Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güzel ne güzel olmuşun!

Giriş Tarihi: 1.5.2016
Güzel ne güzel olmuşun!

47 yaşındaki , People dergisi tarafından dünyanın en güzel kadını seçildi. Bu hafta da Özel Bir Gün filmiyle karşımıza geldi. Aniston küllerinden yeniden doğuyor. Peki neden bu kadar seviliyor?

People dergisinin düzenlediği geleneksel dünyanın en güzel kadını anketinden geçen yıl 50 yaşındaki Sandra Bullock çıkmıştı. Bullock, bu sonuca herkes gibi şaşırmış ve "Şaka gibi. Benden çok daha genç ve güzel kadınlar var. Anlam veremedim" demişti. Okur anketiyle yapılan bu seçim aslında Amerikan halkının tercihlerini gösteriyor. Ama her yıl şapkadan tavşan çıkarmak o kadar da kolay olmuyor. Bu yıl People dergisinin aynı anketinden çıktı. 47 yaşındaki oyuncu bu unvanı mütevazı bir kıvançla karşıladı. Ki zaten daha önce 2004'te, o 35'indeydi, aynı unvana değer görülmüştü. Evet o yıllarda güzeldi, 'yakışıklı' ile evliydi ve Friends dizisiyle gelen popülaritesini de oynadığı filmler sayesinde Hollywood'a da tahvil edebilmişti. Yani güzelikse güzellik, başarıysa başarı olunca yarattığı algıyla anketten birinci çıkması gayet anlaşılabilirdi o yıllarda. Lakin 12 yıl sonra gelen 'hâlâ çok güzelsin' onayını anlamak ilki kadar anlaşılabilir değil! Aniston malum Amerikan romantik komedi filmlerinin banko oyuncularından biri. Bu türde oynadığı her filmde de rolünün hakkını verir. Polly Gelince zirve yaptığı filmlerdendir. Ama Ayrılık, Ödül Peşinde, Hayatım Yalan, Erkekler Ne Söyler Kadınlar Ne Anlar, Bu Nasıl Aile, İlişki Durumu: Kaçamak gibi filmlerde üzerine düşeni yaptığı bilinir. Mesela bu hafta vizyonda olan Özel Bir Gün filminde de bildiğimiz gibi. Karşımızda rolünün hakkını veren bir Jennifer Aniston var.

Frıends kaderini belirledi
Küçük yaşta oyunculuğa baş koymuş biri olarak belki fenomen dizi Friends olmasaydı yolu başka türlü çizilecekti Aniston'ın. Ama o, bu dizideki Rachel Green rolüyle insanların gönlünde öyle bir taht kurdu ki bu hayranlık onun açıkçası oyunculuk kaderini belirledi. Friends'deki gibi romantik komedilerin vaz geçilmez oyuncusu oldu. Güzelliği ile konuşuldu. Brad Pitt ile evliyken yıldızı daha da parladı ama boşandıktan sonra Pitt ile olan evliliği ve ilişkisi onu hep gölge gibi takip etti. Aslında o romantik komedi filmlerinin dışına çıktığı, depresif bir kadını canlandırdığı Cake gibi filmlerde daha fazla oynayıp, oyunculuk gücünü herkese gösterse belki her şey farklı olabilirdi. Yani oyunculuk performansıyla, güzel oyuncu algısını ve gölge gibi onu takip eden Pitt ilişkisini unutturabilirdi. Ama olmadı. Belki de bile isteye o, 'güzel oyuncu' algısı üzerinde kalsın istedi. Bilinmez. Ama Amerikan halkı onu bu haliyle seviyor işte. Bunda elbet oynadığı filmlerin aile filmi olmasının etkisi var. Bu filmler Amerika'da insanlar üzerinde 'Jennifer, bizden biri' duygusu yaratıyor. Lakin bir de Brad Pitt ile evliliği bittikten sonra aldığı tavır onun sevilme nedenleri arasında. Mesela Pitt 'darbe'sinden sonra hâlâ aşka olan inancını yitirmediğini ısrarla söylemesi onun sevilme nedenlerinden biri.

Yeri geldi özeleştiri yaptı
Seviliyor ve filmleri müthiş gişe yapıyor. Ama o Julia Roberts gibi ikonik bir mertebeye ulaşamadı hiçbir zaman. Ya da Reese Witherspoon gibi oyunculuk gücünü ortaya koyup farklı bir kulvara geçmedi. Ama Gwyneth Paltrow gibi, üzerine yakıştırılan algıyla 'barışık' bir şekilde yaşar giderim de demedi. Mesela güzel kadın algısının 'seksi güzel kadına' doğru yol almasını engelledi. Estetiğe karşı olduğunu hep söyledi. İnsanın doğal güzelliğini koruması gerektiğini anlattı. Ama nihayetinde güzelliğin sadece fiziksel güzellik olmadığını ruhen de insanın güzel olması gerektiğini vurgulayıp durdu. Yeri geldi özeleştirisini de yaptı. Ki bu samimiyet göstergesi olarak algılandı. 47 yaşında güzel bulunmasının bizce sebepleri de sonuçları da böyle... Lakin yıllar geçiyor. Gün gelip Sandra Bullock'un durumuna da düşebilir. Bunun için Jennifer Aniston'ın dramatik rollere ağırlık vermesini bekliyoruz. Neticede sadece romantik komedi filmlerinin oyuncusu olarak kalacak bir aktris değil!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güzel ne güzel olmuşun!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN