Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üç şehir, bir kahve

Üç dünya şehri Kahire, İstanbul ve Viyana'daki kahve kültürünün serüveni 'Üç Şehir Bir Kahve: Kahire, İstanbul, Viyana' isimli sergide gözler önüne seriliyor. Küratörlüğünü Suna Altan'ın yaptığı sergi için sekiz ay boyunca dünya şehirleri gezildi

Giriş Tarihi: 3.1.2016
Üç şehir, bir kahve
Hoş sohbetin vazgeçilmezi oldu kahveler, bir kahvenin de 40 yıllık hatırı kaldı geriye. Yüzyıllara yayılan kahve kültürü de dünya şehirlerinin kültürünü etkiledi, mekanlarını değiştirdi. Her şehrin kahve kültürü de birbirinden farklı şekillendi. 'Üç Şehir Bir Kahve: Kahire, İstanbul, Viyana' isimli sergi üç ayrı dünya şehrinin kahve kültürüne ışık tutuyor. Mehmet Kurukahveci Kültür Merkezi tarafından Milli Reasürans Sanat Galerisi'nde 8 Ocak'ta açılacak serginin küratörlüğünü ise Suna Altan yapıyor. Serginin ön hazırlığı sekiz ay sürmüş.

İSTANBUL MERKEZ
İstanbul, Viyana, Yunanistan ve Saraybosna'ya keşif gezileri yapılmış. Yemen de gidilecek yerler arasında planlanmış ama güvenlik nedeniyle projeye dahil edilememiş. İstanbul tarihten gelen kadim kahve kültürü nedeniyle serginin merkezi konumunda. Seçilen üç şehir için kahvenin Arabistan'daki doğuşu, Osmanlı döneminde Yemen'deki kahve ticaretinin de Kahire üzerinden yürümesi, ayrıca günümüzde de kahve tutkunu bir şehir olması nedeniyle projenin Doğu'daki merkezi Kahire olarak seçilmiş. Viyana da günlük hayatın odağında yer alan kahve ve kahvehane kültürü nedeniyle seçilen bir şehir. Zaten Viyana kahveyi Osmanlılardan öğrenmiş. Günümüzde pek çok farklı kahve pişirme tekniğine ve içim çeşitlerine sahip.

SOHBET ŞAHANE
'
Üç Şehir Bir Kahve: Kahire, İstanbul, Viyana' sergisi üç şehrin kahve kültürünün yansıtıldığı video ve röportajlarla desteklenmiş. Yeşim Bakırküre'nin hazırladığı çağdaş bir sergileme tasarımı olan serginin girişinde ve sergi alanında Sercan Tekin'in çektiği kahve konulu videolar ve röportajlar yer alıyor. Kalabalık şehrin sokaklarını çağrıştıran panolarda fotoğraf sanatçısı Manuel Çıtak'ın fotoğraflarında bu üç şehrin gününüzdeki kahve keyfi ve kahve kültürü yansıtılıyor. Fotoğraflara ve videolara üç şehrin kahve tarihinden seyyahların, yazar ve akademisyenlerin yazılarından, halk türküleri ve manilerinden küçük alıntılar eşlik ediyor. Serginin kataloğu tasarımcı Haluk Tuncay tarafından hazırlanmış. Sergi boyunca her cumartesi günü Kahve Bahane, Sohbet Şahane başlıklı sohbetler de gerçekleştirilecek. İlk konuk Beşir Ayvazoğlu. Kahve Tiryakileri başlıklı sohbete katılacak. Milli Reasürans Sanat Galerisi'ndeki 'Üç Şehir Bir Kahve: Kahire, İstanbul, Viyana' isimli sergiyi 27 Şubat'a kadar ziyaret edebilirsiniz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üç şehir, bir kahve
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN