Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Piyanistim dediğimde şaka yaptığımı sanıyorlar

Giriş Tarihi: 15.5.2016
Piyanistim dediğimde şaka yaptığımı sanıyorlar

Doğuştan tek kollu. Ama yolunu çizmeye kararlıydı ve yılmadı. Engeli yüzünden bazı piyano okullarına kabul edilmedi. Ama bugün dünyanın en iyi piyanistlerinden. Bir başarı öyküsü yazan Nicolas McCarthy, İstanbul’daki ilk i için oldukça heyecanlı

Doğuştan tek kolu yok. Hayali piyanist olmaktı. Çok kez piyano okullarından ret cevabı aldı. Ancak yılmadı ve hayalinin peşinden gitti. Bugün dünyanın en iyi piyanistlerinden. İngiliz Nicolas McCarthy bugünlerde oldukça heyecanlı. Çünkü, ilk kez İstanbul'da verecek. 21 Mayıs'taki Zorlu PSM'de. Konser öncesi McCarthy, SABAH Pazar'a hayatın üstesinden başarıyla nasıl geldiğini anlattı: O gücünün farkına varmış, azim ve odaklanmayla, ümitsizliğe yer bırakmamış tam bir başarı örneği.

- Ünlü bir müzisyen olmadan önce hayat görüşünüz nasıldı? Kendinize, hayata küstüğünüz anlar oldu mu?
- Hayattan her keyif almasını bildim. Hayat değerli ve en iyi şekilde yaşamak gerekir. Ailem de diğer insanlardan farklı hissetmememi sağladı. Kendime inanmam için özgüven aşıladılar.

- Yaşamınızda karşılaştığınız en büyük zorluklar ne oldu?
- Müzik hayatımdan önce karşılaştığım en büyük zorluk araba kullanmayı öğrenmekti. Kimse yapabileceğime inanmadı. Direksiyondaki birkaç küçük modifikasyonla üstesinden geldim. Müzik hayatımdaki en büyük zorluk, tek elli bir piyanistin güzel çalabileceğine ya da kariyer yapabileceğine kimse inanmıyordu. Ama yolumu çizmeye kararlıydım ve eleme gününe kadar engelimi gizledim. Çünkü ilk piyano okulu müracaatımda, engelim yüzünden elemelere katılmama bile müsaade edilmemişti. Tüm dünyaya tek elle repertuar çalmanın iki elle çalmaktan çok daha renkli ve keyifli olabileceğini göstermek zorundaydım.

- Bazı müzik okulları sizi reddetmiş. Ne hissettiniz?
- İlk başta üzüldüm ve hayallerim yıkıldı. Ama sonra bir insanın fikri benim kaderimi etkileyemez diye düşündüm. En iyisi için çırpındım. Bu reddedilişi kendi lehime çevirdim ve hayallerimin peşinden gittim.

GÜCÜNÜZÜN FARKINA VARIN

- Sizin durumunuzdakiler için güzel bir örneksiniz. Neler söyleyeceksiniz?
- Benim gibilere örnek olmaktan çok mutluyum. Negatif insanların sizi aşağı çekmesine izin vermeyin ve durumunuza asla üzülmeyin. Ne kadar güçlü olduğunuzun farkına varın ve isteklerinizin peşinden gidin. Hayat günden güne zorlaşabilir fakat bunların üstesinden gelmeli, hayatınızı yaşamalı ve mutlu olmalısınız. Azim ve sıkı çalışma ile kendi özel yeteneğinizi ortaya çıkarabilirsiniz. Benim özel yeteneğim piyanoydu. Bir başkasınınki başka şeydir. Sevdiğiniz şeyi hobi olarak olsa bile yapın. Size mükafat sunacaktır.

- Sizin durumunuzdakilerin, hayallerine kavuşması için ne sağlanması gerekir?
- Hayallerinize sıkı sıkı tutunup konsantre olmalısınız. Hayallerinizin peşinden gidecek yollar bulup, kendinden emin adımlarla ilerlemelisiniz. İnsanlar her zaman size yardımcı olamayabilir ve kalp kırıklıklarına hazır olmanız gerekir ama unutmayın hepsinin üstesinden gelebilirsiniz. Amacım da her şeyin mümkün olabileceğini tüm dünyaya ispatlamak.

-Neden böyle bir rahatsızlıkla karşı karşıya kaldınız?
- Annem hiçbir zaman bir açıklama yapmadı. Kolsuz olduğum hastane kayıtlarında dahi yok. Açıkçası bilmiyoruz.

- İnsanlar sokakta yolda nasıl davranıyorlar size?
- Çocuklar bazen koluma bakıp annelerine "Onun kolu nerede?" diye soruyor. Onlara sebebini anlatıyorum çünkü çocukların engelli insanlara bakışının, korkmadan soru sorabilmelerinin yetişme şekillerine etki ettiğini düşünüyorum. Bir nevi engelli insanları garip görmemelerine yardımcı olmaya çalışıyorum. İnsanlar ne iş yaptığımı sorduklarında acayip hissediyorum. Çünkü onlara piyanist olduğumu söylediğimde şaka yaptığımı düşünüyorlar ya da bana inanmıyorlar. Bence insanlar kaza gibi bir şey atlattığımı düşünüyorlar. Düşmanca bakan birine rastlamadım.

- Olumsuzluklara karşı nasıl bir düşünceye sahipsiniz?
- Korku insanı negatifliğe sürükler. Negatiflik ise korku ve cahilliği beraberinde getirir. Hayatı deneyimlemekten alıkoyar. Negatif insanlara acıyorum çünkü mutsuz insanlar, olumsuz olur. Negatifliklerden uzaklaşıp işinizi yapmaya devam etmelisiniz ama bazen negatifliklerden de çıkarılacak mesajlar olabilir. Herpimiz daha düşünceli olabilirsek, dünya daha yaşanılabilir bir yer olur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Piyanistim dediğimde şaka yaptığımı sanıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN