Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Onun artık iki mezarı var

Nasreddin Hoca’nın, Akşehir’e gömüldüğü kabul ediliyordu. Fakat yapılan araştırmalar sonucu Hoca’nın doğduğu Sivrihisar’a defnedildiği ortaya çıktı. Sivrihisar Belediyesi Nasreddin Hoca için bir anıt yaptırdı

Giriş Tarihi: 5.6.2016
Onun artık iki mezarı var
13. yüzyılda Konya Akşehir'de yaşadığı bilinen büyük Türk düşünürü ve mizahçısı Nasreddin Hoca'nın bir mezarı daha oldu. Böylece ölümünden sekiz asır sonra Hoca'nın namına uygun bir durum gerçekleşti! Hoca'nın doğum yeri olarak bilinen Eskişehir Sivrihisar Ulu Cami yanındaki mezar taşını inceleyen uzmanlar, oğlu Ömer'e ait olduğu zannedilen taşın aslında Nasreddin Hoca'ya ait olduğunu belirledi. Prof. Dr. Erol Altınsapan, Prof. Dr. Mertol Tulum ve Doç. Dr. Mehmet Mahur'un Eti Arkeoloji Müzesi, Sivrihisar Belediyesi'yle birlikte yürüttüğü çalışma kapsamında, Nasreddin Hoca'nın kızının kemikleri bulundu. Mezarın içindeki kemikler çıkarılarak incelemeye alındı. Daha sonra cami yanındaki Nasreddin Hoca'nın oğlu Ömer'e ait olan eski mezar taşı yeniden okundu. Buna göre, Nasreddin Hoca'nın kızının adının Hatun olduğu öğrenildi. Ayrıca Nasreddin Hoca'nın tam adının da Nasrüddin Hoca Nusrat olduğu tespit edildi. Bir kısmı kırık olan mezar taşı, kızı Hatun'un mezar taşının tam olarak okunmasıyla ortaya çıktı. Hoca'nın adına dahil olan Nusrat kızının taşında da yer alıyor. Hoca'nın babasının adı da Şemsüddin Baba olarak okundu.

İPUCU KIZININ MEZARINDA
Nasreddin Hoca'nın ve kızının mezar taşında yazan Nusrat adı sayesinde kurulan ilgi üzerinden yola çıkılarak, taşlar üzerinde bulunan tüm harfler tek tek incelemeye alındı. Bu harflerin benzerlikleri, büyüklükleri, yazının yazılış biçimi gibi unsurlar dikkate alınarak bu harflerin o dönem kullanılan yazı türüne bağlı olarak aynı olduğu ispat edildi. Daha önce Nasreddin Hoca'nın oğlu Ömer'e ait olduğu zannedilen taşın kesinlikle Nasreddin Hoca'ya ait olduğu da ortaya çıktı. Hoca'nın kemikleri ise yüzyıllar içerisinde yapılan değişikliklerden dolayı kayboldu. Bu son gelişmeler sonucunda, Türk mizahının en önemli isimlerinden kabul edilen Nasreddin Hoca'nın naaşının Konya Akşehir'deki türbesinde değil, doğduğu yer olarak kabul edilen Eskişehir Sivrihisar'da olduğu düşünülüyor. Sivrihisar Belediyesi Nasreddin Hoca'nın mezar yerinin Sivrihisar'da olduğu gerekçesiyle ilçeye anıt mezar yaptırdı. Akşehir'deki türbesiyle birlikte Hoca'nın vefatından sekiz asır sonra böylece adına yapılmış iki anıt mezar oldu. Sivrihisar'daki anıt mezar Nasreddin Hoca ve kızı adına inşa edildi. 3 Haziran'da başlayan Nasreddin Hoca Anma etkinliklerinde anıt mezar açıldı. Hoca'nın kızının kemikleri de mezara konuldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Onun artık iki mezarı var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN