Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Korkusuz, yürekli ve cesur kadınlar

15 Temmuz’da birçok kadın tanklara, silahlara karşı koydu. Kimi gazi oldu, kimi şehit. Kalplerin Direnişi belgeseli 15 Temmuz gecesi mücadele eden kahraman kadınların hikâyelerine odaklanıyor. Biz de kadın gazilerle bir araya geldik

Giriş Tarihi: 27.11.2016
Korkusuz, yürekli ve cesur kadınlar

15 Temmuz saat 22.00 suları. Yer İstanbul'daki Boğaziçi Köprüsü. Kışlasından çıkan askerler köprüyü trafiğe kapamış durumda. Kısa süre sonra bir televizyon kanalına bağlanan Başbakan Binali Yıldırım "Bu bir kalkışma girişimidir" sözleriyle ülkede darbe teşebbüsü olduğunu söyleyip halkı sokağa çağırıyor. 00.25 sularında ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan halka sesleniyor: "Milletimizi meydanlara davet ediyorum" diyor. Milyonlar Cumhurbaşkanının bu çağrısına anında karşılık veriyor. 15 Temmuz'daki darbe girişimine engel olmak için akın akın sokağa çıkıyor; genci, yaşlısı, kadını, erkeği, çocuğu demeden... Kurşunlar yağsa da insanların üzerine, tanklar ezse de bedenleri dünyada eşi benzeri olmayan bu halk hareketi darbeyi engelledi. 15 Temmuz darbe girişimi sonucu şehit sayısı 246, gazi sayısı ise bin 536. Yönetmenliğini Rengin Gültekin'in üstlendiği, Yrd. Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı ile birlikte hazırladıkları Kalplerin Direnişi belgeselinde de Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine karşı direnen kadın kahramanların hikâyelerine yer veriliyor. Biz de gazi kadınlar ile 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde buluştuk. O gece yaşadıklarını onlardan dinledik.

ŞEHİTLİK BANA NASİP OLMADI, ONA OLDU
Üç çocuk annesi Türkan Tekin (44) çalışan bir kadındı. Ablası Sevgi Menteş (47) ise ev hanımı. 15 Temmuz akşamı Türkan Hanım işten eve 21.00 sularında gelmişti. Sevgi Hanım ise televizyonda darbe olduğu söylentilerini duyunca hemen kardeşini aradı. Türkan Hanım: "Korkma abla, kolay mı Türkiye'ye bunu yapmak!" deyip kapadı telefonu. Onlar Türkiye'nin cesur kadınlarıydı, abdestlerini aldılar ve aileleriyle birlikte yola çıktılar. İstikamet Atatürk Havalimanı'ydı. Ne tank ne silah korkuttu onları. Sevgi Hanım: "Havalimanına yürürken saat 00.35'te Türkan'ım aradı. 'Biz de çıktık abla! Bu vatanı onlara teslim etmeyeceğiz. Ölmek var, dönmek yok!' dedi." Kardeşiyle son konuşması olduğundan habersiz Sevgi Hanım. "O gün mahşer günü gibiydi, oğlumu bile merak etmedim. Rabbim korkuyu aldı kalpten, imanı koydu" diyerek kız kardeşi Türkan'ın şehit oluşunu anlatıyor: "Esenler Atışalan'dan Atatürk Havalimanı'na gelirken tank otomobilleri eze eze geliyormuş. Tankın önünde durmuş, kaçmamış kardeşim." Kardeşinin şehadet şerbetini içtiğini öğrendiğinde ise iki rekât şükür namazı kılmış Sevgi Hanım. "Vatan için şehit oldu kardeşim. Allah bana da şehitliği nasip etseydi, ona nasip oldu. 15 Temmuz şehitleri ve kardeşim olmasaydı, vatanımız olmayacaktı bugün. 15 Temmuz şehitlerinin kanı yerde kalmamalı" diye bitiriyor sözlerini Sevgi Menteş.

YURTDIŞINA 15 TEMMUZ'U ANLATMAMIZ LAZIM
Kalplerin Direnişi yönetmeni Rengin Gültekin: "Bu ülkenin Nene Hatunları var. Onlardan gelen bir nesil var. Dolayısıyla birçok kişi belki kadının o gece çok önplanda olmasını, rolünü, şaşkınlıkla ve sevinçle karşılamış olabilir. Ama benim için hiç şaşılacak bir durum yok. Bu bizim tarihsel kodlarımızda var. Kurtuluş Savaşı'nda Çanakkale'de, 28 Şubat'ta, 15 Temmuz'da bir bakıyorsunuz bir kadın mücadelesi var. Belgesel Boğaziçi Film Festivali'nde gösterildi. Bu belgesel çalışması kamu yararına yönelik bir çalışma. Herkes gönüllü olarak yer aldı. Zaten bizim bu belgeseli yapma amacımız da sadece 15 Temmuz'da yaşananları anlatmak. Bizler kendi kendimize bir şeyleri anlatıyoruz, onu özümsüyoruz ve sonra bunu bütün dünya biliyor sanıyoruz. Dünya Türkiye'den ibaret değil. Yurtdışında da bunu anlatabilmemiz gerekiyor. FETÖ yurtdışında organize çalışıyor. Biz üzerimize düşeni yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Her şeyi devlet yapsın düşüncesinden vazgeçmemiz gerekiyor."

ARKADAŞINA GÖNDER
Korkusuz, yürekli ve cesur kadınlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN