Gelecek tekno-futbolun olacak

Giriş Tarihi: 2.7.2017
Gelecek tekno-futbolun olacak
Futbol giderek daha teknolojik bir oyun halini alıyor. Video hakem, çizgi kamerası gibi teknolojiler hayata geçe dursun, futbolu olabildiğince "el değmemiş" tutmak gerektiğine inananların sayısı hiç de az değil. Ancak görünen o ki futbol zaman içinde "teknoloji yoğun" bir spor dalı olacak. Hatta bir süre sonra tarafsızlığı tartışılmaz, yorulmayan ya da oyuncuların namından etkilenmeyen android hakemlerin maç yöneteceğine ya da en azından yönetmesi gerektiğine inananların sayısı hayli fazla. İşte size gelecek yıllarda görülmesi muhtemel bazı futbol teknolojileri...SENSÖRLÜ TOPLAR: Topa yerleştirilecek bir dizi sensör sayesinde futboldaki en kilit nesneye dair her ölçüm yapılabilecek. Topun kat ettiği mesafeden, oyuncuların hangi açıyla ve ne kadar güç uygulayarak vurduğuna kadar farklı ölçümler mümkün olacak.
HAKEME LENS: Hakemler özel bir tür lens kullanacak. Son teknoloji lensler sayesinde her pozisyonu yakınlaştırarak izleme ve farklı açılardan bakma şansına sahip olacaklar. Bu da hakemlerin pozisyona uzak kalma ya da pozisyonunu süzememe gibi kronikleşmiş sorunlarına çare olacak. Uzmanlar tekno-lenslerin, geliştirilmesi planlanan farklı teknolojilerin de işlerliğini artıracağına işaret ediyor.
CANLI FORMA: Oyuncuların formaları gelecekte yeni teknolojilerin en büyük rekabet alanlarından biri olacak. İlk akla gelen, formaya yerleştirilecek özel sensörler ve mini kameralar sayesinde oyuncuların fiziki verilerinin (kalp atışı, sürat vs) saha kenarına gerçek zamanlı olarak aktarılması. Böylece oyuncunun fizik durumu anlık izlenip devre arasında ya da oyun sürerken teknik adamların müdahale şans olacak. Yine oyuncuların bireysel istatistikleri de bu şekilde kolaylıkla izlenebilecek. Bu teknolojinin olası sağlık risklerine karşı da tedbir getireceğine işaret ediliyor.
FUTBOLCULAR DA BİZİ GÖRECEK Mİ?: Gidemediğiniz maçları yine de stadyumdan izlemek ister miydiniz? Oyuncuların görüntüleri maç anında özel kameralarla alınıp dünyanın herhangi bir yerinde, herhangi bir statta 3 boyutlu hologramlar olarak yayımlanabilecek. Böylece gidip yerinde izleyemediğiniz bir maçı, tıpkı gitmişcesine statta, yeşil çimlerin üzerine seyretme şansınız olacak. Aslında Japonlar 2022 Dünya Kupası adaylığı esnasında bu teknolojiyi hayata geçirme vaadinde bulunmuş ancak yarışı Katar'a kaybetmişti.
YARDIMCI HAKEM KRAMPON: Kramponlara yerleştirilecek sensörler sayesinde oyuncuların hareketlerinin topa mı yoksa rakibe mi olduğu anlaşılabilecek. Görüntü anında, hakemlerin takacağı özel lenslere aktarılacak. Bu teknolojinin özellikle hakemlere oyuncunun hareketinin topa mı yoksa rakibe mi olduğu konusunda yardımcı olması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gelecek tekno-futbolun olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN