Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yasadışı !

Giriş Tarihi: 3.12.2014 10:14 Güncelleme Tarihi: 3.12.2014 15:18
Yasadışı taşıyıcı annelik!

Türkiye'de yasal olmayan yasadışı pazara dönüştürüldü.

Taşıyıcı annelik için pazarlıklar internette başlayıp telefonda devam ediyor. Rahimlerini kiraya vermek isteyen anneler ilanla kendisine ulaşan kişilerle konuşup pazarlık yapıyor.

TAŞIYICI ANNELİK NEDİR?

uygulaması için Türkiye'de bir yasal düzenleme mevcut değil. Bundan dolayı aileler farklı alternatifler arıyor. Kıbrıs, Girit, Bakü gibi yerlerde bu uygulama yapılıyor. Ancak oralarda da sağlıklı bir yasal zemin olmadığı için yapılan uygulamaların belirli riskler taşıyor. Amerika'da ise taşıyıcı annelik çok uzun yıllardır yasalarca tanımlanan ve sıkı bir şekilde denetlenen bir uygulama. Her aşaması kanun tarafından önceden belirlenendiği için de yasal riskleri mevcut değil.

KANSER TEDAVİSİNDE YENİ UMUT

DİKKAT! 13-14 YAŞ ÇOK TEHLİKELİ!

TAYLAND'DA TAŞIYICI ANNELİK YASAKLANDI

Tayland'da cunta yönetimi, kamuoyunda büyük tartışmalara neden olan ticari amaçlı taşıyıcı anneliği yasakladı.

Bangkok Post gazetesine göre, Ulusal Yasama Meclisinde oylamaya sunulan kanun tasarısı 2 ret, 6 çekimsere karşı 117 lehte oyla kabul edildi. Gazete, tasarının meclisteki görüşmesi sırasında bazı üyelerin, taşıyıcı annelik sektörünün çocuk sahibi olamayan kişilerin sorunlara cevap bulmakta iyi bir yöntem olduğunu belirterek, çocukların ailenin önemli bir parçası olduğunu kaydetti.

Tasarının lehinde oy kullanan üyeler ise ahlaki ve yasal olmayan yöntem olan taşıyıcı anneliğin amacını aştığını ifade etti.

Ülkede, Avustralyalı bir çiftin taşıyıcı anne yoluyla edindikleri ikizlerden sadece sağlıklı olan kız bebeği alarak ülkelerine dönmeleri, down sendromlu erkek bebeğiyse Taylandlı taşıyıcı anneye bırakmaları ve Japonya'da zengin bir ailenin oğlu olan ve Tayland'da taşıyıcı anneler yoluyla en az 14 çocuk sahibi olduğundan şüphelenilen Mitsutoki Şigeta olayının basına yansıması kamuoyunda tepkilere neden olmuştu.

Ancak bu konuda hiçbir kanuni düzenlemenin bulunmamasından kaynaklanan nedenlerle son zamanlarda ortaya çıkan suistimal olayları, ülkede bu yöntemin sorgulanmasına yol açmıştı. Taşıyıcı annelik ile ilgili yasal bir mevzuatın bulunmadığı Tayland'da doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftler için bu yöntem son bir çare olarak görülüyor.

Tayland Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık Hizmeti Destek Bölümünün verilerine göre, ticari taşıyıcı annelik endüstrisi ülkede yılda 125 milyon dolar gelir getiren bir sektör haline geldi. Taşıyıcı anneliğin yaklaşık 14 bin dolar olarak belirlenmiş bedelinden en büyük hisseyi ise bu sahada faaliyet gösteren kurumlar alıyor.

Büyük çoğunluğu yabancılara ait 20 kadar taşıyıcı annelik kurumunun bulunduğu Tayland'da, sektör özellikle Hindistan'da taşıyıcı anneliğe yönelik daha sıkı düzenlemelerin yürürlüğe girdiği 2012'den itibaren daha da büyümüş durumda.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yasadışı taşıyıcı annelik!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN