Türkiye'nin en iyi haber sitesi

41 kere maşallah

Halı saha tutkunları artık büyük sahada top koşturuyor. Geçen yıl kurulan, Veteranlar ve Masterlar Federasyonu'na bağlı, 40 yaş üstü oyunculardan oluşan lig, yola 19 takımla çıktı. Bu yıl takım sayısı 59'a yükseldi. Ligin en yaşlısı 67 yaşında torun sahibi bir emekli. Takımlarda oynayanlar arasında işadamı da var, binbaşı da... Amaç erkeklerin en önemli sosyalleşme aracı futbolu profesyonelce yapmak

Giriş Tarihi: 15.11.2015
41 kere maşallah
Biraz sonra maça çıkacak oyuncuların hepsi profesyonel. Ama onlar sporun değil iş hayatının profesyonelleri... Üstelik sadece işlerinde değil, halı sahada da kendini ispat etmiş isimler. Onlar yılların halı sahacıları... Ama bu kez durum farklı, artık halı sahadaki gibi dar alanda kısa paslaşmalar yok, saha büyük... Onları halı sahadan bir üst klasmana taşıyan geçtiğimiz yıl kurulan Veteranlar ve Masterler Ligi... Ligin adından da anlaşılacağı üzere sahadaki isimler belli bir yaşın üstünde... Bu ligde top koşturmak için 40 yaş üstünde olmak şart! Henüz bir üst yaş sınırı açıklanmadığı için, bileğine güvenene yeşil saha açık! Türk erkeği için futbol denince akan sular durur... Ve futbolla sadece seyirci olarak ilgilenmek hiçbir zaman yeterli gelmez. Topa ayağıyla yön verebilen her erkeğin rüyası bir maç yapmaktır. Bu hayali bugüne kadar halı sahada yaşayan futbol tutkunlarının yeni adresi, Veteranlar ve Masterler Ligi... Ligde şu anda Türkiye genelinden 51 takım yer alıyor, Kıbrıs da bu mücadelenin içinde sekiz takımıyla boy gösteriyor. Geçtiğimiz yıl kurulan Masterler ve Veteranlar Federasyonu takımlarındaki tüm oyuncular lisanslı futbolcu tıpkı Futbol Federasyonu'nda olduğu gibi... Bu oyuncuların tek farkı asıl işlerinin futbol olmayışı... Aslında bazı takımlarda eski futbolcular da yer alıyor. Onlar tıpkı yıldız oyuncular gibi muamele görüyor. Artık saha büyük, hedef yüksek, ligde top koşturmanın hazzı paha biçilmez!

SAĞLIK RAPORU ŞART!

Biz de ligin hazırlık maçlarından birine konuk olduk. Maç Kumbasarspor ile Otizm Sportizm takımları arasında... Geçtiğimiz yıl ligin kurulmasının ardından ilk kurulan takımlardan Kumbasar... Kulübün başında reklam ajansı sahibi Mustafa Kumbasar var. Geçtiğimiz yıl oyuncu olarak mücadele eden Kumbasar, bu yıl federasyonun Türkiye temsilciliğini yürüttüğü için sahada top koşturamıyor. Ama sahadaki isimlerin en büyük destekçisi. Peki ya bu yaşta futbol oynamak sakıncalı değil mi diye soruyoruz Kumbasar'a... Özellikle altını çizerek yanıtlıyor; "Her birinden sağlık raporları istiyoruz. Futbolcu taahhütnamesi imzalatıyoruz. Zaten burada sahaya çıkan insanlar hayatlarında futbol oynuyor. Bizde oynadığı zaman en azından her yıl sağlık raporu alıyorlar. Bu lig olmasa bu insanlar top oynamayacak değiller. Yine sahalardalar, hatta daha performansı yüksek halı sahalardalar. Saha büyük ama bu aşırı zorlanma anlamına gelmiyor." Lige katılan insanların hepsinin iş hayatında olduğunun altını çizen Mustafa Kumbasar, "Erkekler eşlerinden ayrı top oynamaya gidiyor, sorunlar da çıkıyor bu nedenle. Bizim amacımız eşleri de tribüne çekmek. Özellikle kadın hakemlerle maç yapmayı tercih ettik. Çünkü kadın hakemler olduğu zaman oyuncular da ona göre daha centilmen oluyor. Kadın hakemler ligimizin sigortası" diyor.

FUTBOLU BIRAKAN BUNALIMA GİRİYOR

Veteranlar ve Masterler Federasyonu Başkanı Kenan Gürsu, eski bir futbolcu aynı zamanda Sarıyer Spor Kulübü yöneticisi... Birçok turnuvada bulunan Gürsu, bu ligin talep doğrultusunda kurulduğunu anlatıyor; "Antalya'da üç-dört günlük turnuvalar olur, oraya da en az 40-50 takım gelir. Futbolu seven, büyük sahada oynayan insanlardır bunlar. Doktor, sanayici, işadamı, asker, mühendis her meslekten insan bir arada olur. Bunu turnuva havasından çıkarıp lige çevirmeye karar verdim. İnat ettim bu konu üzerine yoğunlaştım. Türkiye'nin dört bir yanında hasbelkader oluşmuş tüm takımları aradım. Çılgınlık gibi başladı, gerçek oldu." Gürsu bu konuya gönül vermiş bir isim. Bölge liderlerini oluşturup, Türkiye'nin dört bir yanında takımları organize ettikten sonra yola çıktı. Veteranlar ve Masterler, 19 takımla başladı, ikinci yılında 59 takıma ulaştı. Bu kadar ilgi bekliyor muydunuz diye soruyorum Gürsu'ya, "Bekliyordum. İşin maddi değil manevi boyutuna odaklandım. Biz tribüne oynamayı iyi becerdik. Türkiye Şampiyonası'nda hamal gibi çalıştım. Herkes heyecanı hissetsin dedim. Amacım insanların sporu bıraktıktan sonra yaşadığı boşluğu kapatmak. 26 yaşımda futbolu bırakmak zorunda kaldım ve sigaraya başladım. İnsanlar futbolu bırakınca bunalıma giriyor, kahve köşelerinde kalıyor. Spor yapınca, zinde olmak için ormana koşuya gidiyor."

Süleyman Tığlı, 67 yaşın da/ Kumbasarspor 'un kale cisi


LİGİN EN YAŞLISIYIM AMA ZİNDEYİM
"Emekliyim. Üç çocuğum, beş torunum var. Çocukluğumdan beri futbol oynuyorum. Halı sahada da, büyük sahada da oynamışlığım var. Hayatım boyunca haftada üç-dört maç yaptım. Maç için çağrıldığımda giderim. Evde hanımla aramın açıldığı bile oldu bu nedenle. "Ben böyleyim, beni futbolumla kabul et" dedim. Bir süre sonra o da beni değiştiremeyeceğini anladı, pes etti. 26 yaşımdan beri hanımın da izniyle sahalardayım. Bu lig açıldığında çok mutlu oldum. Çünkü böylesine büyük bir sahada oynamak çok güzel bir his. Kendime güvenim arttı. Başaracağıma inanıyorum. Kaptanımız da bana güvendi. Yaşım büyük farkındayım, hatta ligin en yaşlısıyım ama kendime dikkat ediyorum, zindeyim tıpkı diğer arkadaşlarım gibi. Kalbim sağlam!"

Bener Erokur, Oti zm Sporti zm Kulübü Kuru cusu , oyun cusu

LİG FIRSAT OLDU, AMACIMIZ DİKKAT ÇEKMEK!
Otizmli bir çocuğun hayatıma girişiyle başladı her şey. Yedi yılın sonunda spor sayesinde bu çocuk, tenis oynayan, spor yapan biri oldu ve bu noktada birçok aileye umut olan spor kulübümüzün kurulmasına vesile oldu. Sporla eğitimi birleştirecek bir projeye imza atmak istiyoruz. Bir sosyal sorumluluk projesiyle yola çıktık, 'Koca adamlar futbol oynuyor' dedik, futbolu seven otizmli çocuğu olan babalar, yeğeni otizmli olan amcalar, otizmli çocukların eğitimcileri ve işadamlarından oluşan bir futbol kulübü kurduk. Masterlar ligi hayata geçince, kulübümüzle bu lige katıldık. Bu ligde amacımız, otizmli çocukların eğitim hakkına dikkat çekmek. Mahalle takımı gibiyiz. Her maçımıza çocuklarımızı da seyirci olarak getireceğiz, tüm mahalle buradayız!

Niyazi Coşkunsoy, 52 yaşın da/ Evi deaspor Kulübü Kuru cusu

İŞ SAHİBİ İNSANLARIZ
Özellikle yaşadığımız sitede 4-5 yıldır top oynadığımız bir grubumuz ve her yıl aramızda yaptığımız bir turnuvamız var. Özellikle son bir iki yıldır siteden birlikte oynadığımız arkadaşlarla beraber oluşturduğumuz takımla başka sitelerle maçlar yapıyorduk ve sürekli katılabileceğimiz bir turnuva araştırıyorduk. Ve bu lige katıldık. Ligin büyük sahada oynanması birazda bizi heyecanlendırdı, çünkü takımda daha önce hiç büyük sahada oynamamış arkadaşlarımız olduğu gibi büyük sahada oyun tecrübesi olan arkadaşlarımızda vardı sonuçta oynamayanlar merakını daha önce oynayanlarda özlemini gidermiş oldu. 40 yaşından sonra insanın böyle bir sahada oynaması ayrı bir keyif... Kulübümüzün en büyük özelliği oynayan tüm oyuncuların tamamının sitede ikamet eden arkadaşlardan oluşması bunu bu sene bir kural gibi koyduk ve bu keyfi beraber yaşama kararı aldık. Site dışından transfer almıyoruz. Hepimiz çalışan, iş sahibi insanlarız. Lig sayesinde profesyonelce bir arada futbol oynama şansı elde ettik."

Sercan Görgülü, 56 yaşın da/ Eski profesyonel futbol cu/ Masterlar Ligi danışmanı

SAHA BÜYÜK GİTTİN Mİ GELEMİYORSUN
"Bir kızım, bir oğlum, bir de torunum var... Yaşam boyu spor şart! Yaş kaç olursa olsun herkes aktif olmalı. İnsanlar bir dönem profesyonel spor yapıyorlar ama bunun belli bir yaşı var. O yaş geçtikten sonra sürdürmek mümkün değil. Enerji yetmiyor, güç yetmiyor ama oynama isteği bitmiyor. Senelerce spor yapan birinin bir anda bırakması mümkün değil. Bu lig insanların hem bu isteklerini tatmin etmek hem de sağlıklı yaşamak için biçilmiş kaftan. Ama herkes yaşına göre hareket etmeli. Futbol çok ağır bir spor. Böyle bir aktivite insan sağlığına faydalı olsun derken zarar vermemeli. Bunun için herkes hududunu bilecek. Egolarını, hırslarını, agresifliklerini törpüleyecek. Yaşam boyu spor fikrini kabul edip, o seviyede oynamak gerekiyor. Her yaş insandan bir şeyler götürüyor. 40 yaşında da, 50 yaşında da oynayan var. Bu tür organizasyonların yapılması gerekiyor. Buna katılmak isteyen herkese kapıların açık olması gerekiyor ama bunu yapan insanların da olgun, yaşının verdiği tecrübeyle hareket etmesi şart! Kimse 20'lerinde değil, dengeli yapmak lazım. Halı sahada, üç-beş metre koşarak durumu idare edersin ama burası büyük saha, hiçbirimiz 20'lerinde değiliz! Gittin mi gelemiyorsun, geldin mi gidemiyorsun bu sahada (gülüyor)..."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
41 kere maşallah
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN