Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şeker hastalığının belirtileri nelerdir?

Şeker hastalarının önemli bir oranı hasta olduğunun farkında değil. Uzmanlar kolaylıkla yaptırılabilecek bir glikoz testinin şeker hastalığının erken teşhisinde büyük önem taşıdığını belirtti

Giriş Tarihi: 17.11.2014 10:44 Güncelleme Tarihi: 17.11.2014 10:45
Şeker hastalığının belirtileri nelerdir?
Şeker hastalığı (diyabet) ülkemizde ve dünyada hızla artan bir hastalıktır. Şişmanlık, kötü beslenme, hareketsizlik ve ailenizden aldığınız genetik eğilim sizde şeker hastalığı gelişmesine zemin hazırlar.

Şeker hastalığını önlemek ve gelişmesini ortadan kaldırmak için sağlıklı beslenmeyi bilmek ve hareketi artırmak gerekmektedir.Şeker hastalığı körlük, böbrek yetmezliği, inme (felç) ve ayak kesilmesi gibi önemli komplikasyonlara neden olabilmektedir.

ŞEKER HASTALIĞI BELİRTİLERİ


Şeker hastalığının bir çok belirtisi bulunuyor. Hastalarda, çok fazla su içme isteği, sık sık idrara çıkma, geceleri bunun için sık sık uyanma, ciltte kuruma, sürekli halsizlik ve yorgunluk, yaraların geç iyileşmesi, çabuk yorulma, açken terleme, baş ağrısı, çarpıntı, hafıza, konsantrasyon kaybı, bazen bulanık görme gibi belirtiler görülür.

Yapılan araştırmalar sonucunda yaşam tarzı değişikliklerinin yani sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazanılması, düzenli egzersiz ve eğitim ile şeker hastalığının görülme sıklığının yüzde 58 oranında azaldığını göstermiştir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şeker hastalığının belirtileri nelerdir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN