Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tırnak mantarına lazerli çözüm

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Hülya Sağlam, "Tırnak Mantarı" tedavisinde lazer uygulaması ile tırnak yatağından mantar enfeksiyonunun yok edildiğini belirtti.

Giriş Tarihi: 7.11.2014 13:35
Tırnak mantarına lazerli çözüm
Genellikle bir kozmetik sorun olarak görülen tırnak mantarı yalnızca bir kozmetik sorun değil, tırnak yatağı ve plağını tutan bir enfeksiyon olarak tanımlanıyor. Tüm tırnak hastalıklarının yüzde 50'sini tırnak mantarının oluşturduğu ifade ediliyor. Gelişen teknoloji sayesinde sadece ilaç ile tedavi edilebilen bu hastalığı artık lazer ile de tedavi etmek mümkün hale geldi. Dr. Hülya Sağlam, 'Tırnak mantarının tedavi edilmemesi durumunda deride mantar enfeksiyonu oluşabilir. Kızarıklık, ısı artışı ve şişlikle karakterize selülit denilen deri altı enfeksiyonluları yaşanabilir ve enfeksiyonun ilerlemesi durumunda özellikle şeker hastalarında kemik iltihabı görülebilir. Bu nedenle tırnak mantarı kesinlikle tedavi edilmelidir' diyerek, tedavi yöntemlerini anlattı.

"AYAKKABIYA DİKKAT"

Dr. Sağlam, "Tırnaklarda mantar nasıl oluşur?" sorusunu şöyle yanıtladı:

'Genellikle mantar, tırnağın altında bulunan tırnak yatağına bulaşır. Tırnağa hasar veren her şey mantarın içeri girmesini kolaylaştırabilir. Örneğin el ve ayak tırnağına sert bir cisimle vurulması, ayak tırnağına basılması, tırnakların çok dipten kesilmesi ve ayak parmaklarını sıkıştıran küçük ve sivri uçlu ayakkabılar mantar oluşumunu tetikler.'

Dr. Hülya Sağlam, tırnaklarda mantar olup olmadığının nasıl anlaşıldığını da "Tırnaklarda sarı-yeşil veya kahverengi renklenme, tırnakların pul pul olması, tırnak altında kir birikmesi, ayaklarda kötü koku, ayak tırnaklarında acı veya hassasiyet duygusu tırnak mantarı olduğuna işaret eder' diye açıkladı.

TIRNAK MANTARINDAN KORUNMA YOLLARI

Mantardan korunma yollarını aktaran Dr. Sağlam, "Ayaklarınızı olabildiğince temiz ve kuru tutun, halka açık yüzme havuzu ve duş alanlarında terlik kullanın, ayak tırnaklarınızı, parmağın ucunu geçmeyecek şekilde düz olarak kesin, manikür ve pedikür için sterilize aletler veya mümkünse kendi aletlerinizi kullandırın, ayağınıza uyan, sivri burunlu olmayan rahat ayakkabılar giyin, ev içinde kullanılan havluların kişiye özel olmasına dikkat edin, ayaklarınız çok fazla terliyor veya nemli kalıyor ise gün içinde çoraplarınızı değiştirin, gece terlemeyi önleyici losyonlar kullanın" diye konuştu.

"TEDAVİLER UZMAN DOKTOR KONTROLÜNDE OLMALI"

"Tırnak mantarı enfeksiyonun kendiliğinden iyileşmesi mümkün değildir" diyen Dr. Hülya Sağlam, şöyle devam etti:

"İlaç ile tedavi edilecekse mutlaka uzman doktor kontrolünde yapılmalıdır. Uzman doktor tarafından önerilen ilaç, hastalığa neden olan mantarın yaşadığı ve geliştiği yere temas eder ve enfeksiyonu ortadan kaldırır. Diğer bir tedavi yöntemi ise lazerdir. İlaçlardan görülen faydanın yanında yapılan lazer uygulaması ile tırnak yatağından mantar enfeksiyonu yok edilir. İlaç kullanamayan, sistemik hastalığı olan kişilerde ve ilaç kullanmak istemeyen kişilerde, tırnak üzerine uygulanacak krem ve jellerin yanı sıra lazer uygulaması sonucunda mantar tedavisinin başarı şansı artırılır. Lazer tedavisinin sağlıklı dokulara herhangi bir yan etkisi yoktur. Ağrısız ve kolay uygulanabilen bir yöntemdir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tırnak mantarına lazerli çözüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN