Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tehlike geliyorum demez kendini koru

Giriş Tarihi: 21.2.2016
Tehlike geliyorum demez kendini koru

Özgecan Arslan'ın başına gelenler Türkiye'deki tüm kadınları derin bir korku içine soktu. Güvenliği sağlamak için yetkililer tarafından pek çok proje üretildi. Ancak hayata geçmeleri zaman aldı ve bu süre içinde pek çok kadın öldürüldü. Gördük ki, tehlike geliyorum demiyor, bu yüzden durup bekleyemeyiz. Kendi güvenliğimizi kendimiz sağlayabiliriz

20 yaşındaki üniversite öğrencisi Özgecan Arslan, 11 Şubat 2015'te okuldan evine gitmek için bindiği minibüsün şoförü tarafından vahşice öldürüldü. Kanları donduran bu cinayet, tüm kadınları da derin bir korku içine soktu. Otobüse binerken tedirgin oluyoruz. Minibüste yalnız kaldıysak gideceğimiz yere varmamış bile olsak araçtan hemen iniyoruz. Aydınlatması yetersiz sokakta, acaba arkamızda yürüyen kişi bir sapık mı diye endişeleniyoruz. Bu hastalıklı durum ne kadar devam edecek diye düşünürken Bağdat Caddesi'nde gerçekleşen tecavüz olayı bizi daha da gerdi. Ardından Sarıyer'de gece evinde uyurken pencereden giren bir sapığın tecavüzünden son anda kurtulan kadın haberini duyduk. Acılarımız soğumadan Adana'da kendisine platonik aşk besleyen kişi tarafından darp edilerek öldürülen Türkan Sarıkaya ile sarsılsıkça sarsıldık. Gördük ki, kendimizi dört duvar arasına hapsetsek bile tehlikeden uzak duramıyoruz. Şiddetin ne yeri ne zamanı ne de kimden geleceği hiç belli olmuyor. O halde kendi güvenliğimizi kendimiz sağlamak zorundayız. Biz de bu düşünceden yola çıktık ve Özgecan olayından sonra hem alınması planlanan güvenlik tedbirlerini hem de bireysel olarak kendimizi nasıl koruyabileceğimize dair yöntemleri araştırdık.

PROJELER GELİŞTİRİLİYOR

Kişisel güvenliğimiz için yapabileceklerimizi araştırırken Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, İSPARK ve büyük şehir belediyelerinin güzel projeleri olduğunu gördük. Ancak bunlar henüz test aşamasında. Yetkili kişilerden isteğimiz, projelerin hayata geçirilmesi konusunda daha hızlı davranmaları. Çünkü bu projelerin bir an önce hayata geçmesi aynı zamanda birçok kadının da hayatına devam edebilmesi anlamına geliyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, toplu taşıma araçlarında yaşanabilecek şiddet olaylarına karşı, bu araçlara acil durum butonu koymayı zorunlu hale getirmeye hazırlanıyor.

İETT PROJESİ YAKINDA
Buton, yolcunun kolayca erişebileceği bir noktada bulunacak. Araçlara, takip için GPS, iç ve dış kamera ve kayıt cihazı da kurulacak. Bir tehlike anında yolcu, butona basarak sinyal verecek; GPS üzerinden ilgili aracın konumuna ulaşılacak. Güvenlik güçleri, harekete geçecek ve olaya müdahale edecek. İETT'nin de test aşamasında olduğunu söylediği proje yakında İstanbul'da uygulanmaya başlayacak. Taksilere konulan butonlar hem müşteri hem de sürücünün güvenliği için. Sürücü kendini güvende hissetmediği anda sol elinin altında bulunan ve müşterinin göremeyeceği şekilde monte edilen panik butonunu kullanacak. Arka sağ koltuk arkasına monte edilen ekranda da müşteri için bir panik butonu bulunuyor. Sürücü butona bastığı an sinyal önce çağrı merkezinin içine konuşlandırılacak alarm merkezine gidecek. Panik butonu sürücü ekranının üstündeki kamerayı da çalıştırarak içerideki durumu gerçek zamanlı olarak alarm merkezine aktaracak. Alarm merkezi, taksinin bulunduğu en yakın emniyet birimini haberdar edecek. En geç 15 dakikaya kadar müdahale edilmesi planlanıyor.

HEM GÜVENLİ HEM ŞIK!

Güvenliğiniz için yapılmış diğer bir ürün de akıllı kolyeler. Safer markasının ürettiği bu kolyeler kadınlar için kurtarıcı olabiliyor. Tehlike anında kolyenin arkasında bulunan düğmeye iki kez basıyorsunuz. Kolye anında önceden belirlediğiniz beş kişiyi mesaj ile haberdar ediyor ve konum bilgisini paylaşıyor.

AKILLI TELEFONUNUZ YOKSA...
Akıllı telefonlarınız olmadığı için güvenlik uygulamalarını kullanamayabilirsiniz. Ancak en ucuz telefonlarla bile güvenliğinizi sağlayabilirsiniz. Telefonlarınızın hızlı arama menüsünü tehlikeli durumlar için önceden hazırlayın. '1' tuşuna 112 acil veya 155 polis imdat hattını atayın. Acil durumlarda saldırgan farkına varmadan bu aramayı yapabilir, hattın diğer yanındaki görevliye hayatınızı kurtaracak bilgileri aktarabilirsiniz.

KADINA ŞİDDETE KARŞI SALLAYIN
Özgecan olayından sonra Vodafone hemen harekete geçti ve kadınlara özel bir güvenlik uygulaması çıkardı. Bu uygulama önceleri sadece viral reklamlarla kadınlar arasında yayıldı. Ancak bu yararlı uygulamanın bilinirliliğinin artması açısından biz de sayfamıza taşıyoruz. Uygulamanın adı Kırmızı Işık. Ücretsiz olarak cep telefonunuza indirebiliyorsunuz.

NASIL ÇALIŞIYOR?
Program Salla-Uyar özelliğiyle telefonun şiddet anında sallanmasıyla kayıtlı kişilere mesaj ve konum bilgisi acil SMS olarak gönderiliyor. "Zor durumdayım acil ara. Cevap veremezsem yaklaşık konumum..." şeklindeki mesaj şablonları acil durumlarda tek tuşla iletiliyor. Ayrıca Alo 183, 155 Polis İmdat, ambulans ve jandarma acil numaraları tek tuşla aranabiliyor. Mesaj gönderilecek kişileri siz seçiyorsunuz. İstediğiniz zaman ayarlar bölümünden programı kapatabilirsiniz.

CEBİNİZDEKİ PANİK BUTONU
Akıllı telefonunuz varsa Vodafone'nun bu uygulamasının dışında da pek çok seçeneğiniz var. Telefonunuzun uygulama tarayıcısına "panik butonu" yazıp arama yaparsanız karşınıza pek çok Türkçe uygulama çıkacak. Ücretsiz olarak indirebileceğiniz uygulamalar sayesinde, butona bastığınızda kayıtlı iki kişiye tehlike mesajı SMS olarak gönderiliyor. Uygulamanın ücretli olanları ise; 7 gün 24 saat güvenlik merkezi hizmeti sunuyor.

Pınar Yıldız Yüksel
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tehlike geliyorum demez kendini koru
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN