Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bilinçsiz diyet böbreğe zararlı

Giriş Tarihi: 12.10.2014 14:38
Bilinçsiz diyet böbreğe zararlı

Kişinin bütün metabolik değerlendirmeleri yapıldıktan sonra diyet listesi hazırlanması gerektiği, bilinçsiz uygulanan diyetin böbrek ve idrar yolları taşlarına yol açabileceği bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kadir Ceylan, kişinin vücuduna göre diyet yapması gerektiği uyarısında bulundu.

Kişinin bütün metabolik değerlendirmeleri yapıldıktan sonra diyet listesi hazırlanması gerektiğini vurgulayan Ceylan, aksi durumda ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkabileceğini belirtti.

"Bunu önlemek ve tedavi edebilmek için laboratuvar çalışmasının yapılması, çıkan sonuçlara göre diyet listesinin hazırlanması gerekmektedir" diyen Ceylan, bilinçsiz yapılan ve yanlış hazırlanan diyetin böbrek ve idrar yolları taşlarına yol açabileceğini anlattı.

BÖBREK YETMEZLİĞİNE NEDEN OLABİLİR

Ceylan, böbrek ve idrar yolları taşlarının ciddi ağrılarla birlikte insan sağlığını olumsuz etkilediğine işaret ederek, şöyle konuştu:

"Bu taşlar atılmaz, böbrekte kalırsa büyüyerek böbreğe ciddi zararlar verebilir, hatta böbrek yetmezliğine kadar yol açabilir. Laboratuvar sonuçlarına göre bazı hasta gruplarının sadece limonatayla tedavi edilebilmesi bile mümkündür. Bunlar laboratuvar sonuçlarına göre belirlenir ve o hasta grubunda yer alan kişilere bu tedavi uygulanır."

Ceylan, böbrek ve idrar yolu taşlarının önlenebilir hastalık grubunda bulunduğunu, erken teşhis ve tedavinin sorunun çözümünde önemli rol oynadığını sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilinçsiz diyet böbreğe zararlı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN