Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hastalıklara 'diş'ten teşhis

Fransa'da yapılan araştırmaya göre, diş muayenesinde lösemi belirtilerini görmek mümkün. Uzmanlar da hemfikir: Kan damarlarındaki yapısal değişiklik, diş etlerine yansır. Birçok hastalık bu yolla anlaşılabilir

Giriş Tarihi: 3.12.2014
Hastalıklara 'diş'ten teşhis
Milyonların korkulu rüyası olan diş hekimi koltuğu, hayatınızı size yeniden verebilir. Zira ağız ve diş kontrolünde lösemi gibi birçok kanser türüne erken teşhis konulabiliyor. Fransa'da yapılan son araştırmada; özellikle 60 yaş sonrası lösemiye yakalandığından habersiz hastalara diş muayenesi sırasında tanı konduğu kaydedildi. İşte uzmanların yorumları:

KÖTÜ HÜCRE DİŞ ETİNE YANSIR
Onkoloji uzmanı Prof. Dr. Bülent Zülfikar:
Diş eti vücudun en kanlı dokusu. Kandaki birçok şeyi biriktirir. Kan damarlarındaki yapısal değişiklik, diş etlerine yansır. Kanın pıhtılaşma, kanama bozukluğu yapacak olan her şey diş etine müdahaleden sonra belli olur. Kanda biriken kötü hücreler yani lösemi ve benzeri tümör hücreleri diş etinde de yayılır. Yapılan müdahaleden sonra vücudun normal hücrelerinden farklı olduğu için diş etlerinde kanama durmaz. Hastanın pıhtılaşma sistemleri bozulmuştur. Hastaya yapılan testlerde hemofili, pıhtılaşma bozuklukları, lösemi başta olmak üzere birçok hastalığın teşhisi diş tedavisi sırasında ortaya çıkar. Fransa'da da yapılan araştırma bunu gösteriyor.

AĞIZ VÜCUDUN AYNASIDIR
Ağız, Diş ve Çene Cerrahı Osman Zeki Gümrü:
Ağız vücudun giriş kapısıdır. Pek çok sistemik hastalığın belirti gösterdiği bir yerdir. Yani vücudun aynasıdır. Sadece lösemi değil birçok hastalığın teşhis bulgusunun ortaya çıktığı yerdir dişçi koltuğu. Lösemi hastalığının belirtileri ilk dişçi koltuğunda kendini gösterir. Yıllar önce profesyonel bir futbolcunun dişini çekmiştim. Diş çekiminden sonra aşırı kanama oldu. Futbolcuyu, hemen hematolojik takibe yönlendirdim. Ve futbolcu lösemi hastası olduğunu böyle öğrendi. Malesef onu lösemiden kaybettik. Sadece 60 yaş sonrası değil her yaşta lösemi ortaya çıkabilir. 6 ayda bir rutin olarak herkes diş kontrollerini yaptırmalı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hastalıklara 'diş'ten teşhis
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN