Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teknoloji peşimizde

Giriş Tarihi: 1.5.2016
Teknoloji peşimizde

Her gün, her an biri peşimizden gelse bile bizi akıllı uygulamaları kadar iyi takip edemez. Instagram’da nerelerde dolaştığımızı ve ne yiyip içtiğimizi, ’ta arkadaş ağımızı, YouTube’da sevdiğimiz müziği, ’da siyasi görüşümüzü herkese ilan ediyoruz!

Artık konuşurken karşınızdaki kişi sizi dinlemiyor, akıllı elinde başka dünyalara dalıyorsa, bu beş uygulamadan biri onu esir almış demektir. Kadın erkek, yaşlı genç herkesi etkileyen mobil alışkanlıklar 4.5G ile yayılacak. , , Instagram, YouTube ve son dönemde gençlerin tutkusu Snapchat uygulamaları bizim tüm alışkanlıklarımızı, ilişkilerimizi biliyor. Aslında beş uygulama değil, bir tanesi bile bilgi toplamak için yeterli. Kimlik bilgilerimiz ele geçirildiği zaman bile sınırlı sayıda insan durumun vahametini kavrıyor. Mobil cihazlardaki uygulamalarla her anımızın izlenebilir olması pek kimsenin umurunda olmasa da biraz dürtüklemek bizim görevimiz. Aslında sadece beş uygulama değil, alışveriş fırsatları için akıllı telefonunuza kurduğunuz her yazılım sizinle ilgili bilgi topluyor. Bu bilgileri de "hedefe yönelik ilan verin" demek için reklam verenlerle paylaşıyor. Bunu izinsiz mi yapıyor? Hayır! Yazılımı yani uygulamayı yüklerken her şeye "Evet" dediğiniz sözleşmeyi dikkatli okumak için sabrınız ve hukuk bilginiz olsa siz de anlarsınız.

KİMLERLE NEREDE GEZERSİN?
Biz size en çok kullanılan beş uygulamanın yarattığı alışkanlıkları söyledik ama paylaştığınız bilgileri de tek tek sayalım. Akıllı telefon, tablet ve bilgisayarınıza kurduğunuz her masum uygulama ve yazılım sizden pek çok kişisel bilgiyi toplar. İşte o bilgilerden kısa bir özet. Kimlik ve arkadaş bilgileriniz: Adınız, soyadınız, doğum tarihiniz ve telefon defterine ulaşım izni varsa, tüm arkadaşlarınızın bilgileri. Konum bilgileriniz: Ne süre, nerede oturduğunuzu ve sıklıkla nereye takıldığınızı biliyoruz. Üstelik bir de fotoğraflarda coğrafi konum dışında arkadaşlarınızı da işaretliyorsanız, duruma "Bundan iyisi Şam'da kayısı" sözü denk düşer. Kalbinizden, aklınızdan, midenizden geçenler: Her arkadaşınız aklınızdan ve kalbinizden geçeni bilmeyebilir. Ancak bu akıllı uygulamalar biliyor. Hoşlandığınız müzik, video ve filmlerden bile insanın siyasi görüş, dini inanç ve mahrem tüm bilgilerinizi paylaşıyorsunuz. Üstelik hangi siteden hangi ürüne baktığınızı, neler aldığınızı, ne kadar harcama yaptığınızı zaten bildiklerini düşünürseniz hesabınızı yapın. Bu bilgileri vererek sizi korkutmayı değil, farkındalık yaratmayı istiyoruz.

HER ŞEYİN BEDELİ VAR!
İçinize kurt düşürmek için şu soruyu sorun: "Facebook, Google, YouTube, Instagram, Twitter, Snapchat ve benzeri uygulamaları nasıl bedava kullanabiliyorum?" Bu soruyu Apple CEO'su Tim Cook şöyle yanıtlıyor; "Bedava hizmet yoktur. Eğer bir ürünü veya hizmeti bedava kullanıyorsanız, ürün sizsiniz demektir." Hâlâ uyanmayanlar için konuyu biraz daha açalım. Saydığımız bu uygulamalar size hizmet sunmak için pek çok bilginizi kullandığını uygulamayı kurarken size söyler. Sadece cep telefonunundan değil, hesabınıza her giriş yaptığınız cihaz sizinle ilgili bilgi deposu oluşturur. Bedava sunduğu hizmet için bu bilgileri reklam verenle paylaşır. Mesela 31 yaşında Ayşe Hanım'ın iki çocuğu olduğunu, İstanbul'da Kadıköy yakasında yaşadığını, çoğu zaman Kalamış'ta ve alışveriş merkezinde yemek yediğini bilir. Bu bilgiler ışığında akıllı telefonun veya bilgisayarın ekranında reklamlar yayınlar. Bunu kötü amaçla kullanmayacağına emin olabilir misiniz? Bir kaç vukuat var. Ancak siz yine de akıllı saatinizle rahat uyumaya çalışın!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teknoloji peşimizde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN