ABD şokta: Bir sağlık çalışanında daha virüs

Giriş Tarihi: 16.10.2014
ABD şokta: Bir sağlık çalışanında daha virüs
ABD topraklarında ebola hastasıyla teması sonucu virüse yakalanan ilk kişi hemşire Nina Pham'la (26) ilgili yankılar sürerken, bir ebola vakası haberi daha geldi. Teksas Sağlık Departmanı, Liberyalı Thomas Eric Duncan'ı tedavi ettiği sırada ebolaya yakalanan ikinci sağlık görevlisinin daha testlerinin pozitif çıktığını ve derhal karantinaya alındığını açıkladı. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) de bir açıklama yaparak bir sağlık çalışanında daha ebola testinin pozitif çıkmasının endişe verici olduğunu belirtti. Pham'ın sağlık durumunun ise iyiye gittiği öğrenildi. İki sağlık çalışanının da bağlı olduğu Dallas'taki hastanede görev yapan hemşireler, CDC'nin sağlık çalışanının protokolü ihlal ettiği suçlamasına karşılık, "Ebola için nasıl hareket edeceğimizi belirten protokol ya da kural yok" dedi.

EBOLALI HASTA YAKILDI
Öte yandan Almanya'nın Leipzig kentinde önceki gece yaşamını yitiren ebola hastasının cenazesinin yakılma ihtimali ülkede gündem oldu. Mohammed A. isimli Sudan vatandaşının cenazesini hiçbir ambulans şirketi özel izin olmadan taşımak istemeyince hastane yönetimi ile Sağlık Bakanlığı kriz toplantısı yaptı. Hastaneden alınarak özel torbaya konulan cenaze, yakıldı. A İspanya'nın başkenti Madrid'de ise ebola virüsü taşıyan Teresa Romero adlı hemşirenin sağlık durumunda olumlu sayılabilecek gelişmeler kaydedildiği belirtildi.

EBOLAYLA MÜCADELEYE 25 MİLYON $'LIK BAĞIŞ
Dünyanın zengin kişileri arasında yer alan Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ve eşi Priscilla Chan, ebola hastalığı ile mücadele için 25 milyon dolar bağışta bulunduklarını duyurdu. Zuckerberg, bağışlarını ABD'deki Hastalık Kontrol Merkezleri'ne yaptıklarını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD şokta: Bir sağlık çalışanında daha virüs
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN