Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ahh Hong Kong’ta öğretmen olsaydım

Giriş Tarihi: 13.11.2016
Ahh Hong Kong’ta öğretmen olsaydım

Hong Kong’da binlerce öğrenciye özel ders veren öğretmenler yılda 1 milyon dolardan fazla kazanıyor. Işıl ışıl posterler, birbirinden hareketli müzik videoları, Facebook’tan fan sayfaları, isimlerinin yer aldığı rengarenk kitap ayraçları ve dahası... Pop starlardan değil, öğretmenlerden bahsediyoruz

Çin'e bağlı özerk bölge Hong Kong'da özel ders veren öğretmenler adeta ünlü bir şarkıcı gibi muamele görüyor. Okuldaki ders saatlerinin dışında öğrencilere özel dersler veren öğretmenlerin posterleri alışveriş merkezlerinde, sinemalarda, metrolarda veya sokak billboard'larında yer alıyor. Yaşları çok genç olan öğretmenler de tarzları, kıyafetleri ve duruşlarıyla kendilerini bir eğitmenden çok rock yıldızı gibi gösteriyor. Ama şatafatlı posterlerinde muhakkak kaç öğrenciyi üniversiteli yaptıkları notu da yer alıyor.

10 MİLYON DOLAR
Hong Konglu öğrenciler için eğitim hayatı çok zorlu geçiyor. Anne babalara göre iyi bir eğitim, iyi bir hayatın birinci şartı. Bu nedenle gençlerin üzerindeki baskı çok yoğun. Hatta daha kreşe giderken bile sözlü sınava tabi tutuluyorlar. 2009 yılında üniversiteye giriş sisteminin tek sınava indirilmesiyle beraber, öğrencilerin karşılaştıkları zorluklar katlandı. İyi bir üniversitede okumak için özel dersler kaçınılmaz hale geldi. Hal böyle olunca yoğun talep nedeniyle öğretmenlerin kıymeti en üst seviyeye çıktı. New York Times gazetesindeki habere göre bazı özel ders hocaları, yılda binlerce çocuğa ders verebiliyor, paraya da para demiyorlar. Yılda 1.3 milyon dolar yani yaklaşık 4 milyon 240 bin TL kazanan öğretmenler var. Yerel basına göre yılda 10 milyon dolardan fazla kazanan öğretmenler bile var.

BECKHAM GİBİ MUAMELE
Özel ders veren öğretmenlerin en popülerinden biri Lam Yat-yan. Çince öğretmeni olan Yat-yan 190 bin dolarlık spor bir arabaya biniyor. İsmi adına açılan onlarca hayran sayfası var. Öğrenciler arasında dünyaca ünlü eski İngiliz futbolcu David Beckham ile kıyaslanıyor. Özel dersler organize eden bir şirket geçen yıl bir gazete ilanı ile Yat-yan'a açık mektup yazdı. Şirket ilanıyla genç öğretmene kendileriyle çalışması halinde yılda 11 milyon dolar teklif etti. Financial Times gazetesine konuşan Lam Yat-yan, 10 binden fazla öğrenciye özel ders verdiğini söyledi. Derslerine video konferans ile binlerce öğrencinin katıldığını anlatan Yatyan'ın ayrıca Youtube'daki videoları milyonlarca kez izleniyor. Yat-yan, "İnsanlar dış görünüşüm nedeniyle çok popüler olduğumu düşünüyor ama ben iyi bir eğitmenin. O yüzden öğrencilerim beni seviyor" diyor. Financial Times gazetesinin verilerine göre 7 milyon nüfuslu Hong Kong'da 150 binden fazla lise öğrencisi bulunuyor. Veliler, 75'er dakikalık 4 kur derse yaklaşık 100 dolar ödüyor. Eğer öğrenci video konferans yöntemi ile derslere katılacaksa fiyat daha ucuz oluyor.

Veliler ödev grevi başlattı
İspanya genelindeki 12 bin okulda ev ödevi grevi başladı. Ancak isyanı çıkaranlar öğrenciler değil, anne ve babalar oldu. Grev çağrısını yapan İspanyol Okul Aile Birliği İttifakı, "Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre İspanya'daki 11 yaşındaki çocukların yüzde 30'u, 15 yaşındaki çocukların ise yüzde 65'i ev ödevlerinin yarattığı stresten şikayetçi. Çocukların hafta sonları gezmeye, oynamaya ve hayal kurmaya ihtiyaçları var. Bu nedenle kasım ayı boyunca greve katılan okullarda ev ödevi yapılmayacak" açıklamasını yaptı. Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) verilerine göre dünya genelinde en fazla ev ödevi haftada 13,8 saatle Çin'in Şanghay kentinde veriliyor. İsyanın başladığı İspanya'da haftada ortalama 6,5 saat ev ödevi verilirken, Türkiye'deki süre ise 4,2 saat.

Şikayet eden öğrencilere gelsin
Okula giderken şikayet eden öğrenciler varsa, lütfen bu fotoğraflara dikkatlice baksın.
Nepal'deki Dhaing köyündeki öğrenciler okullarına giderken, nehri geçmek için kablolu köprüyü kullanıyor.
Çin'in güneyindeki Zhang Jiawan köyünde öğrenciler hiçbir güvenlik önlemi olmadan her gün bu merdivenlerden dağın tepesindeki okullarına gidiyor.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ahh Hong Kong’ta öğretmen olsaydım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN