Türkiye'nin en iyi haber sitesi

belirtileri nelerdir?

Sinüs; burun ve göz çevresindeki kemiklerin içindeki boşluklara verilen addır. Bu boşlukların burun içine açıldıkları kanallardaki tıkanıklıklar nedeniyle iltihaplandığında ortaya çıkan enfeksiyona '' denir.

Giriş Tarihi: 2.1.2015 10:46
Sinüzit belirtileri nelerdir?
; akut (birden ortaya çıkan) ve kronik (uzun dönemli) olmak üzere 2'ye ayrılır. Akut sinüzit genellikle viral bir enfeksiyon nedeniyle sinüslerin dolması neticesinde görülür. Akut sinüzit belirtileri ortalama 1 hafta içinde kendiliğinde kaybolur. Bir diğer akut sinüzit nedeni olan bakteriyel enfeksiyonların yol açtığı sinüzit ise viral enfeksiyondan farklı olarak tüm sinüslere yayılabilir ve tedavi edilmezse kronik sinüzite çevirebilir.

Kronik sinüzit genellikle uzun süreli tedavi edilmeyen bakteriyel enfeksiyonlar neticesinde oluşmaktadır. Bu tip enfeksiyonların tedavisi pek kolay değildir ve 2,3 farklı antibiyotik ile enfeksiyon kurutulamadıysa doktorla görüşmeniz gerekebilir. Kronik sinüzit, sinüslerde kalıcı değişikliklere neden olur ve bölgeyi enfeksiyonlara daha yatkın hale getirir.

SİNÜZİT BELİRTİLERİ

- Burun tıkanıklığı,
- Sarı, yeşil veya kanlı burun akıntısı,
- Gözlerin etrafında ağrı,
- Diş ağrısı ile karışabilen yanak ağrısı,
- Yüzde basınç hissi,
- Öne eğilmekle artan yüz veya baş ağrısı,
- Kötü ağız kokusu
- Kuru öksürük, hafif ateş veya mide rahatsızlığı şikayetleri

SİNÜZİT TEDAVİSİ

Akut sinüzitin tedavisi, antibiyotikler ve burun açıcı ilaçlarla yapılır. Eğer sinüzit kronik hale gelmişse ve sinüslerin burun içine açılan deliklerinde açılmayacak tıkanıklıklar oluşursa ameliyatla tedavi etmek gerekir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sinüzit belirtileri nelerdir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN