Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fenomenlik bizim işimiz evladım

80’lerindeki büyükanne ve büyükbabalar, fenomenliğini gençlerin elinden aldı. ’da bilge olarak kabul edilen dedeler, ’da ise ilham kaynağı oluyor

Giriş Tarihi: 14.7.2019
Fenomenlik bizim işimiz evladım

Anne ve babalarımız, bir süredir bizden çok daha aktif bir sosyal medya kullanıcısına dönüştü. Facebook ve Instagram'sız yapamaz oldular. Öyle ki torunların fotoğraflarını görmek için açtırdıkları hesaplarında artık yüzlerce hatta binlerce arkadaşları var. Bir süredir görmediğiniz annenizle buluştuğunuz anı düşünün. Hemen fotoğrafınızı çekiyor değil mi? Sonra da yüzünüze söylemediği "Çok özlemişim", "Yakışıklı oğluma kavuştum" ya da "Güzel kızım benim" tarzındaki sözleri Instagram'a yazıyor. Hatta artık çocuklar, anne ve babalarına "Bırak azcık telefonu da muhabbet edelim" demeye başladı.

TUZU ÇOK KOYMA YAVRUM
Daha da fazlası var. Sosyal medya kullanıcılığında çıta iyice yükseldi. Artık 80 yaşını devirmiş kişiler fenomen oluyor. Dünyanın dört bir yanında sosyal medya hesaplarında milyonlara ulaşan yaşlılar var. En basiti YouTube üzerinden yemek tarifi kanalı açıyorlar. Türkçe de bir sürü kanal var böyle. Yemek tarifi videolarına bakarken rastlamışsınızdır. Sanki babaanne ya da anneanneniz size öğretiyor gibi mutfaktaki hünerlerini paylaşıyorlar: "Tuzu çok koymayın ama yavrum."

YAŞAM SIRLARINI ANLATIYORLAR
Gelin dünyanın dört bir yanındaki bazı büyükanne ya da büyükbaba fenomenlerine bakalım...

BEIHAI YEYE: Çin'de yaşayan Beihai Yeye, tarzı ile yüz binleri peşinden sürüklüyor. Çin'in YouTube'u olan YouKu ve yine ülkesinin Facebook'u olan RenRen üzerinden videolar paylaşıyor. 74 yaşındaki Beihai Yeye takipçilerine günlük rutinlerini aktarıyor. Aynı zamanda gençlere kibarlığın püf noktalarını da öğretiyor. Her gün şık bir şekilde sokağa çıkıyor, eski arkadaşlarıyla buluşuyor ve okuduğu kitaplar hakkında düşüncelerini paylaşıyor. IEUAN REES: Galler'de yaşayan 78 yaşındaki Ieuan Rees biraz istemeden YouTuber oldu. Sanatçı olan Rees'in taş oymacılığını anlattığı bir video 2 milyondan fazla izlendi. Ardından dünyanın önde gelen basın kuruluşları Rees ile röportajlar yapınca olanlar oldu. Şimdilerde milyonlarca kişi Rees'ten yeni videolar ve yeni öğütlerin bulunduğu videolar bekliyor. Hayranları tarafından bilge ilan edilen Rees, "Utanıyorum ama bu yaştan sonra hoşuma da gidiyor" diyor.

TORUNUNUN ÇOCUĞU BAŞLATTI
PARK MAK - RYE: Güney Kore'de yaşayan Park Mak - RYE ya da bilinen adıyla YouTube Büyükannesi de 74 yaşında. YouTube kanalında 944 binden fazla abonesi var. Zihni genç tutma fikirleri veriyor. Ama onun için gerçek bir internet yıldızı diyebiliriz.

HELEN RUTH ELAM VAN
WİNKLE: İlk olarak torununun çocuğunun fotoğrafını çekip Instagram'a koymasının ardından Helen Ruth Elam Van Winkle ya da bilinen adıyla Baddie Winkle kısa sürede süperstara dönüştü. ABD'de yaşayan 91 yaşındaki Baddie Winkle'nin şimdilerde Instagram'da 3.8 milyon takipçisi var. Ayrıca artık kendi markasını da çıkardı.

KIMIKO NISHIMOTO: Yaşlanmayan ülkesi Japonya'da yaşayan Kimiko Nishimoto, sosyal medyada tam anlamıyla gençleri kıskandıracak bir performans sergiliyor. 91 yaşındaki Nishimoto'nun Instagram hesabında 215 binden fazla takipçisi var. Çektiği komik fotoğrafları binlerce kişi beğeniyor.

SLVR TETSUYA: Japonların bir diğer Instagram yıldızı da 84 yaşındaki Slvr Tetsuya. O da kendine has tarzı ile 90 binden fazla takipçiye ulaştı. MAMA CHEUNG: Hong Kong'da yaşayan Mama Cheung, YouTube kanalında mutfak sırlarını anlatıyor. Kanalına gençler geliyor, onlara yemek yapmayı öğretiyor. Videoları toplamda 51 milyondan fazla izlendi.

INGE GINSBERG: 97 yaşındaki Inge Ginsberg'in internet yıldızı diğer akranlarından çok daha farklı. ABD'de yaşayan Ginsberg, kurduğu grup ile rock şarkılar söylüyor. Ginsberg'in şarkıları YouTube üzerinden milyonlara ulaşıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fenomenlik bizim işimiz evladım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN