Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ndan şikayetçiyseniz dikkat!

Giriş Tarihi: 21.11.2014 13:01 Güncelleme Tarihi: 21.11.2014 13:32
Ağız kokusundan şikayetçiyseniz dikkat!

Özel Dünyam Hastanesinde Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı olarak görev yapan Dt. Zahide Genç, şikayeti yaşayan vatandaşların dişlerini düzenli olarak fırçalaması gerektiğini söyledi. Genç ayrıca, dişlere gereken özenin gösterilmediği takdirde ileride diş kaybına yol açabileceğini belirtti.

Özel Dünyam Hastanesinde Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı olarak görev yapan Dt. Zahide Genç, ile ilgili olarak, 'Ağız kokularının temel nedeni gıda artıklarının diş etine yapışmasına bağlı olarak o bölgede temizlenmemesi sonucunda zamanla bozuşmaya ve ağızda değişik kokulara neden olmaktadır. Genelde buna bakterilerde eşlik ettiği zaman diş etinde iltihaplanmalar, kanamalar, şişmeler ve ağız kokusunu beraberinde getirmektedir. Bir süre sonra tabi bunlar diş eti zamanla kemik dokuya kayarak kemik iltihabına ve diş kaybına kadar gidebilmektedir. Ağız kokusunu önlemek için dişleri çok düzenli fırçalamak gerekir" diye konuştu.

Genç ayrıca, "Her yemekten sonra düzenli olarak dişleri fırçalama veya sabah ve gece yatmadan önce dişlerin temizlenmesi gerekir. Eğer bu ağız kokusunun başka hastalık ve etkenleri yoksa gıda birikimi dışında herhangi bir hastalığa bağlı ağız kokularıyla da karşılaşabiliyoruz. Genelde diyabet hastalarında ağız kokusu oluyor yada herhangi bir kanser tedavisi sonucu çeşitli ağız kokuları karşımıza çıkabilmektedir. Genellikle dişlere bağlı olan kokular diş iltihabına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bunun nedeni de gıda artıklarından oluşmaktadır. Düzenli temizlik ile bunun önüne geçilebilir. Fırçalama seanslarına çok dikkat edilmeli. Mutlaka rutin 3 ayda bir diş hekimi kontrolleri de önerilmektedir" şeklinde konuştu.

EVLERDE RADYASYON TEHLİKESİ

GURBET BU HASTALIĞI KÖRÜKLÜYOR

BAŞ AĞRISI DEYİP GEÇMEYİN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağız kokusundan şikayetçiyseniz dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN