Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ödeme eşitsizliği Hollywood'u ikiye böldü

Hollywood'da hâlâ Jennifer Lawrence'ın ücret eşitsizliği açıklaması konuşuluyor. Kimi yıldızlar Lawrence'a destek verirken, onu eleştiren oyuncular da oldu

Giriş Tarihi: 15.11.2015
Ödeme eşitsizliği Hollywood'u ikiye böldü
Senarist ve oyuncu Lena Dunham'ın internet sitesi için ekim ayında bir makale kaleme alan Lawrence, "Sony Pictures hack'lendiği zaman düşündüklerini yazdı. Sony'ye değil kendime sinirlendim. Hemen pes ettiğim için pazarlık konusunda iyi olamadım" diyerek düzene duyduğu tepkiyi dile getirdi. Lawrence'ın yeni filmi The Hunger Games: Mockingjay - Part 2 /Açlık Oyunları: Alaycı Kuş Bölüm 2 filminin galasında basın mensuplarıyla bir araya gelmesi ve bu konu hakkındaki sorulara cevap vermesi konunun geniş yankı uyandırmasına neden oldu. Oscar ödüllü bir oyuncunun, cinsiyetler arasındaki ücret eşitsizliğine dair ilk kez konuşuyor oluşu medyayı da heyecanlandırdı. Lawrence, başroldeki erkek oyuncudan daha az para aldığı gibi yönetmenlerin de kadın oyuncuları ciddiye almadığını defalarca dile getirdi. Lawrence'ın bu açıklamasından sonra yeni bir filmde yer almasının zor olduğu söylenirken genç oyuncuya birçok ünlü isim destek verdi.

DESTEKLEYEN ÇOK

Meryl Streep kendisine soru yönelten gazetecilere, film endüstrisinde genel olarak cinsiyetçi bir tavır olduğunu söyleyip, "Ben de erkek oyunculardan daha az ücret alıyorum" dedi. Emma Watson da Lawrence'ın açıklamasını okuduktan sonra Twitter hesabına, "Ben de fikrimin sorulmamasından ve bir görüşümü olabildiğince 'tatlı' bir şekilde söylemeye çalışmaktan sıkıldım. Jennifer Lawrence seni çok seviyorum" diye yazdı. Elizabeth Banks Twitter hesabından güzel oyuncuyu çok sevdiği ve desteklediğini yazdı. Goldie Hawn, "Tabii ki filmlerde oyunculuğa ayrılan miktarın büyük kısmı erkeklere gider. Ondan sonra çocuk oyuncular ve sonrasında da kadın oyuncular gelir" diyerek tartışmaya katıldı. Hollywood'un en başarılı oyuncuları arasında yer alan Gwyneth Paltrow, "Bu konuda, hem de böyle açık açık konuşabilmesi, büyük cesaret. Ben de hep erkek rol arkadaşlarımdan az para kazandım" diyerek Lawrence'a destek verdi. American Hustle filminde Lawrence ile oynayan Bradley Cooper ise, "Bu konularda konuşmak gerekiyor. Ancak konuşmak yerine anlaşma imzalarken taleplerinizi daha kesin bir dille ifade etmeniz çok daha anlamlı olur" diyerek güzel oyuncunun çok da haklı olmadığını ifade etti.

WINSLET ELEŞTİRDİ

Jessica Chastain, Lawrence'ın açıklamasına sadece 'cesurca' diyerek konu hakkında hiçbir fikir bildirmemeyi tercih etti. Ancak Lawrence'a en sert tepki yine bir hemcinsinden geldi. The Dressmaker (Düşlerin Terzisi) filminin dünya galalarına katılan Kate Winslet, para konusunda konuşmanın bile kabalık olduğunu söyledi. "Bu şekilde para hakkında konuşmak bana cidden çok garip geldi. İş teklifi geldiğinde ücretle ilgili hepimiz konuşuyoruz. Ben hiç zor durumda kalmadım. Belki de çok şanslıydım. Ama böyle herkesin duyacağı şekilde para üzerine konuşmak bence basitlik" dedi. Hatta Lawrence'ı haksız bulduğunun altını çizmek için "Ben bugüne kadar herhangi bir eşitsizlik yaşamadım. Ama bu konu hakkında konuşan arkadaşlarımızın yerinde olsaydım o anda tepki verirdim. Yani ya zamanında tepkimi ifade ederdim ya da başa çıkamayacağım bir durumsa kendimi o konudan uzaklaştırırdım. Sonradan konuşmanın bir anlamı olduğunu düşünmüyorum" dedi. Oyuncunun bu açıklamasının ardından Amerikan ve İngiliz basını da ikiye bölündü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ödeme eşitsizliği Hollywood'u ikiye böldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN