Türkiye'nin en iyi haber sitesi

SGK'da Genel Sağlık Sigortası affı kolaylığı

Torba yasa ile birlikte GSS borcu olmak üzere Genel Sağlık Sigortası prim borcu ve GSS affı gibi konularda bir takım düzenlemeler yapıldı. SGK sitesi üzerinden TC Kimlik no ile GSS borç sorgulama, Genel Sağlık Sigortası prim borcu ve GSS affı işlemleri yapılabiliyor.

Giriş Tarihi: 4.11.2014 10:40 Güncelleme Tarihi: 6.11.2014 17:54
SGK'da Genel Sağlık Sigortası affı kolaylığı

Tam adıyla Genel Sağlık Sigortası olarak bilinen GSS, çalışanların prim borçlarıyla ilgili tüm bilgileri barındıran sistemin adıdır. Genel Sağlık Sigortası birçok kişinin sahip olduğu bir sigortadır. GSS kapsamında ödenmemiş prim borçları birçok vatandaşın sahip olduğu borç türü. GSS kapmasında var olan prim borçlarınızın ne kadar olduğu hakkında bilgi edinebilmenin kestirme bir yolu bulunuyor.

Bu yol https://onlinetahsilat.sgk.gov.tr adresinden geçiyor. https://onlinetahsilat.sgk.gov.tr adresi üzerinden sahip olduğunuz Genel Sağlık Sigortası prim borcunuzu kolayca öğrenebilirken borcunuza ait ödeme işlemini aynı ekran üzerinden kredi kartınız ile kolayca yapabilirsiniz. Genel Sağlık Sigortasına ait borç sorgulama işlemini https://onlinetahsilat.sgk.gov.tr adresine girdikten sonra "Sorgu Türü" bölümünü ardından "4B Sigortalı Ödemeleri" kısmını seçerek, "Sorgu Tipi" tercihinizi de "GSS Prim" şeklinde yaptıktan sonra T.C. Kimlik Numaranızı ve sistemin vermiş olduğu Güvenlik kodunu girmenizin ardından hakkınızdaki GSS Borç miktarınız ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

GSS PRİM BORCUNA İTİRAZ HAKKI

Tüm vatandaşların sağlık hizmetinden eşit bir şekilde yararlanmaları için oluşturulmuş olan Genel Sağlık Sigortası uygulaması ödenmeyen prim borçları yüzünden; ani olarak gelişen sağlık durumlarında kişileri bir hayli zor duruma sokabiliyor. Kişileri zamanında ödeyemedikleri prim borçları geçerli bir nedene dayandığı durumlarda GSS Prim Borcuna İtiraz hakkı gibi bir alternatife sahip olabilmekte. Herhangi bir sebeple uzun süre yurtdışında bulunma hali; GSS Prim Borcuna İtiraz Hakkını doğurabilmekte. Bunun için öncelikle yapılması gereken yurtdışına çıkış sırasında yurtdışı adres bildiriminin yapılması gerekiyor.

GSS prim borçları güncel resmi adreslere göre yapıldığı için yurtdışındaki adresiniz üzerinden bir GSS Prim Borcu durumunuz oluşamayacak. Tüm bunlara rağmen döndüğünüzde herhangi bir GSS Prim Borcu ile karşılattığınız durumlarda biriken primlerinizi ödemek yerine rahatlıkla GSS Prim Borcuna İtiraz Hakkınızı kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken yurtdışında bulunduğunuz zaman aralığını belgeleyebiliyor olmanız. Erkelerde 25 yaşına kadar, kızlarda ise öğrenciliklerinin devam ettiği süre boyunca herhangi bir GSS Prim Borcu uygulanamaz. Bu şartlara rağmen prim borcuna tabi olanlar GSS Prim Borcuna İtiraz Hakkından yaralanabilir.

GSS PRİM AFFI

Genel Sağlık Sigortası kapsamında ödenmesi gereken primlerin çeşitli nedenlerden dolayı ödenememesi ve birikmesi sonucu vatandaşlar sağlıkla ilgili hizmetlerden yararlanamazken biriken borç tutarı da kafasını bir hayli kurcalıyor. Sürekli gündeme gelen GSS Prim affı, prim borcu olanların prim borçlarında kolay ödeme imkânlarını sunarken; sağlık hizmetinden yararlanmaları içinde kaçırılmayacak bir fırsat haline geliyor. Borçlarından dolayı mağduriyet içerisinde bulunan tüm vatandaşlar GSS Prim Affı için uygulanacak olan indirim ve ödeme kolaylıklarını dört gözle bekliyor. GSS Prim Affı olduğu durumlarda primlere uygulanmış olan faizler silinirken ödeme konusunda taksitlendirme kolaylığı yapılıyor. Bu kolaylıkla vatandaş için rahatlatıcı bir etki yaratıyor.

GSS TESCİL SORGULAMA

Türk vatandaşları için düşünülmüş e-hizmet adresi olan https://www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden GSS ile ilgili tüm bilgilere kolay ve kısa yoldan ulaşabilmeniz mümkün. Özelikle gelir testi yaptırarak tescil kayıtlarının bulunup bulunmadığı hakkında e-devlet sistemi sayesinde, e-devlet şifresi ile bilgi edinebilirler. Ayrıca https://esgm.sgk.gov.tr adresine girilerek de kimlik bilgilerinizden yaralanarak GSS sını yapabilirsiniz. Yapmanız gerekenler: https://esgm.sgk.gov.tr adresine girerek Uyruk seçiminizi T.C. yaparak, açılan pencereden T.C. Kimlik Numaranızı, ilinizi. Doğum Tarihinizi, Cilt Numaranızı ve sistemin vermiş olduğu 5 haneli kodu girerek açılan hizmet sayfasından "Tescil" butonunu seçerek yer aldığınız kapsama dair GSS tescil sorgulama işleminizi kolayca yapabilirsiniz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SGK'da Genel Sağlık Sigortası affı kolaylığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN