Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hastalara güler yüzlü manevi destek

Avrupa’da manevi destek hizmeti yıllardır hastanelerde sunuluyor. Türkiye’de de yedi ay önce başladı. Altı kamu hastanesinde uzmanlar hastalara moral desteği sağlıyor

Giriş Tarihi: 27.3.2016
Hastalara güler yüzlü manevi destek
İstanbul'daki Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeyiz. Sabahın erken saatleri olmasına rağmen oldukça kalabalık. Kimi hasta sıra bekliyor kimi de tedavi görüyor. Biz ise kamu hastanelerinde hizmet vermeye başlayan manevi destek birimi için buradayız. İstanbul, Ankara, Erzurum, Samsun, Kayseri ve Ordu'daki kamu hastanelerinde manevi destek uzmanları görev yapıyor. Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Manevi Destek Birimi'nin başında olan Aysun Özkan da haftanın dört günü hasta ve hasta yakınlarına manevi danışmanlık yapıyor. Hastaları güler yüzüyle ziyaret ediyor, moral veriyor, sohbet ediyor. Gönüllü olarak çalışan Özkan, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda dokuz yıldır çalışıyor. Marmara Üniversitesi'nde din psikolojisi üzerine yüksek lisans yapmış, şu an ise aynı alanda doktora yapıyor. Bugüne kadar 360 hastaya manevi destek verdiğini söylüyor. Bu biriminin pek bilinmediğini, duyanların ise çok şaşırdıklarını aktarıyor. Özkan: "Birçok kişi anlatmak, rahatlamak ve sorunlarını paylaşmak istiyor. Hastalığa karşı olumsuz düşünce ya da yanlış algı hastaların moralini bozan bir unsur. Manevi destek biriminin amacı da olumlu başa çıkma yöntemleri ile hastanın pozitif bakmasını sağlamak. Onların ihtiyaçlarını anlayıp birlikte adım atınca, maneviyat şemsiyesi altında sohbet edince bu iyi geliyor. Hastalar tedavi sürecinde bazen sıkılabiliyor, istemeleri halinde vakit geçirmeleri için kitap da veriyorum!"

HASTALAR MORAL BULUYOR
Özkan ile manevi destek talep eden, enfeksiyon hastalıkları kliniğinde tedavi gören Fikri Tarak'ın bulunduğu servise gidiyoruz. Hemşire Pınar Kocaman: "Hastayla birebir iletişim halindeyim. Hastalarımızın psikolojik olarak neye gereksinimi olduğunu gözlemliyorum. İhtiyacı olduğunu düşündüğümde, manevi destek birimimden söz ediyorum. Hasta istediği takdirde Aysun Hanım'a haber veriyorum" diyor. Sonra beyin iltihabı şüphesiyle hastaneye yatırılan Tarak'ın odasına giriliyor. Fikri Bey: "Manevi destek biriminden haberim yoktu. Öğrendiğimde memnun kaldım. Aysun Hanım ziyaretiyle yüzümüzü güldürdü, moral verdi" diyor. Refakatçı olan eşi Soncan Tarak'ın ise: "Eşim hastaneye bilinci kapalı gelmişti. Gün geçtikçe iyileşti. Ama hasta psikolojisi farklı. Kaygılar yaşadı. Stresli bir süreçti. Doktorların dışında manevi destek almamız çok iyi oldu" diyor. Pınar hemşire de sohbete eşlik ediyor: "Hastanın moralinin düzelmesini bazen bir dokunuş sağlar, bazen güven veren bir tebessüm. Hastalar manevi destekle mutlu oluyor, kendilerine değer verildiğini hissediyor, yüzleri gülüyor." Ziyaret gerçekleştikten sonra manevi destek uzmanı Özkan, yarın görüşmek üzere sözleşip odadan ayrılıyor. Klinikten ayrılırken: "Amacımız hastanın hastalığa bakışını düzeltmek, sürecin geçici olduğunu anlatmak. Sohbetler hastanın ihtiyacına göre değişiyor; çünkü her insanın yaşadığı biriciktir. Hastanın mahremiyetini gözeterek manevi destek sağlıyoruz" diyerek uyarıyor.

POZİTİF BİR FAYDA SAĞLIYOR
Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Doç. Dr. Kamil Özdil:
"Manevi destek birimi Sağlık Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından başlatılmış pilot bir uygulama. Bu hizmeti veren Anadolu yakasındaki tek hastaneyiz. Avrupa yakasında iki hastanede de bu hizmet var. Hasta manevi destek talep ederse mahremiyeti gözetilerek manevi destek sunuluyor. Moral desteği tedaviye uyumunu artırıyor, pozitif bir fayda sağlıyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hastalara güler yüzlü manevi destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN