Kaptan artık vatandaşı

Giriş Tarihi: 17.4.2016
Kaptan artık Türkiye vatandaşı

Yunan Milli Basketbol Takımı’nda kaptanlık yapan, NBA’e kabul edilen ilk Yunan basketbolcu olan Antonis Fotsis’in Cumhuriyeti vatandaşı olmak için yaptığı başvuru kabul edildi. Fotsis Türk takımlarında da oynamak istiyor

Yunanistan'ın en büyük iki basketbol takımından Panathinaikos'un as oyuncularından ve Yunan Milli Basket Takımı'nda da kaptanlık yapmış olan Antonis Fotsis, geçen haftadan itibaren Cumhuriyeti vatandaşlığını almaya hak kazandı. Heybeliada doğumlu Türk vatandaşı annesi İfigenya'yı geçen yıl aniden genç yaşında kaybeden Fotsis, yalnız annesi vasiyet ettiği için değil, annesinden kaynaklanan bu hakkını kullanmak istediği için de yaptı vatandaşlık başvurusunu. Atina doğumlu Fotsis, böylelikle Yunan vatandaşlığının yanı sıra Türk vatandaşlığını da alan ilk Yunan sporcu oldu. Fotsis, gösterdiği üstün performansı ile takdir ettiği Türk basketbol dünyasına da girmek isteyecek mi? Türk vatandaşlığının verdiği hakla 'de herhangi bir basketbol takımında "Türk oyuncu" statüsünde oynayabilir mi?

KARDEŞİ DE VATANDAŞ
Kimine göre 'evet oynayabilir', kimine göre de 'yabancı bir ülkenin milli formasını giydiği için oynayamaz.' Kesin olan bir şey varsa o da Türk takımında oynasa bile Türk milli formasını giyemeyeceği. Türk basketbolseverleri ve otoriterleri tarafından iyi tanınan, benim de samimi arkadaşım olan Heybelili dayısı Miço'nun sayesinde küçüklüğünden beri şahsen tanıdığım Fotsis'e gelince: Aslında herhangi bir Türk takımında 'yerli ya da yabancı statüsünde olsun' oynamak istiyor. Bir zamanlar Yunanistan'ın en iyi basketbol oyuncusu olan babası Vangelis Fotsis'in canla başla yetiştirdiği Antonis Fotsis'in, yüzücü küçük kardeşi Ahileas da aynı haktan yararlanarak Türk vatandaşlığına geçmiş bulunuyor. 1981 doğumlu Fotsis, 2.09 m boyunda ve 113 kg. ağırlığında. Daha çok 'power forward' ve bazen 'small forward' yerlerinde oynuyor. 2001 yılında NBA'e kabul edilen ilk Yunan basketbolcu oldu. 2004 Olimpiyat oyunlarında en iyi beş oyuncudan biri seçildi. 2005'te Avrupa'nın en iyi oyuncu ödülünü aldı. 2006 yılında da dünya ikincilik ödülü verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaptan artık Türkiye vatandaşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN