Türkiye'nin en iyi haber sitesi

James Bond'u ne kadar tanıyorsunuz?

Sinema tarihinin en uzun soluklu serisi James Bond. 53 yılda 26 film çekildi. Bu filmleri 1.5 milyar insan izledi. MI6 ajanı yazar Ian Fleming'in yarattığı karakter hakkında bilmediğimiz o kadar çok şey var ki!

Giriş Tarihi: 8.11.2015
James Bond'u ne kadar tanıyorsunuz?
İlham kaynağı Mustafa Kemal'i takip eden ajan

James Bond'un yaratıcısı Ian Fleming MI6'da çalışması nedeniyle, yazarın Bond'u yazarken hep sahada çalışmış bir ajandan ilham aldığı düşünülür. Ama Fleming ile uzun yıllar The Sunday Times'ta birlikte çalışan Godfrey Smith'e göre Bond, Fleming'in aslında olmak istediği kişidir. Açıkçası uzun yıllar bu görüş yaygın bir şekilde kabul görüyordu. Ta ki 2010'a kadar. 2010'da İrlandalı Prof. Keith Jeffrey MI6-The History of The Secret Intelligence Service: 1909- 1949 adlı kitabında Bond'un ilham kaynağının İngiliz ajan Wilfred 'Biffy' Dunderdale olduğunu açıkladı. MI6 arşivlerine izinle giren tek araştırmacı olan Jeffrey bir söyleşisinde "Benim bu dediğimi ilk ağızdan Ian Fleming doğruladı. James Bond'u Mustafa Kemal'i 1920'li yıllarda izleyen Ajan Dunderdale'dan esinlenerek yarattığını kendisi de belirtti. Ajan Dunderdale, Fleming'in arkadaşıydı. Yıllar sonra o dönemdeki casusluk çalışmalarını Bond'un yaratıcısıyla paylaşıyor. Ve böylece Bond karakteri ortaya çıkıyor" diyerek bu ilham meselesine noktayı koydu. Dunderdale 1920'lerin başında ajan olarak İstanbul'a gönderiliyor. Mustafa Kemal'in Milli Mücadele hareketini yakından takip ediyor. Fakat o ve diğer ajanlar hareketin amacını doğru düzgün anlayamıyor. Yani Bond'a ilham veren ajanın sahada çok başarılı olamadığının kanıtı Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığı!

57 kadınla birlikte oldu

James Bond'un olmazsa olmazı kadınlardır. Sinemada 40'tan fazla kadın oyuncu Bond kızı unvanını almıştır. Ursula Andress, Shirley Eaton, Famke Janssen, Jill St. John, Claudine Auger, Honor Blackman, Maud Adams, Lois Chiles, Diana Rigg, Halle Berry, Britt Ekland, Teri Hatcher, Barbara Bach, Eva Green, Daniela Bianchi, Sophie Marceau, Berenice Marlohe son olarak da Monica Bellucci ile Lea Seydoux Bond kızı olarak aklımıza kazınan isimler. Peki kimler unutulmazdır derseniz, Ursula Andress'in Dr. No'da bikiniyle denizden çıkışı ve Shirley Eeton'ın Altın Göz'deki 'altın' halini kim unutabilir ki? Son bir not Bond tüm filmlerinde 57 kadınla birlikte oldu.

Dünya'yı bitirdi Ay'a bile gitti

Her macerasında farklı ülkelere gidip dünyayı kurtaran James Bond'un neredeyse gezegenimiz yüzeyinde ayak basmadığı yer kalmadı. Ama Bond, en çok Roger Moore zamanı gezdi. 17 ülkeyi dolaştı. En çok da ABD ve İtalya'ya gitti. Hatta hızını alamayıp 1979'da Ay Harekatı filminde Ay'a bile çıktı.

En emektar oyuncu: Desmond Llewelyn

James Bond filminde en fazla aynı rolü üstlenen oyuncu Desmond Llewelyn'dir. 17 defa James Bond filminde Q'yu canlandırır. En son 1999 yapımı Dünya Yetmez'de Q olarak karşımıza çıkan Llewelyn o yıl hayata veda eder.

Sean Connery mi Roger Moore mu?

26 filmlik James Bond macerasında Sean Connery ve Roger Moore yedişer defa, Pierce Brosnan ile Daniel Craig dörder defa, Timothy Dalton iki, George Lazenby ile David Niven birer defa James Bond'u canlandırdı. En kötü Bond, George Lazenby kabul edilir. James Bond deyince ilk olarak Sean Connery akla gelir. Lakin Roger Moore'un hayranları da az değildir.

Sean Connery için kararı yapımcının eşi verdi

James Bond için ilk düşünülen isim hiçbir zaman Sean Connery olmadı. Yapımcıların aklındaki ilk isim Cary Grant'tı. O olmazsa James Mason, Patrick McGoohan, Trevor Howard, Christopher Lee düşünülen diğer isimlerdi. Ian Fleming ise David Niver'i istiyordu. Peki İskoç Sean Connery'de nasıl karar kılındı? Bu kararın alınmasında yapımcı Cubby Broccoli'nin eşi Dana'nın etkisi büyük. Çünkü Dana 'bu haşin İskoçyalı'nın seksapelinin, kadınları kedi otuyla karşılaşan kediler gibi heyecanlandırdığını' söylemesiyle rol Connery'de kaldı.

007 onun kadrajlarıyla tarihe kaldı

James Bond'un tarihine tanıklık eden birkaç isimden biri fotoğrafçı Terry O'Neill'dir. O, 50 yıl boyunca James Bond filmlerinin setinde cirit attı. Objektifine pek çok an yansıdı. Bu kareler Caretta Yayıncılık'tan çıkan Bond Efsanesi kitabında yayımlandı. Kitapta Bond'un tarihine ilişkin kimi bilinmeyenler de anlatılıyor.

İşte Bond'un can düşma

James Bond'ın kahramanlık yapması için neticede kötülere ihtiyacı var. Bond'u en çok uğraştıran kötü adam Ernst Stavro Blofeld'dir. Serinin farklı filmlerinde Max von Sydow, Charles Grey ve Donald Pleasence tarafından canlandırılan Blofeld en çok Pleasence'in performansıyla hatırlanır. MI6'nın düşmanı Spectre'nin başındaki isimdir. Son filmde Ernst Stavro Blofeld, Christoph Waltz tarafından canlandırılıyor.

Bond'un ensesindeki Türk

Hasan Ceylan'ı görseniz tanırsınız elbet. Sayısız filmin özellikle de Kemal Sunal filmlerinin emektar figüranıdır. James Bond ile ne alakası var derseniz, anlatalım: Hasan Ceylan Rusya'dan Sevgilerle filminde rol alır. Filmde İstanbul'a gelen 007'nin peşine takılan Türk ajanını canlandırır.

Bond'un yazarının şaibeli Türkiye sevgisi!

Ian Fleming'in Türkiye'ye özel bir sevgisi olduğu her zaman söylenir. Bu sevginin kaynağını bilemiyoruz ama James Bond 53 yıllık tarihinde üç kere Türkiye'ye uğradı. İlki 1963 yapımı Rusya'dan Sevgilerle filmiyle. İkincisiyse 1999'daki Dünya Yetmez'le. Bu macerasında Boğaz'da nükleer bir patlamanın gerçekleşmesini engelledi. 2012'de Skyfall'da geldiğindeyse İstanbul-Adana-Fethiye hattında dolaştı. Ya Fleming? Onun da Türkiye'ye birçok kez geldiği biliniyor. Ama en şaibeli gelişi 1955'te. Fleming tam da 6-7 Eylül olaylarının meydana geldiği sırada Türkiye'de ve İstiklal Caddesi'ndedir. Yazar "İstanbul'a Interpol toplantısına katılmak için geldiğini" söyler. O günlerde Fleming'in çalıştığı The Sunday Times'ta 'İstanbul'da büyük ayaklanma' başlığıyla bir haber çıkar. Haber imzasızdır ama canlı kanlı bir anlatım vardır ve haber görgü tanıklığına dayanır. İddia şu ki: Bu haberi Fleming yazmıştır. Doğru olabilir mi? Olabilir eee ne de olsa o bir MI6 ajanı.

Dul olduğunu biliyor muydunuz?

James Bond çapkın olabilir ama bu gerçek aşka inanmadığı anlamına gelmiyor. Kraliçenin Hizmetinde adlı 1969 yapımı filmde 007'nin evlendiğine şahit oluruz. Bir suç patronunun kızı Teresa Di Vicenzo'yu (Diana Rigg) intiharın eşiğinden kurtaran Bond, Di Vicenzo'nun kumar borçlarını da ödedikten sonra onunla evlenir. Fakat gelin düğün günü öldürülür. Bond da sonraki hayatına dul bir erkek olarak devam eder. Fakat son macerada Bond'un Madeleine Swann'a (Lea Seydoux) fena halde gönlünü kaptırdığını söyleyelim.

1.5 milyar insan izledi

Bugüne kadar Spectre dahil toplam 26 Bond filmi çekildi. 1967'deki Casino Royale ile 1983'teki Asla Asla Deme kimi telif açmazları nedeniyle farklı yapımcılar tarafından çekildiği için 24 resmi Bond filmi olduğu kabul ediliyor. Resmi, gayrıresmi Bond'un 25 macerasını (Spectre'nin henüz hasılatı ve seyirci rakamı belli değil) dünyada bugüne kadar toplam 1.5 milyar insan izledi. Toplam yapım maliyeti 1.3 milyar dolar olan Bond külliyatı yapımcısına toplamda 6.2 milyar dolarlık bir gelir getirdi. En kârlı film ise 1 milyon dolara çekilip 72.1 milyon dolarlık hasılat elde edilen 1962 yapımı Dr. No.

Kennedy bile ona hayrandı

James Bond her ne kadar İngiliz olsa da Amerikalıların gönlünü çelmeyi başarmış bir kurmaca karakter. Onu çok seven en ünlü Amerikalı ise Başkan John F. Kennedy. Rusya'dan Sevgilerle Kennedy'nin en sevdiği kitaplardan biridir.

369 kişiyi öldür

James Bond'un MI6'daki kodu olan 007'deki 00 öldürme iznine sahip olduğu anlamına gelir. Bond, malum bu izni ziyadesiyle filmlerinde kullanır. Dr. No'dan, Skyfall'a kadar Bond, maceralarında bugüne kadar 369 kişiyi öldürdü. Yani ona düşmanlarının suikastçı demelerinin bir sebebi var

En ünlü Bondolojist Umberto Eco

Bir fenomen olarak 50 yıldan fazla hayatımızda olan James Bond'un zamanla Bondolojist adı verilen uzmanları da oluştu. Bu uzmanların en ünlülerinden biri yazar Umberto Eco. Yazar, Bond romanlarını analiz ederek olay örgüsüyle ilgili dokuz maddelik bir çıkarım yapar. 1 Gizli servisin başkanı M, Bond'a tehlikeli ve gizli bir görev verir. 2 Bond ve kötü karşılaşır. 3 Bond oynar ve kötüye ilk darbeyi vurur (ya da tersi). 4 Bond ve kadın karşılaşır. 5 Bond ile kadın arasında erotik ilişki ve yakınlık kurulur. 6 Kötü, Bond'u yakalar (kadınla birlikte veya yalnız). 7 Kötü Bond'a işkence eder (kadınla birlikte veya yalnız). 8 Bond, kötüye nihai darbeyi vurur. 9 Bond iyileşir, kadınla görüşür ama kadını kaybeder.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
James Bond'u ne kadar tanıyorsunuz?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN