Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu tümör tıp literatürüne girdi

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde yaklaşık bir yıl önce bir kadının kalbinden çıkarılan 8,5 santimetre uzunluğundaki kemik tümörünün tıp literatürüne girdiği bildirildi.

Giriş Tarihi: 21.11.2014 12:02 Güncelleme Tarihi: 21.11.2014 13:33
Bu tümör tıp literatürüne girdi
Ameliyatı gerçekleştiren CÜ Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Öcal Berkan yaptığı açıklamada, 3 çocuk annesi Zöhre Korkmaz'ın (39) yaklaşık bir yıl önce şiddetli mide ağrısı şikayetiyle hastanelerine başvurduğunu söyledi.

Tetkikler sonucunda hastanın ameliyatına karar verildiğini hatırlatan Berkan, "Yaptığımız kontrollerde, Korkmaz'ın kalbinde kalp kapakçığına giden damar kısmında ve akciğer damarlarının ağzını tutan kısımda kitle olduğunu tespit ettik. Hastayı hemen ameliyata aldık ve başarılı bir operasyon gerçekleştirdik. Hastamızın kalbinden 8,5 santimetre büyüklüğündeki kitleyi çıkardık" dedi.

EVLERDE RADYASYON TEHLİKESİ

GURBET BU HASTALIĞI KÖRÜKLÜYOR

BAŞ AĞRISI DEYİP GEÇMEYİN

Prof. Dr. Berkan, kitleyi çıkardıklarında büyük şaşkınlık yaşadıklarını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Benzerine çok az rastlanabilecek, mesleki tez konusu olabilecek bir olayla karşılaşmıştık. Genellikle bacaklarda görülen, kemik ve kıkırdaklardan kaynaklı bir tümör olan kondroblastik osteosarkomay (kemik tümörü), ilk olarak kalpte tespit edildi. Ameliyatın ardından tümörün tanısı, Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Reyhan Eğilmez tarafından konuldu. Bütün bu bilgiler, patoloji sonuçları, kitlenin görüntüsü, Avrupa'daki dergiye gönderildi ve incelendi. Kalbin sol tarafında yaklaşık 8,5 santimetre boyutlarındaki kalpteki kemik tümörü, dünyada bir ilk olması dolayısıyla dünya tıp literatürüne geçerek 'Cardiovasc Thorac Surg' dergisinde yayımlandı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu tümör tıp literatürüne girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN