Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kekemelik nasıl geçer?

Kekemelik; konuşmanın akıcılığı ve ritminin, duraklamalar, tekrarlar, uzatmalarla ve çoğu kez bunlara eşlik eden beden hareketleriyle kesintiye uğramasıdır.

Giriş Tarihi: 15.1.2015 10:53 Güncelleme Tarihi: 15.1.2015 10:54
Kekemelik nasıl geçer?
Gerek çocukluklarda gerekse yetişkinliklerde kekemeliği kontrol altına alabilmek ve akıcı konuşmayı sağlamak mümkündür.

KEKEMELİĞİN ARTTIĞI DURUMLAR

Telefonda, kalabalık dinleyicilere ve otorite figürlerine karşı konuşma, fıkra anlatma, birinin adını söyleme, adı sorulduğunda cevap verme, zaman baskısı altında olma, beklenmedik bir durumla karşılaşma, yeni insanlarla tanışma, yeni bir şey söylemek durumunda kalma kekemeliğin arttığı durumlardır.

KEKEMELİĞİN TEDAVİSİ

Kekemelik tedavi yöntemi olarak en çok tanınan isim olan C. Van Riper'ın geliştirdiği "Shaping Tekniği" kekemeliğin son bulması için en önemli yöntemdir. Bu yöntem sayesinde kekeme kişiler, akıcılık bozukluğu olan takılmalarını kontrol altına alabiliyor özellikle çok rastlanan ilk hece takılmalarından tamamen kurtulma şansı yakalayabiliyorlar. Akıcığın kontrol altına alınması ve bunun devamlılığının sağlanması adına azimle devam edilmesi gereken uzun süreçler mevcuttur, bu yüzden en uygun zamanda ve motive edilmiş bir şekilde bu eğitimlere başlanması ve sürdürülmesi gerekir. Seansların ardından yakalanan başarının devamlılığı adına rutin kontrol süreçlerinin de dikkatle izlenmesi gerekir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kekemelik nasıl geçer?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN