Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Boğaziçi Köprüsü mor renge bürünecek

Boğaziçi Köprüsü 17 Kasım'da bebekler için mor renge bürünecek.

Giriş Tarihi: 13.11.2014 16:59 Güncelleme Tarihi: 13.11.2014 17:06
Boğaziçi Köprüsü mor renge bürünecek
Boğaziçi Köprüsü bu yıl da liğe dikkat çekmek ve prematürelik hakkındaki farkındalığı artırmak amacıyla 17 Kasım Dünya Prematüre Günü etkinlikleri çerçevesinde dünyadaki önemli sembol yapılarda olduğu gibi 17 Kasım tarihinde prematüre bebekleri temsil eden mor renge bürünüyor.
Dünya genelinde 10 bebekten 1'i prematüre (zamanından önce) doğuyor1. Ülkemizde ise son 5 yılın bebek ölüm nedenlerine bakıldığında prematüreliğe bağlı nedenlerin ilk sırada yer aldığını görüyoruz. Türkiye'de prematüre doğumlarda yaşanan sorunlara dikkat çekmek, prematürelik hakkında farkındalığı artırmak ve bu problemlerin çözümü için politikaların oluşturulmasına katkı sağlamak amacıyla kurulan PremaTürk: Prematüre Bebek Koalisyonu, 2012 yılından bu yana Dünya Prematüre Günü etkinlikleri kapsamında Boğaziçi Köprüsü'nün mor renkle aydınlatılmasını sağlıyor. Bu yıl da bu çerçevede Boğaziçi Köprüsü, prematüre bebeklere ve yaşadıkları sıkıntılarına dikkat çekmek için 17 Kasım tarihlerinde mor renge bürünüyor.

Boğaziçi Köprüsü'nün ışıkları, dünyadaki pek çok önemli yapının mor renkte ışıklandırılmasının uluslararası bir gelenek haline geldiği Dünya Prematüre Günü kapsamında, 17 Kasım tarihinde 18.00 itibariyle üçüncü kez prematüre bebeklere destek olmak için mor renkte yanıyor olacak.

Koalisyon üyelerinden Zeynep Kamil Hastanesi Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan yoğun bakım ünitesi sorumlusu Prof. Dr. Fahri Ovalı; ''Her yıl dünya genelinde 15 milyon bebeğin (dünya genelindeki tüm doğumların %11.1'i) erken doğduğu tahmin edilmektedir2. Türkiye'de ise yılda yaklaşık 1,3 milyon doğum olmakta ve bu doğumların %12'si prematüre doğum olarak gerçekleşmektedir3. Bu da yaklaşık her yıl 150.000 prematüre bebeğin doğduğunu göstermektedir3. Bu rakamlara baktığımızda görmekteyiz ki, Türkiye'de ve tüm dünyada prematüre doğumlardaki artış nedeniyle prematüre doğan bebekler ve sorunları giderek önem kazanmaktadır. Bu yıl Prematüre Bebek Koalisyonu olarak, üçüncü kez 17 Kasım Dünya Prematüre Günü kapsamında Boğaziçi Köprüsü'nü prematüre bebeklerin giderek artan sorunlarına ve sağlık politikalarına dikkat çekmek için mor renkle ışıklandırmaktayız. Buradaki ön önemli amacımız toplumumuzun ve ailelerin prematürelik ve prematüre bebekler konusunda bilgi ve farkındalık düzeyini artırmaya destek olmaktır." dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boğaziçi Köprüsü mor renge bürünecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN