Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bayıldığımızdan değil robotlara muhtacız

Japonya’da nüfusun hızla yaşlanması ve çoğalamamasına karşı gözler robotlara çevrildi. Uzmanlar “Gelecekte günlük işlerin aksamaması için robotları hayatın her alanına dahil etmeliyiz” diyor

Giriş Tarihi: 16.7.2017
Bayıldığımızdan değil robotlara muhtacız
Robot teknolojisinde dünyanın en ileri seviyesinde olan ülkelerin başında gelen Japonya, geleceği yapay zekaya emanet etmekte kararlı. Şimdilerde dahi mekanik dostlarımızı hayatın neredeyse her alanına sokan Japonlar, aslında bir yandan da robotlara muhtaç hale gelmiş durumda. Bunu söyleyen de kendileri zaten. Araştırmalara göre günümüzde 127 milyon olan Japonya nüfusu son yedi yıldır sürekli geriliyor. Geçen yıl örneğin nüfus 50 yılın en düşük seviyesindeydi. Doğum sayısı 1 milyonun altında kalırken, ölüm sayısı 1 milyon 300 bini aştı. Ayrıca mevcut nüfusun yüzde 35'i, 65 yaş üstü kişilerden oluşuyor. Dolayısıyla Japon uzmanların ortak görüşü gelecekte birçok işi yaptıracak genç bulmakta zorlanacakları. Robotlar sadece insanların yalnız kalmalarını engellemek veya eğlenmelerini sağlamak için değil ülkenin ayakta durması için de gerekli.

YORGUNLUK YOK
Nüfusun hızla yaşlanmasına ve çoğalmamasına çözüm olarak 2020'ye gelindiğinde Japonya'nın dünyanın herhangi bir yerine oranla robotların günlük yaşamda en çok alana entegre edildiği ülke olması için uğraşılıyor. Robotların cinsiyet, yaş ve fiziksel güç gözetilmeden birçok işi üstlenebileceği belirtiliyor. Uzmanlar tam bu noktada 'şimdiye kadar üretilenler arasında insana en çok benzeyen robot' olarak ünlenen Erica'yı örnek veriyor. 'Geleceğin resepsiyonisti' diyebiliriz ona. Güler yüzüyle müşterileri karşılıyor, sorulara cevap veriyor, rezervasyonları yapıyor. Dahası acıkmıyor, yorulmuyor veya uykuya ihtiyaç duymuyor. Dolayısıyla tasarımcılarına göre genç bir resepsiyonistin yerini çok daha kullanışlı bir şekilde alabilecek.

İNSAN YARATICI
Yapay zeka ile donatılmış robotların hayatımıza daha fazla girmesiyle birlikte ayrıca insanların daha yaratıcı ve daha eğlenceli işlere yoğunlaşabileceğini savunuyorlar. Yemeklerden servise kadar tüm işleri robotların yaptığı bir restoranın işletmecisi, müşterilerini daha farklı konseptlerde karşılayabilecek mesela. Yani Japonya'da sadece insanların yalnızlıklarını gidermek veya eğlenmelerini sağlamak için değil, işleri yapmaları ve günlük hayatın sekteye uğramasını engellemek için robotlara ihtiyaç var. Haberi klasik soru olan "Peki ya robotlar, insanları yok ederse?" ile tamamlayalım. İşte ömrünü robot geliştirilmesine adayan Tokyo Teknoloji Enstitüsi'nden Profesör Masahiro Mori'nin cevabı: "Bir falçatayı isterseniz cinayette ya da bir hayat kurtarmakta kullanabilirsiniz. Bu seçim insanların elinde..."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bayıldığımızdan değil robotlara muhtacız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN