Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa terör erçeğiyle yüzleşiyor

Giriş Tarihi: 29.11.2015
Avrupa terör erçeğiyle yüzleşiyor
Paris'te yaşanan saldırıların yarattığı panik tüm Avrupa'yı sardı. Bugüne kadar PKK'ya verdikleri destekle bilinen Avrupa ülkeleri, ok kendilerine dönünce terörle acı bir biçimde yüzleşti. Avrupalılar şaşkın, panikte, hayatın normale dönmesini istiyor ama korkuyor. İnsanlar alışverişe gidemiyor, kalabalık yerlerden kaçınıyor

Bütün bu olanlardan Avrupa'da yaşayan Müslümanlar da etkileniyor. Onlar da korkuyor, üzülüyor, travma yaşıyor. Ama Müslümanların baş etmek zorunda oldukları bir başka sorun daha var: İslamofobi. Kimi yıllardır birlikte yaşadığı komşusunu ihbar ediyor kimi de Müslümanlara sahip çıkıyor, terörü lanetliyor...

PARİS

"Ya tabut ya valiz"

Paris'te yaşayan Arzu Kaya, tanık olduklarını şöyle anlattı: Sokaklarda sevgililerin el ele dolaştığı, evlilik tekliflerinin ideal şehri, Fransa'nın başkenti Paris, kanlı terör saldırılarının ardından tam anlamı ile travma yaşıyor. Cami duvarlarına "Ya tabut, ya valiz" sloganları yazılırken, 40 yıllık sakallı, başörtülü komşular da terörist diye şikayet ediliyor. Halkın bir kısmı hâlâ şaşkınlık yaşarken, başka bir kesim vahşete sorumlu arayarak başka bir şiddet sarmalına düşüyor: İstatistikler Charlie Hebdo'da dehşete kapılan Fransızların büyük kısmının eylemlerden Müslümanları sorumlu tuttuğunu gösteriyor. İslamofobi karşıtı kolektif CCIF, terör saldırılarının ardından Müslümanları hedef alan saldırıların yüzde 70 arttığını açıkladı. CCIF sadece 7-12 Ocak tarihleri arasında 54 Müslüman karşıtı şiddet eyleminin yapıldığını tespit etti. Fransız Konseyi İslamofobi karşıtı Ulusal Gözlemevi ise 13-19 Kasım tarihleri arasında toplam 29 şiddet eylemi yaşandığını kaydetti.

KOMŞUSUNU ŞİKAYET EDİYOR

William Molinie adlı bir polis memuru, saldırıların ardından karakollara ihbar telefonları yağdığını anlatıyor. Travma içindeki Fransızlar, yıllardır tanıdıkları, aynı apartmanda yaşadıkları sakallı, türbanlı, çarşaflı komşularını 'terörist' diye şikayet ediyor. Sokaklarda yaşanan ve çoğu zaman hasıraltı edilen ikili taciz diyalogları ise saldırıların ardından artık videoya çekilerek sosyal medyada yayımlanıyor.

MAĞAZAYA ALINMADI
Toplu taşıma araçlarında yaşanan bu olaylara, ünlü bir mağaza önünde yaşanan yüz kızartıcı olay ekleniyor. Mağazanın güvenlik görevlisi kapalı bir kadının içeri girmesine izin vermiyor. Videoya çekildiğini gören görevli, "Başınızı kapatan herhangi bir şeyle girmeniz yasak" gerekçesini sunuyor. Ancak sosyal medyada elden ele dolaşan görüntülü kaydın ardından mağaza müdürü kadından özür dilemek zorunda kaldı.

TÜRBANLI KADINA SALDIRI
Marsilya kent merkezinde metro istasyonundan çıkan kapalı bir kadın teröriste benzetilerek saldırıya uğradı. Kadını yumrukla yere seren saldırgan kesici aletle kurbanının göğsünü hedef aldı. İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve olayın ardından yaşadığı hayal kırıklığını belirten bir açıklama yayınladı. Cumhurbaşkanı Hollande ise bu olaya dair Twitter hesabından yayınladığı iletide Müslümanları hedef alan şiddet eylemlerine karşı mücadele etmenin önemine değiniyor.

KEBABPÇILAR HEDEF
Fransa bayrağı taşıyan beş kişilik bir grup, Gironde da Blaye'deki bir kebapçıya ateş açtı. "Pis Araplar" diye bağıran beysbol sopası taşıyan saldırgan grup, dükkanın camlarını kırdı, bıçak ve silahla işletmeciyi ve müşterileri tehdit etti. İhbar üzerine olayı araştıran polis zanlıları yakaladı. Ancak bu kez de Rouen'de başka bir kebapçı saldırıya uğradı. Kanlı cuma gecesi Evreux Belediyesi duvarlarının da ırkçı söylemlerle dolmasına da neden oldu. Duvara yazılan "Gebersin Müslümanlar", "Ya Tabut, Ya da Valiz? siz seçin" tehditleri bölgedeki Müslümanlar üzerindeki baskının kanıtı olarak kayıtlara geçti.

ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa terör erçeğiyle yüzleşiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN