Mutluluk aslında çok basit

Giriş Tarihi: 8.5.2016
Mutluluk aslında çok basit

Dünyanın en ünlü üniversitelerinin yaptıkları araştırmalara göre, daha mutlu olma ihtimalimiz aslında çok basit. Eşine bol bol ‘Seni seviyorum’ diyenler, çevresindekilere teşekkür edenler veya paylaşmayı bilen cömertler diğerlerine göre çok daha mutlu yaşıyor

Kilolarımızdan, kariyerimizden, yaşadığımız yerden, çevremizdekilerden, tuttuğumuz takımdan, izlediğimiz dizilerden, yediklerimizden, takıldığımız mekânlardan, gittiğimiz doktordan, haberlerden... Özetle hayatımızdaki birçok şeyden memnun değiliz. Hep bir şikâyet halindeyiz. Ama böyle yaparak en büyük zararı kendimize veriyoruz. Çok kolay adımlarla daha mutlu olmak varken, zoru seçiyoruz. Dünyanın en iyi üniversitelerinde yapılan bilimsel araştırmalara bir bakın. On binlerce kişiyi yıllarca izliyorlar. Çıkan sonuçlar çok basit oluyor. Gelin birbirinden farklı çalışmalara göz atalım. Böylece hayatımızı kolay yollardan nasıl daha mutlu hale dönüştürebileceğimizi görelim.

Arkadaşlar doğal ağrı kesici
Facebook'taki arkadaş sayımız, Twitter'daki takipçilerimiz, Vine'daki döngülerimiz veya Instagram'daki aktivitelerimiz... Bunların hepsi günümüzde çok önemli. Araştırmalara göre sosyal medyadan tamamen kopmamıza gerek yok. Ancak 'de Oxford Üniversitesi yeni bir çalışmanın sonuçları yayınlandı. Gerçek hayattaki arkadaşların, kişide doğal kesici etkisi yaptığı saptandı. Uzmanlar, vücudumuzun salgıladığı ve doğal ağrı kesici özelliğine sahip olan endorfin hormonunu inceledi. Arkadaşı bol olanlarda bu hormonun çok iyi salgılandığı belirlendi. Ayrıca arkadaşı çok olanların diğerlerine oranla daha dayanıklı ve hayata karşı daha toleranslı olduğu tespit edildi.

Güneş 'gerçek huzur' demek
İskoçya'daki Edinburgh Üniversitesi ve 'deki Cambridge Üniversitesi'nin araştırmalarına göre güneşe çıkmak gerçek bir can simidi. Cilt kanseri riskine rağmen, doğru ölçüde güneşte kalmak tansiyonu dengeliyor, kalp sağlığını güçlendiriyor dolayısıyla ömrü uzatıyor. Üstelik bunu yaparken daha mutlu olmamızı sağlıyor. Güneşin varlığı sadece moral açısından mutluluğumuzu artırmıyor. Aynı zamanda güneş ışınları vücut saatimizi düzene sokuyor ve geceleri rahat uyumamızı sağlıyor.

Bir elma yiyerek rahatla
Sağlıklı bir yaşam aynı zamanda mutluluğun da anahtarı. Avustralya'da bulunan Western Australia Üniversitesi uzmanları 15 yıllık çalışmalarının ardından daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak için ne yapmamız gerektiğini en basit hale indirdi. Bin 456 kadın üzerindeki araştırmanın sonuç metninde günde bir elma yemenin vücudu rahatlattığı ve güçlendirdiği kaydedildi. Araştırmada ayrıca her gün 100 gram elma tüketenlerin yemeyenlere oranla daha uzun yaşadıklarını saptandı.

Yaşlanmaktan korkmayın
"Emeklilikte ne yaparım?" veya "Yaşlandığımda başıma neler gelecek?" şeklinde aklınızı kurcalayan sorular varsa şimdi hepsinden kurtulun. Yaşlanmaktan korkmamıza gerek yok. İngiltere Ulusal İstatistik Kurumu, 300 binden fazla yetişkin ile bir anket çalışması yaptı. Çıkan sonuçlara göre en mutlu kişiler, 65 ile 79 yaş aralığındakiler. Bu yaşlarda hayattan tatmin olmanın zirvede olduğu belirlendi.

İnançlı olmak işe yarıyor
Avrupa genelinde bir araştırma yapıldı. Sonuçlara göre inançlı olanların, inanmayanlara oranla daha mutlu oldukları belirlendi. Dua edenlerin kendilerini daha güvende, huzurlu ve mutlu hissettikleri kaydedildi. Kolay mutlu olmanın bir diğer yolu sevdiklerimizi özellikle anne babalarımız sık ziyaret etmekte saklı. Bugün Anneler Günü Eğer ziyaretine gidemezsek arayarak hem annemizi hem de kendimizi mutlu edelim.

Cömertler daha mutlu
Necip Fazıl, "Eğer tadını bilirseniz, ekmeği paylaşmak ekmekten daha lezzetlidir" şeklinde tanımlıyor paylaşmayı. Cömertlikten zarar gelmeyeceğini bilim de söylüyor. Cömertlerin, diğerlerine göre daha mutlu ve daha uzun yaşadığı kanıtlandı. ABD'de bulunan Harvard Üniversitesi uzmanları 130 farklı ülkeden gelen verileri inceledi. Buna göre çevresindekilere karşı cömert olanlar hayatlarında çok daha mutlu oluyor. Cömert olmak için illa cebinizden para çıkması gerekmiyor. Trafikte yayaya yol vermek, asansörü başkası için bekletmek, mahallenin veya sitenin çocuklarıyla bir oyun muhabbeti yapmak da cömertlikten sayılıyor. Üstelik tüm bunlar dinimizde sadaka olarak kabul ediliyor.

'Seni seviyorum'
Çevrem evlenmeye cesaret edemeyen kız ve erkeklerle dolu. Evliliğin kendilerine mutluluk getirmeyeceğini düşünüyorlar. Yanılıyorlar aslında. Kanada Ulusal Araştırma Merkezi'nin çalışmasına göre evli olanlar bekârlara göre çok daha mutlu. Evlilikte de eşlerini 'en iyi arkadaşları' olarak görenlerin diğer evli çiftlere oranla daha mutlu oldukları tespit edildi. ABD merkezli OnePoll.com sitesindeki bir ankette ise evlilikte mutluluğun sırları belirlendi. Çıkan sonuçlar birbirlerine haftada en az 10 kez 'seni seviyorum' diyen çiftlerin evliliklerinin çok iyi olduğunu gösterdi. Seni seviyorum demenin yanı sıra sözlü şekilde teşekkür etmenin de mutluluğun anahtarı olduğu görüldü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mutluluk aslında çok basit
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN