Monica cesur, Ben Affleck dakik, Patti ise bilge

Giriş Tarihi: 30.10.2016
Monica cesur, Ben Affleck dakik, Patti ise bilge

Türkiye’ye her yıl sayısız ünlü isim geliyor. Kimi konser veriyor, kimi film çekiyor kimi de özel organizasyonlara katılıyor. Sanatçı asistanları yani rehberler ve güvenlik görevlileri ise bu isimlere eşlik etmekle kalmıyor, ülkemizde bulundukları süre içinde adeta o ünlünün sağ kolu haline geliyor. Ünlü isim, havaalanından ülkesine uğurlandıktan sonra ise geriye sadece anılar kalıyor. Ama insanın hayatında belki de başına bir kez gelecek anılar bunlar. Hatırlandıkça gülümseten ya da gözleri dolduran...

Seda Güngör
ÜNLÜ OYUNCUYA SÜRME ARARKEN UÇAK KAÇIYORDU
2013 yılında Rock'n Coke festivaline katılan gruplara rehberlik yaptı. Aralarında İngiliz grup Klaxons da vardı. "Rock'n Coke'un sonuna gelmişiz. Klaxons'ın uçağının kalkmasına saatler kala James Righton başta olmak üzere grup Kapalıçarşı'ya gitmek istedi. Otelden çıkıp trafik içinde savrularak Eminönü'ne gelmeyi başardık. Önce dürüm yediler bir güzel. Sonra da Kapalıçarşı'da uğrunda neredeyse uçağı kaçıracakları eski Osmanlı sürmelerinin konduğu porselen tüplerin peşine düştük. James'in bu özel isteği de gerçekleştikten sonra apar topar havalimanına geçtik. Grup neyse ki kalkmasına bir dakika kala uçağa yetişti. Bunun bende nasıl bir paniğe yol açtığını ancak rehber arkadaşlarım anlar. Neyse sonuç olarak kendilerini, veda edemeden uğurlamış oldum. Bu arada olayın kahramanı Osmanlı sürmesine gelince... James onu eşi için aldığını söylüyordu. Eşinin Keira Knightley olduğunu öğrenince yaşananlar bir kez daha gözümün önünden geçti: Uçağı kaçırmak üzereyiz. Yolda olmak yerine Eminönü'ndeyiz. Çok vakit varmış gibi dürüm yeniyor. Ve tabii Keira Knightley'ye sürmelik arıyoruz."

Murat Sezgi
KAHVE FALI BAKAN EFSANE İSİM
2007'de Babylon'da konser vermek için gelen efsane isim Patti Smith'in rehberiydi. "Ekiple Çiçek Pasajı'nda yemekler yendi, sonrasında standart geyik olarak kahve falı muhabbetini anlattım. Patti Smith bilmiyormuş, çok etkilendi. Sonra da "Senin kahve falına bakmak istiyorum!" dedi. Kahve falımda beni bir yelkenlinin üzerinde gördüğünü ve çok mutlu olduğumu söyledi. Şoka girmiştim. O sırada odamı yelkenli resimleri, kitapları süslüyordu. Şu an da dahil olmak üzere, hayat önceliklerimden birisiydi. Sonra Patti kalktı ve dolanmaya gitti. Kariyeri boyunca kendisine eşlik eden gitaristi Lenny Kaye benim şoke olduğumu görünce 'Patti'nin böyle ruhani bir durumu vardır tabii' dedi. Hikaye de bende bu şekilde yer etmiş oldu. Gören ve kendisiyle konuşan herkesi büyüleyen, gerçekten özel biri Patti Smith."

Bahar Akbaş
MÜCEVHER MANKENLİĞİ BİLE YAPTIM
İKSV İstanbul Caz Festivali Operasyon Koordinatörü olan Akbaş, sektöre adımını sanatçı asistanlığı yaparak atmış. "Normalde eşlik ettiğim sanatçıların ülkemizin sokak yemeklerine alışkın olmadıklarını hep hesap ederim ancak grup Belçikalı olunca ne yazık ki midyeye alışkın olduklarını düşündüm. Solist öyle bir zehirlendi ki ancak konsere 20 dakika kala ayaklandı. Kabus gibi bir gündü. Bütün biletleri tükenen konser az kalsın gerçekleşmeyecekti. En hoş anılarımdan biri Marcus Miller ile ilgili. Dünyanın en kibar, güzel ve yetenekli insanlarından olan Miller'la Kapalıçarşı'ya alışverişe gitmiştik. Miller o gün eşine mücevher almak istedi ve ben de onun sayesinde ömrümde sahip olamayacağım mücevherlere mankenlik yaptım. İşin en komiği kuyumcu da beni eşi zannedip iltifata boğmuştu. Miller çok güzel bir kolye almıştı eşine."

Hakancan Altıner
HEP BİRLİKTE SINAVLARA HAZIRLANDIK
İKSV Salon rehberlerinden. Bugüne kadar Stevie Wonder'dan Alicia Keys'e birçok sanatçıya eşlik etti. "Salon'da iki gece süren Erased Tapes konser serisinin rehberliğini yapıyordum. Programda Olafur Arnalds, Nils Frahm gibi çağımızın en mühim genç bestecileri vardı. Konser tam sınav haftama denk geldiği için bir yandan oraya buraya koşuşturuyor bir yandan da ders çalışıyordum. Bunu görüp sınavlarımdan geçmemi onur meselesi haline getiren Nils ve Olafur, müzisyeninden sesçisine bütün kadrolarını seferber edip işi olmayan herkese zorla bana ders çalıştırtmıştı. Son finalimi başarıyla atlatmamı kutlamak için beraber hamama gitmemiz ve Olafur'a iki tellak abimiz tarafından masaj adı altında hayatının dayağının atılmasını görmem ise işin kaymağı olmuştu. Asla unutamayacağım bir diğer rehberlik deneyimim ise Charlotte Gainsbourg'a yardımcı olarak geçirdiğim rüya gibi üç gündür. Charlotte'un bir yaşındaki bebeği için mama hazırlamaktan girip Jane Birkin ve Serge Gainsbourg hakkında akıl almaz hatıralar dinlemekten çıktığım, gerçek bir sanatçı ile zaman geçirmenin ne kadar ufuk açıcı olabileceğini bana öğreten bir deneyimdi. Charlotte bana havaalanında veda ederken bir kağıda adresini yazıp ona mektup yazmamı istemişti. Her ne kadar hâlâ o mektubu yazacak cesareti toplayamasam bile, adresinin yazılı olduğu kağıt çerçeveli bir halde masamda duruyor."

ARKADAŞINA GÖNDER
Monica cesur, Ben Affleck dakik, Patti ise bilge
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN