Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özel durumlara özel bakım

Günlük rutininiz arasında büyük bir önemi olan cilt bakımının da kuralları var. Cildinizi fazla tahriş etmemeli, uygun kremler kullanmalısınız. Bazı özel dönemlerde hassas bakım şart

Giriş Tarihi: 30.11.2014
Özel durumlara özel bakım
Cildinizde arada sırada az miktarda sivilcelenmeler ya da orta derece hiperpigmentasyona maruz kalmış alanlar olması çok tuhaf bir durum değil. Çoğumuz kirlilikten mağdur olabilir, yüzümüze aşırı uygulamalar yapabiliriz. Ancak bu durumlar aşırıya kaçtıklarında sürekli olarak tedavilerini yapmak, günlük rutininizin bir parçası haline gelmelidir. Bu problemleri ortadan kaldırmak için vermiş olduğum tavsiyeler, gerek duyuldukça kullanılabilir. Bazı durumlarda önceliklerinizi değiştirebilir, hatta programın tümünü belirli bir cilt problemi ile başa çıkabilmek için değişikliğe uğratabilirsiniz. Daha sonra problem kontrol altına alındığında, cildinize göre seçilmiş kırışıklık savaş programına geri dönersiniz.

KURU CİLT TAHRİŞ OLUR

Her zaman söylemiş olduğum gibi; özel durumları tedavi ederken de cildinizin sesine kulak verin. Mesela akne sorununuz varsa ve cildiniz her gün uygulanan akne programına dayanabiliyorsa, o zaman cildinize göre seçtiğiniz program yerine her gün akne programını kullanın. Ancak soyucu etkili akne tedavi ürününüz sizin için fazla tahriş edici ise -ki eğer cildiniz kuru ise muhtemelen böyle olacaktıro zaman ürünü akne probleminiz geçene dek sadece gün aşırı veya iki günde bir kullanın.
Hiper-pigmentasyon: Aşırı miktarda pigment ya da hiper-pigmentasyon olarak da bilinen, melaninin eşit olmayan dağılımının en yaygın tedavi biçimi hydroquinone'dir. Aslında bu tam da beyazlatıcı olmamasına rağmen bazı kimseler hydroquinone içeren ürünlere cilt beyazlatıcı kremler adını verir. Hydroquinone, cildin rengini melanin yaratan kimyasal reaksiyonları engelleyerek açar. Glikolik asit gibi alfa hidroksi asitlerle kombine edilebilir, bu durum da hücre dönüşüm hızını artırır. Fazladan pigment içeren deri hücreleri daha kolay parçalanır ve yeni ciltteki pigmentasyon daha eşit olur.
Şehir Cildi: Şehirde yaşıyorsanız sadece hava kirliliği ve isin neden olduğu çevresel toksinlere maruz kalmaz, aynı zamanda günlük hayatın gerekleri ile başa çıkmaya çalışırken yüksek seviyede stresle uğraşırsınız. Şehirde yaşayan pek çok kimse için birkaç günlüğüne şehir dışına kaçabilmek pek mümkün olan bir seçenek değildir. Bu yüzden günde iki kez C vitamini içeren ürünler öneriyorum. Soyma işlemi için de gece tedavilerini, C vitamini ile hidroksi asit karışımından elde edilen ürünlerle değiştirebilirsiniz. Bu uygulamaların yanında fast food ya da yüksek yağ oranlı yiyeceklerden kaçınmalı, daha çok sebze ve meyve tüketmeyi unutmamalısınız.

MENOPOZDA GECE KREMİ KULLANMAK ÇOK ÖNEMLİ
Hayatları boyunca hiç sivilce çıkarmamış kadınlar menopoz döneminde sivilcelenebilir ve akne tedavisi kullanmak zorunda kalabilir. Ayrıca cilt, yaşla birlikte çok inceldiğinden menopoza girmiş bir kadınsanız kahverengi lekeler ve çizgiler gibi çgenleşmiş damarlarınız olması muhtemeldir. Kahverengi lekeler için sadece renk açıcı ürünler ve yüzeysel vitamin uygulamaları yetmez. Hassaslaşan cildinizi rahatlatmak için anti-enflamatuar maddelere de gerek vardır. Hormonal yaşlanmaya karşı gece kremi kullanımının da çok önemli olduğunu düşünüyorum. Özellikle içerisinde nemlendirici bitki yağları, retinol, sıkılaştırıcı ve tüylerin oluşumunu engellemeye yardımcı içeriklerin olduğu kremler büyük fayda sağlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özel durumlara özel bakım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN