Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ve artıyor

Giriş Tarihi: 23.2.2013 17:13

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Taner Bayraktaroğlu, ''Şeker hastalığı Türkiye'de 10 yılda yüzde 90, ise yüzde 44 arttı'' dedi.

Doç. Dr. Bayraktaroğlu, Zonguldak ve Kronik Hastalar Derneği tarafından düzenlenen ''Diyabet ve Kronik Hastaları Bilgilendirme Toplantısı''nda yaptığı konuşmada, şeker hastalığının çok ciddi bir rahatsızlık olduğunu söyledi. Hastalığın Mısır'daki çıkarılan eski yazıtlarda da anlatıldığını dile getiren Doç. Dr. Bayraktaroğlu, şunları kaydetti:

''Şeker hastalığı 11 dakikada bir inme, 19 dakikada bir kalp krizi ve bir bir ayak kesimi, 60 dakikada bir yeni bir diyaliz hastası, 90 dakikada bir yeni görme kaybı ile karşı karşıya kaldığımız bir rahatsızlıktır. Diyabetle ilgili çalışmalar ise esas olarak 1920'ler ve daha sonrasında insülinin üretilmesiyle başlıyor. Daha sonraki değişik tedavi yöntemleri de geliştirilerek çalışmalar devam etti. Dünya açısından da sıkıntılı bir hastalık. Şeker hastalığı Türkiye'de 10 yılda yüzde 90, ise yüzde 44 arttı. Zonguldak'ta ise yapılan araştırmalarda yaklaşık 60 bin kişinin şeker hastası olduğu belirlendi. Kentin yüzde 30'luk bölümü yani 200 bin kişinin de obez olduğu tespit edildi. Bunlar ciddi rakamlardır.''

Bayraktaroğlu, diyabetin belirtileri, teşhisi ve tedavi yöntemleri konusunda katılımcılara bilgiler aktardı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diyabet ve şişmanlık artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN