Türkiye'nin en iyi haber sitesi

11 yaşında baypas oldu

Giriş Tarihi: 24.10.2014 11:48
11 yaşında baypas oldu

Kolesterol değeri 700'e çıkan ve 60 yaş sonrasında görülen kalp hastalığı nedeniyle Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde baypas ameliyatına alınan 11 yaşındaki Ferhat Ünlü hayata tutundu.

Hastaneden yapılan açıklamaya göre ailevi yüksek kolesterol, nefes darlığı, aşırı yorgunluk ve eklem yerlerinde şişlik şikayetleriyle Bodrum'dan DEÜ'ye sevk edilen 11 yaşındaki Ferhat Ünlü'nün hayatı çok nadir yapılan bir operasyonla kurtuldu.

Kolesterol değerinin 700'lerde olduğu belirlenen ve yapılan tetkikler ile anjiyografisinde kalbi besleyen ana damarda çok tehlikeli bir darlık saptanan Ferhat Ünlü, sıklıkla 60 yaş sonrasında ve çok nadiren 30 yaş öncesi görülen koroner arter hastalığı (kalbi besleyen damarlarda daralma) nedeniyle koroner baypas ameliyatına alındı.

DEÜ Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Baran Uğurlu ve ekibi, dünyada bu yaşta ender rastlanan bu operasyonu başarıyla gerçekleştirdi.

PROF. DR. UĞURLU: "İLERİ YAŞ HASTALIĞI"


Prof. Dr. Baran Uğurlu, daha önce 14 yaşındaki bir hastaya yaptıkları koroner baypas ameliyatını DEÜ Hastanesi'nde ilk kez 11 yaşında bir hastaya uyguladıklarını belirterek, Ferhat'ın 11 yaşında kalp damarları nedeniyle ciddi problem yaşadığını kaydetti.

Ameliyatın normalde 50-60'lı yaşlardan sonra uygulandığını dile getiren Uğurlu, şöyle konuştu:

"Ama Ferhat'ın özel bir durumu var. Ailevi kan yağları çok yüksek. O yüzden bu hastalığa çok erken yakalanmış durumda. Bir ay önce artan şikayetleri üzerine hasta önce Dokuz Eylül Üniversitesi Çocuk Kardiyolojisi'ne başvuruyor ve burada hastalık tanınıyor. Erişkin kardiyologların yardımı ile yapılan koroner anjiyografisinde kalbi besleyen ana damarda çok tehlikeli bir darlık saptanıyor. Maalesef stent veya balonla tedaviye uygun değil. Bu tür kolesterol problemi olan hastalarda göğüs damarları daha uzun açık kalıyor. Ferhat'ın ameliyatında her iki göğüs damarını kullandık. Hastanın bacağından damar almadık. Ferhat kolesterol ilaçlarını bundan sonra yoğun şekilde kullanacak. 'Plazmaferez' yöntemiyle de arada bir kanının temizlenmesi gerekecek."

Operasyonun son dönemde sık sık tartışılan "kolestrol yüksekliğinin önemli olmadığı" iddiasını çürüttüğünü de söyleyen Baran Uğurlu, "Bu tür hastalar aslında kolesterolün ne kadar önemli olduğunu belgeleyen kesin kanıtlardan bir tanesi. Kolesterol yüksek olduğunda 11 yaşında bile kalp damarlarını etkileyebiliyor. Hastalığın bu kadar erken yaşta olması, homozigot olduğunu yani hem anne hem babadan bu tarz bir gen geldiğini gösteriyor" dedi.

Kolesterolün tehlikesine de dikkati çeken Uğurlu, ailede yüksek kolesterol öyküsü varsa diğer bireylerin de kontrolden geçmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

FERHAT: "KALBİM SIKIŞIYORDU"


Ünlü Ailesinin 3 çocuğundan en küçük oğlu olan Ferhat Ünlü, DEÜ Hastanesi'ndeki operasyon ve bir haftalık tedavisinin ardından taburcu olmanın sevincini annesi Elif Ünlü ve 20 yaşındaki ağabeyi Ferdi Ünlü ile yaşadı.

İlköğretim Okulu 4. sınıf öğrencisi olan Ferhat, "Şikayetlerim 1 yıl önce başladı. Kalbim sıkışıyordu, yürüyemiyordum, çabuk yorulduğum için sınıftan dışarı çıkamıyordum. Önce Bodrum'da bir doktora gittik sonra Dokuz Eylül Hastanesi'ne gelmemizi önerdiler. Eklem yerlerimde kızarıklık ve kabarıklıklar vardı. Kontroller ve anjiyodan sonra ameliyat oldum. Benim yaşımda ilk kez yapılmış. En büyük isteğim bir an önce okuluma dönmek" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
11 yaşında baypas oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN