Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kodlarken ölmeyin

Geçtiğimiz hafta Konya'da meydana gelen ve 14 yaşında bir lise öğrencisinin hayatını kaybetmesine sebep olan bilgisayar başında ölümler, internetin konuşulan konuları arasında yerini aldı.

Giriş Tarihi: 27.10.2014 11:56
Kodlarken ölmeyin

Geçtiğimiz yıllarda İngiltere'nin Sheffield kentinde yaşayan 20 yaşındaki Chris Staniforth'un 12 saat boyunca aralıksız bilgisayar başında kalmasıyla hayatını kaybetmesi ve otopsi raporunda ölüm sebebinin hareketsizliğe bağlı damar içi pıhtılaşma olduğunun belirtilmesi önümüzdeki günlerde Ankara'da Bilişim Kurultayı kapsamında 8-9 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek kod yazma çılgınlığı 'Mobil Hackathon' u akıllara getirdi.

24 saat içerisinde bir mobil uygulama yazılması amaçlanan yarışmada uzun saatler süren hareketsizlik sağlık riski oluşturuyor.

Uzmanlar özellikle bacak toplardamarlarında oluşan pıhtının buradan koparak akciğer atardamarlarını tıkamasıyla ortaya çıkan akciğer embolisi konusunda katılımcıların dikkatli olması gerektiğini belirtiyor.

Yarışma sırasında pıhtı oluşumu önlenmesi için uzmanların yaptığı tavsiyeler arasında belirli aralıklarla bilgisayarı terk etme, kısa süreli de olsa molalar verme, otururken bacakları sarkıtmama yükseğe koyma, çok sıkı çoraplar giymeme ve bol sıvı alma yer alıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kodlarken ölmeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN