Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya 1 yaşına daha girdi

Göçmenler, terör eylemleri, yeni buluşlar, doğanın en acı halleri, yıkılan hayatlar, bir damla umut... Dünyanın dört bir yanında çekilen 2015'in unutulmaz anlarını sizin için derledik

Giriş Tarihi: 27.12.2015
Dünya 1 yaşına daha girdi
Acı, sevinç, felaket ve umut...

Bugün dünyanın dört bir yanında çekilen fotoğrafları tekrar hatırlayarak 2015'e bir kez daha bakalım dedik. Aslında dünyada çok olumlu olaylar yaşanmadı bu yıl. Doğal afetler, uçak kazaları... Dahası katliamlar, savaşlar, ekonomik krizler... Hatta "2015 terör ve göç yılı oldu" diyebiliriz. Dünya genelinde 60 milyonu geçti göçmenlerin sayısı. Bu rakam şahit olduğumuz en kötü rekorlardan biri olarak tarihe geçti. Terör her yere sıçradı. Zaten en acı veren veya en unutulmaz fotoğraflar ya göçmen trajedilerinden ya da terör katliamlarından geldi. Aylan Kurdi'nin kıyıya vuran cansız bedeninin fotoğrafı örneğin. Tüm dünya ayağa kalktı. Ama bir kez daha yıkılmayalım diye, haberimizde bu kez minik Aylan'ın görüntüsüne yer vermedik. İşte 2015'in unutulmaz anları...

Ocak

Bir sonraki durakta inecek var!

Sanki felaket senaryosu gerçekleşmiş gibiydi. İklim değişmiş, kutup ayıları şehre inmişti. 25 Ocak'ta İngiltere'nin başkenti Londra metrosunda iki buçuk metrelik kutup ayısını görenler ilk başta kıyametin koptuğunu düşündü. Ancak çok geçmeden gerçek ortaya çıktı. Bembeyaz tüylü kutup ayısının arkasında aslında 19 profesyonel kuklacı vardı. Fortitude isimli dizinin tanıtımı için kutup ayısı kılığındaki insanlar metroda gezintiye çıkmıştı.

Şubat

Film değil!

2015'te birçok uçak kazası oldu. Germanwings uçağı 148 kişiye mezar oldu. Endonezya'da askeri nakliye uçağı düştüğünde 122 kişi öldü. Rus şirketine ait uçağın Şarm El Şeyh'te düşmesiyle 224 kişi yaşamını yitirdi. 4 Şubat'ta da Tayvan'da korkunç bir kaza daha yaşandı. TransAsia Havayolları'na ait uçak başkent Taipei'deki Keelung Nehri'ne çakıldı. Uçaktaki 53 yolcudan 23'ü öldü. Uçağın köprü üzerinden nehre düşme anı akıllara kazındı.

Mart

Otobüsleri kalkan yaptılar

Unutulmaz fotoğrafların büyük kısmı yine Suriye'den geldi. Halep'in kuzeyi burası. Muhaliflerin elinde kalan bir bölge. Rejimin keskin nişancılarından halkı korumak için kullanılamaz hale gelen otobüsleri dikey şekilde yan yana dizerek kalkan yaptılar.

Nisan

Söz doğada

23 Nisan tarihinde, Şili'nin güneyindeki Calbuco volkanından gökyüzüne, 10 km yüksekliğe fışkıran lavlar arasındaki yıldırımlar da doğanın gücünün bir diğer kanıtı olarak ölümsüzleşti.

Mayıs

Oyuncaklar için toplanmışlardı
6 Mayıs günüydü. Suriye'nin başkenti Şam'da Kızıl Haç'ın getirdiği yiyecek, içecek, ilaç için toplanmıştı halk. Çocukların derdi başkaydı. Dağıtılacak oyuncakları merak ediyorlardı. Soldaki Hazal. Dört yaşında. Yedi yaşındaki Judy'nin kucağında dört aylık kardeşi Suhair var. Saniyeler önce gülen gözlerinde artık korku hakim. Bir anda üzerlerine düşen bombadan böyle kaçtılar.

Haziran

Umut gökyüzünden geldi

2015'te Güney Asya da ölüm denizi oldu. 4 Haziran'da Myanmar'daki mülteci kampında objektiflere takılan anlar aslında yaşananların özetiydi. İki aydır denizde yaşam mücadesi veren ve çoğu Arakanlı Müslüman olan 734 göçmen kurtarıldı. Kampa götürüldüler. Orada da kaderlerine terk edildiler. İmdatlarına muson yağmuru yetişti. Susuzluklarını böyle giderdiler.

Temmuz

Ayağa kalk Yorgos

Yorgos Çatzifotiadis Yunanistan'daki ekonomik krizin simgesi haline gelen komşumuz. 3 Temmuz günü emekli maaşını çekmek için gittiği bankada eli boş kalınca yığılıp kalmıştı.

Ağustos

Isırdılar, tırnakladılar ama kazandılar

28 Ağustos günü Batı Şeria'da yaşanan olayda İsrail askeri, kolu kırık olan Filistinli çocuk Bilal Tamimi'yi tutuklamak istedi. Ama abla Ahed Tamimi kardeşine siper oldu. Ahed, İsrail askerinin ellerini ısırırken, aile büyükleri yetişti. Bilal böylece tutuklanmaktan kurtuldu.

Eylül

Tatlı uykusuna devam etti

Eylülün 12'sinde Ege'de çekilen bu kare göçmen trajedisini bir kez daha yüzümüze haykırdı. 200 kişinin bulunduğu tekne batmıştı. Suriyeli baba çocuğunu kurtarmak için kulaç atıyordu. Minik bebek ise hiçbir şeyden habersiz tatlı uykusuna devam etti.

Ekim

Doğanın en asil hali

National History Museum tarafından geleneksel olarak verilen En İyi Vahşi Yaşam Fotoğrafı ödülü bu yıl Kanada'ya gitti. Don Gutoski isimli fotoğrafçı küresel ısınma nedeniyle yaşam alanları kesişmeye başladığı için türdeş olmalarına rağmen birbirilerine yemeye başlayan kutup tilkisi ve kızıl tilkiyi görüntüledi. Türdeşini yemek zorunda kalan kızıl tilki son kez avına böyle saygı gösterdi.

Kasım

Yüzlerdeki korku

2015'in en unutulmaz olaylarından biri hiç şüphesiz Paris'te 13 Kasım gecesi 130 kişinin öldürüldüğü terör saldırısı olur. Bataclan'daki konser salonundaki yaşanan katliamdan kurtulanların yüzündeki korku uzun yıllar akıllardan çıkmayacak.

Aralık

Yaşarken öl!

Güney Kore'nin başkenti Seul'de bulunan Hyowon Şifa Merkezi'nde uygulanan bir tedavi yönteminin fotoğrafları 22 Aralık'ta kısa sürede dünyaya yayıldı. Ülkedeki yüksek intihar oranına karşılık başlatılan tedaviye başvuranlar, tabutların içerisinde uzun süre kalarak yaşarken ölümü tecrübe ediyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya 1 yaşına daha girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN