Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anne beni rezil etme!

Giriş Tarihi: 20.3.2016
Anne beni rezil etme!

Doğduğu andan itibaren sosyal medyada her anı paylaşılan bir jenerasyon yetişti. Şimdi bu nesil ergenlik döneminde. Amerika'da yapılan araştırmaya göre bu gençler aileleri tarafından yaratılan deforme dijital kimliklerinden rahatsız

Büyük bir heyecan içinde yeni doğmuş çocuğunuzun fotoğraflarını meraklı yakınlarınız için Instagram ve Facebook'ta paylaşıyorsunuz. Çocuğunuzun üzerine mama döktüğü fotoğraflar, köpekten korktuğu için ağladığı videolar, garip kostümlerle katıldığı bir partideki görüntüler. Sizler çocuklarınız vasıtasıyla kendinizi ifade etmeye çalışırken, 2004 sonrası tamamen dijitalleşmiş bir dünyaya doğan yeni nesil ailelerinin bu paylaşımlarından çok rahatsız. Kendi dijital imzalarını oluşturamamaktan ve yüzlerce kişi tarafından görülmüş garip ve anlamsız fotoğraflara sahip olmaktan rahatsızlar. Geçtiğimiz günlerde New York Times gazetesinde yer alan bir araştırma yeni neslin imkanları olsa ailelerinin fotoğraflarını paylaşmasını engellemek istediğini ortaya koydu. Washington Üniversitesi öğretim görevlilerinden Alexis Hiniker'ın başkanlığında Washington ve Michigan Üniversiteleri tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre 10-17 yaş aralığında bulunan çocuk ve gençler ailelerinin sosyal medya paylaşımlarından büyük rahatsızlık duyuyor.

TRAVMAYA SEBEP OLUYOR
Hiniker, "Facebook'un 2004'te, Instagram'ın 2010'da hayatımıza girdiğini hatırlayın. Arkadaşlarınızın çocuklarının doğumundan hemen bir saat sonra fotoğraf paylaşmaya başladığını da... İşte o çocuklar artık büyüdü ve kendileri için önceki nesiller için daha önemli olan dijital kimliklerini yönetemedikleri için rahatsızlar. Düşünsenize siz eski aile albümleri açıldığında neler hissediyordunuz. Şimdiki nesil ise o fotoğrafların milyonlarca kişi tarafından görülebilecek olmasından rahatsız" diye konuşuyor. Florida Üniversitesi'nden Profesör Stacey Steinberg de bu durumun özellikle bluğ çağındaki gençler üzerinde psikolojik tramvalar yaratabileceğini söylüyor ve ekliyor: "Her genç bundan kötü etkilenmeyecek. Ama tek bir kötü fotoğrafınız etrafa yayıldığında neler hissettiğinizi düşünün. Bazı çocuklar ne yazık ki bunu ciddi problem haline getirecek. Bazıları psikolojik rahatsızlıklarla bile karşı karşıya kalacak." Gazeteye konuşan 15 yaşındaki Isabella Aijo da bazı arkadaşlarının aileleri yüzünden sınıf arkadaşları arasında alay konusu olduğunu söylüyor. Aijo, "Bir arkadaşımızın annesi onun küçükken söylediği şarkıları YouTube'da paylaşmış. Annesine eminim çocuğunun kelimeleri yanlış telaffuz etmesi ve detone bir sesle şarkı söylemeye çalışması sempatik gelmiştir. Ancak geçtiğimiz yıl sınıftan bir arkadaşları bu görüntüleri bulmuş şans eseri. Bir gün sınıfta bu kanalı açıp herkese dinletmiş. Tabii ki tüm sınıf kahkahalarla gülmüş ve arkadaşımla günlerce alay etmişler" diye anlatıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anne beni rezil etme!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN