Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye’nin iktisadi yolculuğuna açılan pencere

Türkiye ’nın Ulus’taki tarihi binası oldu. Müzede Türkiye Cumhuriyeti’nin 96 yıllık tarihi, bankanın iktisadi geçmişi eşliğinde anlatılıyor. Müzede orijinal olarak korunan tarihi alanlar, sergi salonları ve sanat galerisi de bulunuyor

Giriş Tarihi: 5.5.2019
Türkiye’nin iktisadi yolculuğuna açılan pencere
100 yıla yakın tarihi olan iktisadi bir birikim. Aynı zamanda hem bu toplumun bağımsızlık mücadelesine tutulan bir ayna hem de yaşanan ekonomi yolculuğunun en hakiki göstergesi. İşte 3 Mayıs günü ziyarete açılan Ankara Ulus'taki Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi tam da bu konularda hafızalarımızı tazelemeye geliyor.
Müze, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1924 yılında kurulan Türkiye İş Bankası'nın milli iktisat tarihi açısından büyük önem taşıyan bugüne kadarki birikimini toplumla paylaşmak amacıyla hayata geçiriliyor. Vizyon ve temel motivasyon ise gayet basit ve anlaşılır: Atatürk'ün askeri zaferlerin ancak iktisadi zaferlerle kalıcı olabileceği görüşünü yansıtmak... Yani, Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren ülkemizin iktisadi bağımsızlık yolunda attığı büyük adımlar, bankanın tarihi ile birlikte ele alınıyor, Zaten o yüzden müzenin adı İktisadi Bağımlık Müzesi olarak belirlenmiş ve bu doğrultuda Ankara Ulus'taki tarihi bina müzeye dönüştürülmüş...

KÜLTÜR SANATA YENİ BİR RENK
Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi'nin açılışı geçen Perşembe yani 2 Mayıs günü gerçekleşti. İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Füsun Tümsavaş ve İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali'nin ev sahipliğindeki törene Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da katıldı.
Törende konuşan İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali özellikle, İş Bankası tarihinde ekonomideki dönüşüm ve atılımlarla birlikte Bankanın 94 yılına dair çalışmaların, milli iktisat tarihi açısından da büyük önem taşıdığını vurguladı.
Bankanın birikimini ve deneyimini geleceğe aktarabilmek, bu zenginliği yeni kuşaklarla paylaşmak için 1990'ların sonlarında kurum tarihi çalışmalarına başladıklarını da söyleyen Bali "Bu çalışmalarımız kapsamında, Ankara Ulus'ta bulunan tarihi binayı müze olarak ülkemize kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Müzenin adını, Bankamızın kuruluşundan bu yana sahip olduğu vizyon doğrultusunda 'İktisadi Bağımsızlık Müzesi' olarak belirledik. Savaş sonrasında çok güç koşullar üzerine inşa edilen ülke ekonomisinin dinamosu olan İş Bankası'nın önemli bir değer olduğuna inanıyorum. Ülkemizde aynı zamanda çağdaş bankacılığın öncüsü olan İş Bankası'nın bu alandaki faaliyetlerinin de izini sürmemizi sağlayacak olan müzenin, ziyaretçileri için değerli bir kaynak olacağını ve Ankara'nın kültür-sanat hayatına yeni bir renk katacağını düşünüyorum" diyerek müzenin öyküsünü de anlattı.

İSTANBUL KATKI SAĞLADI
Ankara'da bir İktisadi Bağımsızlık Müzesi'nin açılması fikrinin en büyük motivasyonu ise İstanbul'daki müze olmuş. İstanbul Eminönü'nde 2007 yılında açılan ve 1 milyon 250 bini aşkın ziyaretçiye ulaşan Türkiye İş Bankası Müzesi deneyimi ile İktisadi Bağımsızlık Müzesi'nin hayata geçirilmesinde büyük katkılar sağlamış.
Dilerseniz biraz da müzede neler var neler yok şöyle bir bakalım... Açılışla birlikte Ulus'ta müzeye dönüştürülen tarihi binanın bodrum katındaki kiralık kasa bölümü ile giriş ve birinci katlarında orijinal olarak korunan özel tarihi alanlar da ziyaret edilebilir durumda. Zemin ve birinci katlarda ayrıca, bankanın iktisadi bağımsızlık tarihine dair koleksiyonunda yer alan fotoğraf, belge, obje ve filmler sergileniyor. İkinci katta ise bankanın iletişim faaliyetlerini ve toplumsal katkılarını anlatan 'Türkiye İş Bankası İftiharla Sunar' başlıklı kalıcı bir sergi kurgusu yer alıyor. Aynı zamanda müzede bir sanat galerisi ve sergi salonu da bulunuyor.
Dedik ya hem iktisadi hem de tarihi bir yolculuk diye, işte o yolculuklardan birini yaşadığımız yerlerden birisi de 22 Ekim 1929 tarihinde, Atatürk'ün misafir edildiği, orijinaline uygun şekilde korunan 'İdare Meclisi Salonu'. Atatürk'ün ziyareti sırasında çekilen fotoğraftan Kurt Bullent tarafından müze için yapılan bir yağlıboya tablo ile Atatürk'ün bankanın İskenderiye Şubesi'ne hitaben imzaladığı Weinberg tablosu da sergileniyor.
Peki, şimdi karşımıza bir müze olarak çıkan bu tarihi yapının geçmişi nasıldır derseniz, kısaca ondan da bahsedelim. Bina, 1929 yılında İtalyan mimar Giulio Mongeri tarafından tasarlanıyor. İş Bankası'nın 3. genel müdürlüğü olması amacıyla... Tasarımı İtalyan bir mimara ait olduğu yapının iç dekorasyonu ise Selahattin Refik Sırmalı'ya ait. Sırmalı aynı zamanda Atatürk'ün Çankaya Köşkü'ndeki çalışma odasını da tasarlayan isim. Erken Cumhuriyet dönemi mimarisinin günümüze ulaşmış en önemli örneklerinden biri olan tarihi binada, Batı ve Osmanlı mimarisi ile Art Nouveau ve Neo Rönesans akımlarının izleri dikkat çekiyor. 90 yılı aşkın süredir ayakta duran bina yapıldığı ilk günden bu zamana Ankara'nın simge yapılarından biri olarak kabul ediliyor.
Müze tasarımını Burçak Madran'ın, grafik tasarımını Emre Senan'ın, danışmanlığını Prof. Dr. Zafer Toprak'ın üstlendiği Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi, pazartesi günleri hariç her gün 10.00 - 18.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.
Türkiye'nin tarihi ve ekonomi yolculuğuna tanık olmak isteyenler asla kaçırmamalı...

İSTİKLAL SERGİSİ ANKARA'DA
5 katlı müze binasında İktisadi Bağımsızlık kısmı devamlı yer alacakken düzenli aralıklarla çeşitli sergiler de ziyaretçilerle buluşacak. İşte bunlardan biri de İstiklal Sergisi. Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi, Milli Mücadele'nin 100. yılında İstiklal sergisine ev sahipliği yapıyor.
İlk ayağı İstanbul'daki Türkiye İş Bankası Müzesi'nde açılan sergi; Atatürk'ün liderliğinde milletle el ele verilen milli mücadeleyi Ankara ayağında da bine yakın belge, fotoğraf, film ve objeyle anlatarak ziyaretçileri yüz yıllık bir tarih yolculuğuna davet ediyor.
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, Milli Mücadele'nin isimsiz kahramanları olan Anadolu insanını bir kez daha saygı ve minnetle anmak üzere hazırlanan sergi; On Yıllık Savaş, Mütareke ve İşgal, Direniş ve Kuvayı Milliye, Düzenli Ordu ve Sathı Müdafaa, Hukuk ve Taarruz, İstiklal ve Cumhuriyet olmak üzere altı bölümde bilgi ve belgeleri ziyaretçilere aktarıyor.
Kurtuluş Savaşı'na dair şimdiye kadar hazırlanmış en kapsamlı sergilerden biri olma özelliği taşıyan sergide; savaşa dair askeri objeler, o dönem kaleme alınmış günlükler, notlar, savaş sırasında hazırlanmış ve savaşın seyrini belirleyen haritalar ile cephelerde komuta kademeleri arasındaki emirler görülebiliyor.
Sergideki projeksiyonlarda, Milli Mücadele dönemine ait farklı belgeseller ve tarihi görüntüler de izlenebiliyor. Ziyaretçiler, etkileşimli ekranlar sayesinde sergide yer alan tüm kişi, belge ve objelere dair ayrıntılı bilgilere ulaşabiliyor. O dönemde yayımlanmış Minber, Tasviri Efkâr, Memleket, Ati, İkdam gibi gazeteleri, muharebeler sırasında Milli Mücadele'yi anlatan propaganda afişlerini, dünya basınıyla yapılan mülakatları da sergide görmek mümkün.
Sergi, pazartesi hariç her gün 10.00 - 18.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilir. İstiklal Sergisi, yılsonuna kadar açık kalacak.

MEVLUT AKYILDIZ'DAN 'RESMİGEÇİT'
İktisadi Bağımsızlık Müzesi'nde bulunan sergilerden biri de ressam Mevlut Akyıldız'a ait. Akyıldız'ın 31 Ağustos'a kadar gezilebilecek sergisi 'Resmigeçit' Ankara adını taşıyor.
1956 yılında Ankara'da doğan, ilkokulu Ankara'da ortaokul ve lise eğitimini ise İstanbul'da tamamlayan ressam Mevlut Akyıldız, 1973 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Yüksek Resim bölümüne girdi. 1981'de Neşet Günal Atölye'sinden mezun olan Akyıldız, 1988-1989 yıllarında Amerikan Haberler Ajansı (USIA) ve Provincetown Sanat Kolonisi gibi kurumlarda da çalıştı. Yağlıboya resimleri, camaltı resimleri ve heykel çalışmaları bulunan Mevlut Akyıldız şimdiye kadar 40'a yakın sergi açtı. 'Resmigeçit' Ankara da bu bakımdan zincirdeki son halka.
Şair W.B Bayril, Akyıldız'ın resminin üç ana aksını dil, ironi ve alegori olarak tanımlıyor. Ve ekliyor: "Dünyaya sanatıyla tanıklık etmede, gördüklerini tarif ve tasvir etme bu üç alanı birbiriyle iç içe geçirerek bir evren inşa ediyor. Ve insanlar, durumlar, olaylar ve olgular Akyıldız'ın oluşturduğu bu mizahi evrenin içinde kayboluyor. Mevlut Akyıldız'ın bu rengarenk dünyasını betimleyebilecek tek bir sözcük bulmak güç. Yine de aday bir sözcük var: Şenlikname..."
Bayril'in deyimiyle Mevlut Akyıldız'ın 'Şenlikname'sini görmek isteyenler yaz boyunca Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi'ne uğrayabilir...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye’nin iktisadi yolculuğuna açılan pencere
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN