Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk tiyatrosu en parlak dönemini yaşıyor

Bir günde 200’e yakın oyun sahneleniyor. Müzikal isteyene müzikal, klasik isteyene klasik, çağdaş isteye çağdaş oyun var. Yeni mekanlar açılıyor, yeni gruplar, yazarlar, yönetmenler ortaya çıkıyor. Popüler oyuncular sahnelerde boy gösteriyor. Usta tiyatrocu Haldun Dormen “Türk tiyatrosu en parlak dönemini yaşıyor” diyor

Türk tiyatrosu en parlak dönemini yaşıyor
Bugün 27 Mart, Dünya Tiyatrolar Günü... Her 27 Mart'ta olduğu gibi kendinize bir iyilik yapın, bugün bir oyuna gidin diyebilirdik ama bu samimi temenninin ötesine geçmek, 2016 Türkiyesi'nde tiyatromuzun bir fotoğrafını çekmek istedik. Peki nasıl bir fotoğraf var karşımızda? Cevabı usta oyuncu Haldun Dormen versin: Türk tiyatrosu en parlak dönemini yaşıyor! Bu cevap aslında her şeyi açıklıyor. İstanbul'da bir akşam oyuna gitmeye kalkın 200'e yakın oyun seçeneği çıkıyor karşınıza. Şehrin her yerinde tiyatro yapılıyor. Yeni gruplar kuruluyor, yeni tiyatro mekanları açılıyor. TV ve sinema dünyasının yıldızları, "Tiyatro yapmak istiyorum ama maalesef vaktim yok" şeklindeki bir dönemin moda cümlesini kurmak yerine, tiyatro sahnelerinde boy gösteriyor. Yeni yazarlar, yeni yönetmenler, yeni anlayışlar ortaya çıkıyor. Algılar değişiyor, ezberler bozuluyor. Mutlaka görülmesi gereken oyunlar listesi uzadıkça uzuyor. 2000'lerin başındaki tiyatro öldü mü tartışmalarını hatırlayınca gelinen nokta için herhalde şu söylenebilir: Küllerinden yeniden doğdu ve yükseldikçe de yükseliyor. Tiyatroya her zaman gönül veren, bu canlanmaya katkısı olan oyuncularla konuşup, tiyatro sizin için ne ifade ediyor ve tiyatromuzun durumu hakkında ne düşünüyorsunuz diye sorduk?

YURDAER OKUR

Yeni oluşumları cesurca buluyorum
Karadayı'nın kötü savcısı şimdilerdeyse atv'de yayımlanan Yeter'in psikopat babası... Yurdaer Okur ekrandaki performansıyla kötü adam ezberimizi bozuyor! Ama bir yandan da Entropi Tiyatro'nun genel sanat yönetmenliğini yapıyor. Tiyatronun ilk oyunu Yastık Adam'ın bugün prömiyeri yapılacak. Okur "Tiyatro sadece oyuncu için değil toplum için de vazgeçilmez. Çünkü bir meseleyle ilgili farkındalık yaratma amacı da var tiyatronun. 1998'de mezun olduğumdan beri büyük bir aşkla tiyatro yapıyorum. Televizyona da tiyatrodan sonra geçtim ama tiyatroyu hiç aksatmadım. TV çok çabuk tüketilen bir ortam. Oyuncunun, TV'de sağlam durabilmesi için mesleki deneyler yapması lazım. Bu deneylerin yapılacağı yer de tiyatro sahnesi. Kendimi geliştirebildiğim, büyük haz aldığım bir alan. Sanatımı insanların gözü önünde canlandırabilme duygusu bile çok özel. Yeni oluşumları da çok olumlu buluyorum. Destekliyorum. Cesaretli buluyorum. Son beş yıldır özellikle bir ivme kazandı. 10 yıl sonraki tiyatronun öncüleri olarak görüyorum" diyor.
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk tiyatrosu en parlak dönemini yaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN