Kısacası önümüzdeki hafta dünyanın sanatı şehre taşınacak. İşte görülmesi gereken eserler, beklenen ziyaretçi sayısı, enleri ve ilkleriyle 10. Contemporary Istanbul (CI) fuarı...

Tahran sanatı konuk oluyor


Contemporary Istanbul'un bu yılki Focus bölümü Tahran üzerinde yoğunlaşıyor. Tahran'dan sanat eserleri, Aaran Sanat Galerisi, Assar Sanat Galerisi, Dastan's Basement, Shirin Sanat Galerisi ve Lajevardi Foundation aracılığı ile ziyaretçilere sunulacak. Diğer yandan İran'ın öne çıkan koleksiyonerlerinde Nadeer Mobarqa ve eşinin sanat koleksiyonu da Mobarqa Koleksiyonu adı altında fuar alanında olacak. Mobarqa Koleksiyonu 1950 ve 60'lardan bu yana İran modern sanatının öne çıkan parçalarını barındırıyor ve bu kapsamda 12 eseri Contemporaray İstanbul'da izleyiciyle buluşuyor.

Akbank Sanat'ta neler var?

Sanatçı Pablo Genoves'in fotoğrafları Hasan Bülent Kahraman'ın küratörlüğünde bu sene fuardaki Akbank Sanat standında sergileniyor. Hiç Olmadı-Hep Oradaydı başlıklı sergi Genoves'in düşle gerçeği, olmamışla olabilecek olanı bir araya getiriyor. CI Dialogues kapsamında da Pablo Genoves'in eserlerinin doğa, iklim değişikliği ve farklı alanlara nasıl gönderme yaptığına değinilecek. Genoves ve Kahraman, fotoğrafın bugünkü teknik ve ontolojik sınırlarını da zorlayan bu yapıtlar üzerinden, sanatçı ve serginin küratörlük boyutları hakkında konuşacaklar. Ayrıca bu sene Contemporary Istanbul Marlborough Gallery standında sanatçının aynı zamanda babası olan Juan Genoves'in eserleri sergilenecek.

Çocuklar için fuar...

Plugin Workshops, Contemporary Istanbul fuarının 10. yılı bünyesinde, bilim, sanat ve teknoloji konularına ilgi duyan 7-13 yaş arasındaki çocuklar ve gençler için tasarlanan atölyeler. Plugin 2015'in teması 'x-change' ile ilişkili olarak geliştirilen bu atölyelerde dijital kültürün genç jenerasyonun birlikte çalışma, etkileşim, kendi kendine yapma ve değiş-tokuş becerilerini geliştirmesi amaçlanıyor. Plugin Workshops ile katılımcıların elektronik becerilerini kullanarak yaratıcı müdahaleler yapmayı deneyecekleri bir 'x-change' alanı oluşturuluyor.

Sayılarla fuar

Fuar her yıl sergilenen eser ve ziyaretçi sayısı bakımından ortalama yüzde 10 artış gösteriyor. Açıldığı ilk yıl, CI dokuzu yurtdışından olmak üzere 49 galeriye ev sahipliği yaptı. 2013 yılında fuarı 72 bin kişi ziyaret etmişti, geçtiğimiz yıl bu rakam 80 bine çıktı. 2014 yılında 23 ülkeden 108 galeri katıldı, bu yıl ise 24 ülkeden 102 galeri katılıyor. Bunlar arasında 23 galeri fuara ilk kez katılıyor. Contemporary Istanbul 10. yılında ocak ayından itibaren 16 şehir, 14 ülke, 22 uluslararası etkinlikte 178 bin kilometre yol kat etti, 1250 koleksiyoner, 540 galeri, 83 basın mensubu, 138 sanat kurumuyla ve müze direktörü ile buluştu.

Görülmesi gerekenler

König Galerie, Xavierlaboulbenne, Dubner Modern, Galerie Loevenbruck, Bernard Ceysson Vogelsang Contemporary, Lazarides, Galeria Joan Gaspar, Daniel Morzano, Art Lexing Paris Beijing, Koal Gallery, Analix ForEver görülmesi gereken stantlar arasında.
Fransa'nın en önemli galerilerinden Galerie Loevenbruck standında daha önce birçok ödül alan Lang/Baumann sanatçı ikilisinin eserleri sanatseverlerle buluşacak.
Johann König tarafından Berlin'de kurulan ve katıldığı Art Basel, Frieze Art Fair, London, FIAC, Paris ve Art Basel Miami Beach gibi önemli fuarlarda dünyaca ünlü 30 uluslararası sanatçıyı temsil eden König Galerie de fuarda ziyaret edilmesi gerekenler arasında.
Dünyanın en önemli fuarlarından Frieze London ve Fiac Paris'in öne çıkan sanatçıları arasında da yer alan sanatçılardan Franz Ackermann, Etel Adnan, Stephan Balkenhol, Louise Bourgeois, Eduardo Chillida, Robert Devriendt, Noel Dolla, Mounir Fatmi, Rebecca Horn, Annette Kelm, Camille Henrot, Carlos Motta, David Nash, Tony Cragg'in yapıtları da CI'da dikkat çeken diğer eserler.

Ziyaret bilgileri

11 Kasım'daki önizlemeye sadece VIP davetli kitlesi girebiliyor. Fuar 12 Kasım günü saat 11.00'de herkesin ziyaretine açılıyor. 12-15 Kasım tarihlerinde dileyenler saat 11.00-20.00 arasında gezebilir. Bilet fiyatları tam 25, öğrenci 15 TL.

Zio Ziegler ile Antonio Colombo fuara geliyor

Contemporary Istanbul, bu yıl Solo Projects adı altında gerçekleştireceği özel bölümde beş ayrı galeri tarafından temsil edilen sanatçıların kişisel projelerini ağırlıyor. Büyük ölçekli çizimleriyle, sokak sanatı ve graffitiyi farklı şekilde yorumlayan Zio Ziegler, Antonio Colombo Arte Contemporanea'da olacak. Demir ve kağıt gibi malzemelerle enstalasyonlar ve heykeller üreten Marco Di Giovanni, Il Chiostro Arte Contemporanea alanında yer alacak. Alçıdan ürettiği büstleriyle öne çıkan Bogdan Rata'da Nasui Collection ile İstanbul'da olacak.

Fuarın merakla beklenen bölümlerinden birisi de Australia China Art Foundation (ACAF) bölümü olacak. Çinli çağdaş sanatçıların yer alacağı bu alan, kurumunun kurucusu Yashian Schauble tarafından seçilen sanatçılardan oluşacak.

Dünyada en hızlı yükselen 50 sanatçı arasında yerini alan Muchen and Shao Yinong eserleri bu bölümde görülebilecek. Portreleriyle ün kazanan Ling Jiang da yine bu bölümde yerini alacak. Teknolojiyi işlerinde etkin bir biçimde kullanarak sosyal medya fenomeni haline gelen ve yeni medya sanatı alanında ödüllere sahip olan Aaajiao farklı sanatsal tasarımlarıyla fuarda olacak.

Lang/Baumann İsviçreli sanatçı ikilisi de küratörlüğü Marc-Olivier Wahler tarafından gerçekleştirilen özel enstalasyonlarıyla bu sene Contemporary Istanbul'da olacak. Lang/Baumann'ın dış mekan için hazırladığı yerleştirmesi ziyaretçileri fuarın girişinde karşılayacak. Sabina Lang and Daniel Baumann'ın Contemporary Istanbul için hazırladığı farklı bir eseri aynı zamanda fuar alanı içerisinde gösterilecek. Dış mekanda sergilenecek eserin adı Nuit Blanche (Beyaz Gece), iç mekandaki eserin ismi ise ikilinin ödül de aldığı bir çalışması olan Beautiful Steps.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul'da sanat buluşması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN