Türkiye'nin en iyi haber sitesi

versem kankam olur musun?

Giriş Tarihi: 17.4.2016
Para versem kankam olur musun?

karşılığında düğünlerde gelin veya damatların en iyi dostu olmak, cenazelerde profesyonel yas tutuculuğu yapmak, köpek gezdirerek köşeyi dönmek... İşte dünyanın dört bir yanındaki tuhaf ama kazançlı işler

Düğünümüz en mutlu günlerimizden biridir. Bu yüzden her gelin ve damat, sevdiklerini yanında görmek ister. Kızlar, gelinin çevresinden ayrılmaz. Damadın arkadaşları sanki kendileri evleniyormuş gibi sorumluluk içinde hareket eder. Ama herkes yakın arkadaş konusunda çok şanslı olamıyor. Özellikle büyük şehirlerde doğup büyüyenler düğünlerin de bile yalnız kalabiliyor. İşte bu çaresizliği gidermek için özel hizmetler sunan şirketler var. Profesyonel nedimelerden veya lı damat kankalarından bahsediyorum. karşılığında düğün boyunca sanki gelinin en yakın arkadaşıymış gibi davranıyorlar. New York'ta yaşayan Jen Glantz'in Kiralık Nedime şirketi bu hizmeti veriyor. Düğün organizasyonuna göre 300 dan 2 bin dolara kadar değişen ücretler karşılığında nedime oluyorlar. Aslında sahte dostluk hizmeti sadece düğünlerde sunulmuyor. Profesyonel olarak ağlayanlar da var. İngiltere'de bulunan Kiralık Yas Tutucu şirketi cenazelere özel hizmetler sunuyor. Cenaze başına 70 dolar karşılığında sizi en kötü gününüzde yalnız bırakmıyorlar. Hatta cenaze sırasında en sevdiğini kaybeden biri gibi gözyaşlarına boğuluyorlar. Veya kendinizi çok yalnız hissettiğinizde para karşılığında size sarılanlar var. ABD'li Samantha Hess'in mesleği profesyonel kucaklayıcı. Saati 80 dolar karşılığında yalnızlık çekenlere sarılıyor. Sıra dışı işlerle geçimini sağlayanlar bunlarla sınırlı değil. Gelin dünyanın dört bir yanındaki garip meslek dallarına kısaca göz atalım.

İYİ Kİ KÖPEKLER VAR
25 kilometrelik alana 100 bin köpeğin düştüğü ABD'de dört ayaklı dostlarımız çok iyi bir gelir kaynağı oluyor. Matthew Osborn temizlik şirketlerine köpek pisliklerinin en kolay ve en iyi şekilde nasıl ortadan kaldıracağını öğreterek yüz binlerce dolar kazanıyor. Sörfün yaygın olduğu San Diego gibi kentlerde ise özel eğitmenler köşeyi dönmüş durumda. 500 ile 1000 dolar karşılığında köpeklere sörf yapmasını öğretiyorlar. Diğer taraftan köpeklerin mamalarını tadanlar var. Üstelik mama gurmeleri yılda 35 bin ile 70 bin dolar kazanıyorlar. Gerçi köpekler artık Türkiye'de de ciddi bir gelir kapısı. En az 100 TL karşılığında köpekleri saatlerce dışarıda gezdirenlerin sayısı giderek artıyor. Tabi İstanbul'da da oldukça popüler hale gelen kedi - köpek otellerini atlamamak gerekiyor.

SIRA BEKLEYİCİLER
Günümüzde sıra bekleyiciliği de yükselen meslekler arasına girdi. Başkaları için sıra bekleyerek haftada 1000 dolar kazananların müşteri kitleleri teknoloji çılgınları, film ve konser âşıkları veya ucuzluk sevdalıları oluyor. Örneğin yeni bir telefon modeli çıktığında profesyonel sıra bekleyicileri hemen devreye giriyor. Günler öncesinde mağaza önlerinde yerlerini alıyorlar ve sonra tuttukları yeri satıyorlar.

NEFES KOKUSU ÖLÇERLER
Cenaze işlemlerinin yakılarak gerçekleştirildiği toplumlarda insan küllerinden özel tasarımlar yapanlar da sıra dışı meslek erbaplarından bir diğeri. Birçok ülkede hizmet veren şirketler, müşterilerine sevdiklerinin küllerinden yaptıkları kolye veya bilekleri satıyor. Kişi böylece hayatını kaybeden yakınını istediği her yere yanında götürüyor. Bir de sakız, nane şekeri, diş macunu veya gargara suyu üreten şirketlerle çalışanlar var. Yaptıkları tek iş ürünleri test edip sokağa çıkmak. Ürünlerin nefes kokusunu engellemekte ne kadar etkili olduğunu ölçüyorlar.

İŞLERİ TV İZLEMEK
Sabah uyandığınızda tek yapmanız gerekenin televizyon izlemek olduğunu düşünün. Evinizden dışarıya çıkmadan size haftada 400 ile 600 dolar arasında kazanç getirecek bir iş. Sadece yayınlanan farklı programları ve haberleri takip ediyorsunuz. Ardından çalıştığınız kanala yayınlayacaklarını programlarda nasıl müzikler ve görseller kullanmaları gerektiğini söylüyorsunuz. Diğer taraftan Avrupa'da kısmet kurabiyesi üreten fırınlar da nükteli fallar yazmaları için özel personel tutuyor. Genellikle ev hanımlarının başvurduğu işin getirisi çok iyi. Yılda 40 bin dolardan fazla kazanan bu kişiler, yazdıklarıyla kurabiyeleri yiyenlere umut dağıtıyor. Bir diğer farklı meslek dalı ise yılan zehri çıkarıcılığı. Bu iş şimdiye kadar anlattıklarımızdan daha riskli. Ama getirisi de ona göre farklı. Çıngıraklı yılan veya kobralardan çıkarılan zehirler, panzehir olarak kullanılması için gramı 1000 dolar karşılığında hastanelere veya laboratuvarlara satılıyor.

SAKSAFONUN UZAYDA NE İŞİ VAR!
İnsanoğlunun tuhaf işleri Dünya ile sınırlı kalmıyor. Her yıl milyarlarca dolar harcanan gökbilimi araştırmaları kapsamında uzaya şimdiye kadar birbirinden ilginç obje gönderildi. İşte astronotlar veya uzay araçları aracılığıyla Dünya dışı canlılara gönderdiğimiz bazı hediyeler:

Saksafon
Kuzu pirzola
Beatles albümü
Annenin çocuğunu öperken çıkan ses
Koyun sürüsünün, okyanus dalgalarının, yağmur ve kalp atışı sesi
Uzay Yolu'nun yıldızı James Doohan'ın külleri
3 boyutlu yazıcı
Pizza
Golf topu
İnsan organlarının röntgen çekimleri
İnsan DNA yapısının çizelgesi
Playboy dergisi
Yıldız Savaşları filmlerinde kullanılan ışın kılıçları
Dinozor kemikleri
Oyuncak Legolar
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Para versem kankam olur musun?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN