Antalya dünyanın süper ligine yükseldi

Giriş Tarihi: 15.11.2015
Antalya dünyanın süper ligine yükseldi
Antalya'nın ünü ulusal sınırları çoktan geçti. G-20 Antalya Zirvesi ile dünyanın gözünün çevrildiği kent, EXPO 2016'ya da ev sahipliği yapacak. Bütün bunlar tesadüfi değil. Antalya dünya devler liginde. ABD Başkanı Obama'nın isteğiyle hayata geçirilen Güçlü Şehirler Ağı'nın kurucu üyelerinden. Yakın zamanda da belediyeciliğin Oscar'ı sayılan Çiçek Açan Şehirler ödülünü aldı

G-20 Antalya Zirvesi sonrası gözler, SABAH'ın ana medya sponsoru olduğu, Türkiye'nin en uzun soluklu sinema etkinliği Antalya Film Festivali için yeniden Antalya'da olacak. Festival tekrar uluslararası sularda yüzecek. Yıldızlar yine Antalya'ya gelecek. Menderes Türel "Eskiden dünya yıldızları geliyordu, şimdi dünya liderleri. Artık Antalya dünya süper liginde" diyor

Ne yalan söyleyelim G-20 Antalya Zirvesi haftasına girene kadar farkında değildik Antalya'nın yıldızının parladığının. G-20 için hazırlıklar başlayınca, liderlerin nerede kalacağı konuşulur olunca gözlerimiz Antalya'ya çevrildi ve aslında Antalya'nın bildiğimiz Antalya olmadığını anladık. Karşımızda, NATO Dışişleri Bakanları Zirvesi, G-20 Antalya Zirvesi gibi uluslararası büyük organizasyonlara ev sahipliği yapan, EXPO 2016'yı alan, Piyano Festivali ve Antalya Film Festivali gibi önemli uluslararası sanatsal etkinlikleri düzenleyen bir kent vardı. Sonra biraz daha eşeleyince Antalya'nın namının çoktan ulusal sınırları aştığını gördük. Daha ekim ayında belediyeciliğin Oscar'ı sayılan Çiçek Açan Şehirler ödülünü almış. BM nezdinde kurulan Güçlü Şehirler Ağı'nın kurucu üyelerinden olmuş. Diğerleri de New York, Londra, Paris, Atlanta gibi şehirler. Hal böyle olunca Antalya Büyükşehir Başkanı Menderes Türel'in kapısını çalalım, nedir bu Antalya'nın yükselişinin sırrı, ona soralım istedik. Menderes Bey "Hay hay" dedi ama G-20 Antalya Zirvesi nedeniyle hafta içi işinin başından aşkın olduğu tahmin edersiniz. Bir Antalya sabahı Menderes Bey ile buluştuk. G-20, EXPO 2016'yı konuştuk, Antalya'nın nasıl dünya şehri olduğunu anlattı. Ama onu bırakmaya niyetimiz yoktu. Çünkü bir de SABAH'ın ana medya sponsoru olduğu, 29 Kasım'da başlayacak 52. Uluslararası Antalya Film Festivali vardı. Malum festivalde bu yıl köklü değişiklikler yapıldı. Festival yeniden uluslararası sularda kulaç atıyor. Eski prestijli günlerine dönüyor. Uluslararası yıldızlar festivale iştirak edecek. Menderes Bey'den bu vizyonel değişimi de anlatmasını istedik. O da anlattı.
- Seçimler bitti, şimdi G-20, piyano festivali sonrasında Antalya Film Festivali... Onlar bitince Expo 2016 heyecanı başlayacak... İyi misiniz, her şey yolunda mı?
- İyiyiz hamdolsun. Çalışıyoruz.
- Kaçta başlıyor mesai, kaçta bitiyor?
- Valla dün gece 24.00'te bir toplantımız vardı. O bitince eve gittim. Sabah erkenden de belediyedeydim.
- Enerji nereden geliyor?
- Bir engelli kardeşimiz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a sormuştu bu soruyu. Cumhurbaşkanımız da "Milletin duası" demişti. Bizimki de o misal. AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı yaparken bu tür bir tempoya alıştım O zamanlar Ankara'da iki bilemedin üç saat uyuyorduk. Yani Antalya'ya kondisyonlu geldim.
- Nasıl bir şey G-20'ye, dünya liderlerine ev sahipliği yapmak?
- Dünya siyasetinin başkenti Antalya oluyor. Eskiden dünya yıldızları geliyordu, bugünse dünyanın liderleri (Gülüyor). Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki Antalya dünya süper liginde. Mayıs ayında NATO Dışişleri Bakanları Zirvesi yapıldı. Sonra Başbakan Davutoğlu ile New York'ta BM nezdinde kurulan Güçlü Şehirler Ağı toplantısına katıldık. Antalya bu ağın kurucu kentlerinden oldu.
- Nedir bu Güçlü Şehirler Ağı?
- ABD Başkanı Obama'nın projesi. Dünyanın en güçlü 20 şehrinin yer aldığı bir oluşum. Dünyadan New York, Londra, Paris, Montreal, Atlanta, Palermo, Rotherdam, Oslo gibi şehirler yer alıyor. Türkiye'den ise sadece Antalya var. Bu ağda kurucu olarak bulunmamız Antalya'nın dünyadaki pozisyonunu çok güçlendirdi.
- Bir de Kanada'dan gelen Çiçek Açan Şehirler ödülü var.
- Belediyeciliğin Oscar'ı olarak kabul ediliyor. Kanada merkezli Communities in Bloom tarafından veriliyor. Biz de katıldık ve büyük ödülü kazandık. Önemli bir ödül, bunun için Antalya dünyanın süper liginde diyorum.
- G-20'nin Antalya'da düzenlenmesi zorladı mı sizi?
- Güvenlik kısmıyla İçişleri Bakanlığı ve Antalya Valiliği ilgileniyor. Çok titiz çalışıyorlar. Biz belediye olarak altyapı çalışmaları, heyetlerin geçeceği yollarda birtakım düzenlemeler yaptık. Yeni yollar yapıldı. Adeta bir ordu ile çalışıyoruz. 900'ün üzerinde arkadaşımız 232 iş makinesiyle şu an bölgede çalışıyor. Peyzaj çalışmaları son hızla devam ediyor. Kundu-Belek arasına bir yol açtık. 1 Eylül'de başladık çalışmaya, yol bugün hizmete girdi. Bir Türk mucizesi gerçekleştiriyoruz. Vallahi Çin'den bir heyet geldi. Gelecek yıl onlarda olacak galiba G-20 zirvesi. "Bu kadar kısa sürede nasıl hazırlandınız, bize de anlatın" dediler.
- Dünyanın gözü burada olacak diye heyecanlı mısınız?
- Heyecanlıyız da asıl amacımız G-20'ye yakışır bir şekilde ev sahipliği yapmak.
- Antalya'nın yıldızı yükseliyor. Türkiye'den hangi şehri rakip görüyorsunuz?
- Türkiye'deki değil dünyadaki rakiplerimizle yarıştığımızı düşünüyorum. Bu konuda altyapısı, üstyapısı, sanatsal etkinlikleriyle, büyük organizasyonlarıyla önemli mesafeler kat ettik. Dünyadaki rakiplerimizi yakalamanın ötesinde onları geçmek istiyoruz.
- Hangi şehirler onlar?
- Dünyadaki marka şehirler belli. Barselona, New York, Londra, Paris... Bizim zenginliklerimizin onlardan aşağı kalır tarafı yok. Bu zenginlikleri insanlara iyi bir şekilde takdim etmemiz gerekiyor. Bunu yapacak vizyon projelerin peşindeyiz. Bu projeleri yaparsak bu şehirleri geçeriz.
- G-20'ye ev sahipliği yapmak, EXPO 2016'nın Antalya'da düzenlenecek olmasının kente ne gibi katkısı olacak?
- Bu organizasyonların ekonomik katma değeri çok yüksek. Tanıtım imkanı da cabası. Milyar dolarları bulacak bir tanıtım yapmanızı sağlıyor bu organizasyonlar. Mesela G-20 zirvesinde liderlerden birinin golf sopasıyla poz vermesi Antalya için inanılmaz tanıtım olur.
- Obama'dan mı bekliyorsunuz o fotoğrafı?
- Onu bilemiyorum artık. (Olur der gibi bir hali var) O olur, bir başkası olur (Gülüyor)!
- Ya EXPO 2016 Antalya?
- EXPO, olimpiyatlara eşdeğer bir organizasyon. 40 ülkenin katılımıyla gerçekleşecek. Bu da Antalya'nın turizm anlamında gelişmesini, birkaç yıl içerisinde beş milyon yeni turistin şehre gelmesini sağlayacak.

ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya dünyanın süper ligine yükseldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN