Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnsan beyninde yön bulmayı sağlayan "iç pusula" keşfedildi

Bilim adamları, beyinde insanların yön bulmasını sağlayan "iç pusulanın" varlığını ortaya çıkardı.

Giriş Tarihi: 21.12.2014 12:01
İnsan beyninde yön bulmayı sağlayan iç pusula keşfedildi

"Current Biology" dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, iç pusulalarında daha güçlü sinir sinyalleri olan kişiler, yönlerini daha kolay buluyor.

University Collage London (UCL) araştırmacıları, çalışmaya katılan 16 gönüllüden bilgisayar ortamında sanal bir bahçeye bakmalarını istedi.

Katılımcılar, deney sırasında sanal bahçenin dört bir köşesine yerleştirilen nesnelere doğru hareket etti. Daha sonra gönüllülerden, beyinleri MR ile görüntülenirken odayı ve içindeki nesneleri belleklerinde canlandırmaları istendi.

Taramalarda, deney sırasında beynin "entorhinal korteks" adıyla bilinen bölgesinin aktif olduğu belirlendi.

Araştırmacılar, beynin söz konusu bölgesindeki sinyaller güçlü olduğunda katılımcıların odada yönlerini çok daha kolay bulduklarını gözlemledi.

Araştırmacılardan Dr. Martin Chadwick, "Elde ettiğimiz sonuçlar, beynimizdeki pusulanın biz hareket ederken sürekli değiştiğini gösteriyor. Diyelim ki sola döndünüz, beyninizdeki 'entorhinal korteks' hareketinize göre yönünüzü tekrar belirliyor. Beynimizdeki pusula, kendini ayarlayamadığında yolumuzu kaybediyoruz" dedi.

Araştırma, demans (bunama) ve alzheimer gibi dejeneratif beyin hastalıklarından muzdarip kişilerde yön bulma duygusunun neden kaybolduğunu da ışık tutuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnsan beyninde yön bulmayı sağlayan "iç pusula" keşfedildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN