'Migrene botoks yapmanın anlamı yok!'

Ağrı tedavisinde, bilimsel tıbbi tedavi yöntemi olarak botoks yer almıyor. Proloterapi uzmanları, migren tedavisinde botoks kullanımını asla onaylamıyor ve hastalarına önermiyorlar

Giriş Tarihi: 21.10.2014
'Migrene botoks yapmanın anlamı yok!'
Bilimsel Proloterapi Derneği Başkanı, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Hasan Doğan, proloterapi yöntemini anlattı...

Proloterapi, önleyici bir tedavi yöntemi mi?
Proloterapi bir koruyucu hekimlik sanatıdır. Bir kişi ayağını burktuğunda, yeterli iyileşme oluşmadıysa, süreç ameliyata kadar gider. Eğer proloterapi tedavisi görürse; hasarlı dokuları daha sağlıklı ve kalıcı olarak iyileşir ve ameliyata gerek kalmaz.

Yani biz aslında boşuna mı ağrı çekiyoruz?
En kutsal hekimlik sanatı, ağrıyı dindirmektir. Branşı ne olursa olsun bütün doktorlar ağrıyla uğraşırlar. Ağrı tedavisi ve algoloji aslında, birinci basamak hekimlerince uygulanması gereken bir yöntem olmalıdır. Ağrıyı gerçekten boşuna çekiyoruz. Ağrı kesici kullanmakla da ağrı geçmez. Siz onu bloke etmiş olursunuz. Gerek düşme, gerek kaza, gerek kemik erimesi, gerek romatizmal hastalıklar ağrıya neden olur. Biz dokuya proloterapi yaptığımızda ağrıyı ortadan kaldırmış oluyoruz. Bir daha ağrı oluşmuyor. Ama ağrı kesici alırsanız ömür boyu o ağrı kesiciyi kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Migren hastasıysanız ömür boyu ağrı kesici kullanırsınız.

BEBEĞİ KUNDAKLAMAYIN!

Aslında ağrı kesici kullanmayabilir miyiz?
Dayanılmaz ağrıların sebebi bebeklikten geliyor. Çocuk düşe kalka büyümez. Düşerse kolu, bacağı kırılır. Ligamentleri, omurgaları zedelenir. Sonra geliyor diyor ki; 'Benim başım ağrıyor, şimşek çakar gibi oluyor.' Bebekler kundaklandığından, boyu uzasın diye başından, bacağından çekiştirildiğinden; eklemleri bir arada tutan bağcıklar zedeleniyor. Bu kişiler ileri yaşlarda önemli rahatsızlıklarla karşımıza geliyorlar.

Proloterapi ile mi, yoksa botoksla mı yapılan migren tedavisinden daha başarılı sonuçlar alınıyor?
Ağrı tedavisinde, botoks diye bilimsel bir tıbbi tedavi yöntemi yok. Botoks bir zehirli maddedir. Atık bir maddedir, bir bakterinin ürettiği zehirdir. Bir bakterinin ürettiği zehirle oradaki siniri felç ederek sağlanılan geçici bir görsellik konusunda bir şey diyemeyiz. Bu bizim alanımız değil. Biz doğal olan ürünleri kullanıyoruz. Migrene botoks yapmanın hiçbir anlamı yok. Felç ediyorsunuz. Sinirleri kestiğinizde de ağrı duymazsınız. Botoksla yapılan da aynı şeydir. Botoks, gazlı kangren yapan bakterinin toksinidir. Ağrı tedavisinde kullanımını asla onaylamıyoruz ve önermiyoruz.

Proloterapide dikkat edilmesi gereken neler var?
Proloterapi olurken ağrı kesici, kortizon kullanılmaması lazım. Düzenli egzersizler yapılmalı. Günde 2.5-3 litre su içilmeli. Yeterli su içen kişide, idrar rengi koyu olmaz. Onun dışında hastalara glikozamin ilaçları, kolajen sentezini arttırıcı ilaçlar veriyoruz. Bunu bir yara iyileşmesi gibi algılıyoruz ve yara iyileşmesinde yararlı olan besinleri almakta fayda var

AĞRI KESİCİYE OLAN BAĞIMLILIK BİTİYOR
Proloterapi başka hangi ülkelerde uygulanıyor?
Amerika, İtalya, Latin Amerika, Venezuella, Şili, Küba ve bütün Avrupa'da yapılıyor. Dünyanın hiçbir yerinde bizim gibi her ay düzenli eğitim verilmiyor.

Proloterapi kaç seans uygulanabiliyor?
Proloterapi, 40 yaş üzeri herkeste 10 seans uygulanırken, genç bir hasta tek seansta da iyileşebiliyor. Bir seans 45 dakika sürüyor. Üç hafta arayla yapılıyor.

Proloterapi yapılan insan ağrı kesiciye bağımlılıktan kurtulur mu?
Proloterapi yapılan bir kişi ağrı kesiciye bağımlılıktan ömür boyu kurtulur.

Sağlık Bakanlığı, bu yöntemi müfredata alacak mı?
Üniversitede mutlaka kürsüsünün olması gerektiğini düşünüyorum.

'DÜNYA ŞAMPİYONUNA PROLOTERAPİ YAPTIK'
Dünya bilek güreşi şampiyonu Ferit Osmanlı'nın dirseğinde bir zedelenme vardı. Gittiği bütün hekimler değişik tedaviler söylüyor. Amerikalı bir arkadaşı ona proloterapi yöntemini anlatıyor. Araştırınca Türkiye'de de bu yöntemin yapıldığını öğreniyor. Üç seans proloterapi uyguladım. Geçen sene dünya şampiyonu oldu ve Polonya'dan bana ağlayarak telefon etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Migrene botoks yapmanın anlamı yok!'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN