Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çeşme’nin keyfi bir başkadır

Muhteşem koyları, çarşaf gibi i, doyasıyla eğlencesiyle Çeşme’nin tadı bir başka güzel... Hele bir de sörf tutkunuysanız, değmeyin keyfinize...

Giriş Tarihi: 28.8.2016
Çeşme’nin keyfi bir başkadır

Yerli ve yabancı turistlerin ettiği, in en güzel destinasyonlarındandır Çeşme. Alaçatısı, rüzgarlı havası, masmavi i ve el değmemiş koyları ile Çeşme turistleri kendisine çekiyor. Bölge her geçen gün popülaritesini artırıyor. Son yılların adeta gözdesi. Birçok ünlü ismin de akın ettiği bu turizm ilçesi, hem her keseye uygun hem de herkese hitap ediyor. Çünkü, eğlencede, plajda, yemekte, sporda çok sayıda alternatif sunuyor. Konaklamada da birçok seçenek önünüzde; tatil beğeninize göre ister devasa otellerde, ister butik otellerde ister pansiyonda konaklayabiliyorsunuz. İzmir'in bu turizm köşesini birlikte tanımaya var mısınız? Denizine girmeden, koylarını keşfetmeden önce kalesinden ılıcalarını, kervansarayından yat limanını içine alan kısa bir tur yapmaya ne dersiniz?

ÇEŞME KALESİ: Osmanlı Padişahı 2. Bayazıt yaptırmış. Osmanlı mimarisinin tüm özelliklerini taşıyor. Çeşme Müzik Yarışması'nın mekanı olarak da dünyaya açılıyor. İlçenin uluslararası festivali de burada gerçekleştiriliyor. Kalenin girişinde sizi Kaptan-ı Derya Cezayirli Hasan Paşa'nın aslanlı heykeli karşılıyor. Kaleye gelmişken içindeki müzeyi gezerek zengin tarihini de öğrenebiliyorsunuz.

ERYTHRAİ ÖREN YERİ: Ildır Köyü'ndeki bu antik kent, ilçeye 30 km uzaklıkta. Bölgenin ilk yerleşim yeri. Bu ören yerinde, kilise, agora ve tiyatro kalıntılarıyla yöre tarihinin izlerini sürüyorsunuz.

KERVANSARAY: İki katlı yapı Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmış. Bu tarihi yapı bugün otel olarak hizmet veriyor.

ILICALAR: İlçeye beş kilometre uzaklıkta deniz kıyısındaki Ilıcalar Plajı ve ılıca aynı yerde. Dünyanın en ilginç ve zor bulunur ılıcalarından. Çeşitli rahatsızlıklara iyi geldiği söyleniyor. Yörede çok sayıda modern konaklama tesisleri var.

YAT LİMANI: Turizm ilçesi, yat limanlarıyla da öne çıkıyor. Ticari ve yat limanına sahip Çeşme Yat Limanı'nda 150 tekne ya da yat (daha çok yazın) barınabiliyor. Çeşme-Altınyunus Yat Limanı da, büyük ve küçük teknelerin önemli bir durağı.

ESKİ YERLEŞİM GERMİYAN KÖYÜ
Büyüleyici deniz-kum-güneş üçlemesinin yanı sıra, bu şirin ilçe, köyleri ve eski yerleşim yerlerine de ev sahipliği yapıyor. Bu yerlerin başında Germiyan Köyü geliyor. İlçenin, en eski yerleşim noktalarından. Tam bir tipik Ege köyü. Tek ya da iki katlı evleri, Osmanlı dönemi ve Rum mimarisine sahip. Tatil siteleri ve çok sayıda balık çiftliklerinin bulunduğu yöre, turizmle adeta iç içe geçmiş.

SAKIZ AĞACI'NIN ANAVATANI
Sakız ağacı deyip geçmeyin. Bölgenin önemli doğal güzelliklerinden. Çünkü, bu ağaçların geçmişi altı bin yıl öncesine dayanıyor. Özel kırmızı toprakta yaşayan bu ağac mis gibi bir kokuya sahip. Ağaçların en büyük özelliği ise her mevsimde yapraklarının olması. Yani hiçbir mevsim yapraklarını dökmüyor. Yılın mayıs ayında ağacın gövdesini çizerek sıvının akması sağlanıyor. Sıvının sertleşmesi için birkaç hafta beklenerek sakız elde ediliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çeşme’nin keyfi bir başkadır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN